پيش بيني توليد 21 هزار تن شكر در چهارمحال و بختياري

شهركرد- ايرنا- مدير سازمان جهادكشاورزي چهارمحال و بختياري از توليد و استحصال 21 هزار تن محصول شكر در صنايع فرآوري و تبديلي استان طي سال جاري خبر داد و گفت: با پيش بيني انجام شده امسال توليد شكر 2 هزار تن نسبت به سال گذشته افزايش خواهد داشت.

ذبيح الله غريب روز يكشنبه در گفت وگو با ايرنا، ميزان محصول چغندرقند تحويلي به صنايع تبديلي استان را 80 هزار تن دانست و افزود: در مدت مشابه سال قبل 61 هزار تن چغندرقند تحويل كارخانه قند شد.
وي تصريح كرد: در راستاي تحقق اقتصاد مقاومتي در دولت تدبير و اميد در اين خطه، توليد بخش عمده چغندر منطقه با عيار 16 سنجش شده كه طرح آموزش و ترويج بهره برداران، استفاده از بذر اصلاح شده و اجراي آبياري نوين در كيفيت و كميت محصول تاثير بسزايي داشته است.
مدير سازمان جهادكشاورزي چهارمحال و بختياري افزود: با تمهيدات انديشيده شده زمان انتظار تحويل محصول چغندرقند به صنايع تبديلي در استان به كمتر از 24 ساعت كاهش يافته كه اين تسريع عمل در كاهش هزينه كرايه حمل و عيار محصول نيز نقش مستقيم دارد.
غريب سطح زيركشت چغندرقند استان براي سال زراعي جاري را بيش از 2 هزار هكتار عنوان كرد و افزود: با مديريت و تغيير الگوي كشت محصول مرغوب تري برداشت مي شود.
به گفته وي، از هر هكتار اراضي زير كشت چغندرقن، 45 تن محصول برداشت خواهد شد.
وي توضيح داد: شهرستان هاي كيار، شهركرد و لردگان بيشترين سطح زيركشت چغندرقند استان را دارد.
به گزارش ايرنا، سالانه در چهارمحال وبختياري بيش از يك ميليون و 500 هزار تن محصولات باغي، زراعي، دامي و شيلاتي توليد مي شود و سطح زيركشت استان 270 هزار هكتار با 60 هزار بهره بردار است.
خبرنگار: مرتضي شاهوردي**انتشار:جهانبخش صفري
6199/6021

سرخط اخبار استان‌ها