انتخاب گزینه پیشنهادی وزارت علوم نشاندهنده شایسته سالاری در دولت است

تهران- ایرنا- رئیس دانشگاه صنعتی امیركبیر گفت: انتخاب گزینه پیشنهادی رئیس جمهوری برای تصدی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری نشاندهنده اهتمام دولت به امر شایسته سالاری است چرا كه این فرد از بین رئیسان دانشگاه های كشور انتخاب شده و آشنا به مسائل آموزش عالی است.

سیداحمد معتمدی روز یكشنبه در گفت و گو با خبرنگار حوزه دانشگاه ایرنا با اشاره به معرفی منصور غلامی به عنوان وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری دولت دوازدهم به مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: غلامی از رئیسان دانشگاه های قدیمی كشور بوده و از مدیران بدنه آموزش عالی به شمار می رود و بر همین اساس با مشكلات این حوزه آشنا است.
وی گفت: این آشنایی با مسائل و مشكلات دانشگاه ها و مراكز آموزش عالی كشور مزیت بسیار مطلوبی به شمار می رود و بر همین اساس معتقدم وی فردی مناسب برای تصدی كرسی وزارت علوم در دولت دوازدهم است.
رئیس دانشگاه صنعتی امیركبیر افزود: این انتخاب بار دیگر امر شایسته سالاری را در دولت نشان داد چرا كه برای تصدی كرسی وزارت علوم، نیروهای مناسب و حرفه ای زیادی هستند كه قاعدتا باید از بین رئیسان دانشگاه ها انتخاب می شد و از جمله آنها منصور غلامی بود.
وی با ابراز امیدواری برای بازگشت اقتدار مجدد وزارت علوم در دولت دوازدهم، گفت: اگر همچنان آموزش عالی تكه تكه شده باشد و بخش های مختلف در مراكز سیاستگذاری و برنامه ریزی حضور داشته باشند به طور حتم به نفع كشور نخواهد بود.
معتمدی تصریح كرد: یكپارچگی در سیاست ها، برنامه ریزی و اجرا به معنای نفی استقلال دانشگاه ها نیست بلكه اتفاقا در اصل، سبب استقلال هر چه بیشتر مراكز علمی كشور همچون دانشگاه های دیگر كشورها می شود اما باید در یك چارچوب بندی و سیاست كلان گام برداریم تا كشور دچار لطمه و آسیب نشود.
وی خاطرنشان كرد: هم اكنون بیش از 4.5 میلیون دانشجو در كشور داریم اما سوال اینجاست كه به چه میزان این افراد در راستای نیازهای كشور حركت می كنند، بنابراین وزارت علوم باید سیاستی واحد و یكپارچه داشته باشد تا از هدررفت منابع انسانی كشور جلوگیری كند.
منصور غلامی وزیر پیشنهادی علوم، تحقیقات و فناوری در سال 1332 در شهر همدان در خانواده ای مذهبی و متدین متولد شد، مدرك كارشناسی خود را در سال 1355 در رشته ترویج و آموزش كشاورزی از مدرسه عالی كشاورزی همدان گرفت و از سال 1359 تا 1360 عضو جهاد سازندگی همدان و مسئول اردوگاه روستایی بود.
وی همچنین از سال 1360 تا 1362 سرپرست دانشكده كشاورزی شهركرد وابسته به دانشگاه اصفهان و عضو جهاد دانشگاهی اصفهان بود.
غلامی در سال 1364 مدرك كارشناسی ارشد خود را در رشته علوم باغبانی از دانشگاه تربیت مدرس گرفت و از همان سال تا 1367 ریاست دانشكده كشاورزی دانشگاه بوعلی سینا را عهده‌ دار بود.
وی پس از آن به مدت دو سال معاونت اداری و مالی دانشگاه بوعلی سینا را بر عهده داشت و بعد از آن مجددا به مدت یك سال رئیس دانشكده كشاورزی دانشگاه بوعلی سینا شد.
غلامی در سال 1370 برای تحصیل در مقطع دكتری به دانشگاه آدلاید استرالیا رفت و سال 1374 در مقطع دكتری رشته علوم باغبانی از این دانشگاه فارغ‌التحصیل شد و به ایران بازگشت.
وی پس از بازگشت به ایران مجددا به مدت یك سال معاون اداری و مالی دانشگاه بوعلی سینا شد و پس از آن ریاست دانشگاه بوعلی سینا را عهده‌دار بود.
غلامی اكنون نیز رئیس دانشگاه بوعلی سینا است.
فراهنگ ** 9187 **1055
خبرنگار: حمیدرضا بازگشا**انتشار: زینب كارگر