جنوب استان كرمان مظهر نشاط و اميد-كميل بهشتيان**

با تلاش و همت دولت تدبير و اميد در راستاي توسعه و تقويت بنيه اقتصادي ساكنان برخي مناطق كمتر برخوردار جنوب استان كرمان، فرصت مناسبي براي تقويت نشاط و اميد در بين مردمان شريف و نجيب اين خطه پر گهر فراهم شد كه گذري كوتاه بر فرآيند بهره مندي از اين فرصت ارزشمند خالي از لطف نيست.

جنوب استان كرمان از هفت شهرستان جيرفت، عنبرآباد، كهنوج، قلعه گنج، منوجان، فارياب و رودبار جنوب تشكيل شده است كه هر يك از اين شهرستانها به نوبه خود داراي ظرفيت هاي فرهنگي، اقتصادي و منطقه اي بسيار ارزشمندي هستند اما تا قبل از دولت تدبير و اميد براي هدايت اين ظرفيت ها عزمي راسخ و جهادي ديده نمي شد ولي امروز هر فردي از هر جناح و طايفه اي اذعان مي كند كه جنوب استان كرمان مسير تعالي و پيشرفت را در پيش گرفته و در آينده به عنوان الگو و نقشه راهي موفق براي ساير مناطق استان و حتي كشور ايفاي نقش خواهد كرد.
مجموعه مديريتي استان كرمان همواره با شعار وحدت و تاسي از تاكيدات مقام معظم رهبري مبني بر تقويت معيشت مردم خصوصا مردمان مناطق كمتر برخوردار جنوب استان كرمان از هيچ كوششي دريغ نكرده و اتفاقا تمام قدرت و امكانات خود را به كار گرفته است و امروز اين تحولات بي سابقه بر كسي پوشيده نيست.
توجه استاندار كرمان و سفرهاي مكرر مديران ارشد استاني و كشوري به مناطق محروم جنوب و اختصاص مشوق هاي مالياتي و غيره براي حضور سرمايه گذاران در اين مناطق، خود دليلي واضح بر اين ادعاست اما بحث تقويت روحيه نشاط و شادابي در بين مردمان جنوب يكي از دغدغه هاي مهم دولت تدبير و اميد است كه بتواند در كنار تقويت بنيه اقتصادي، نشاط و شادابي و اميد را نيز در زندگي اهالي جنوب استان كرمان نهادينه كند.
حقيقتا با برنامه ريزي هايي كه براي مناطق جنوبي استان كرمان اتخاذ شده مي توان گفت، نماد محروميت در اين مناطق به عامل توسعه تبديل شده كه مصداق بارز آن را مي توان در شهرستان قلعه گنج مشاهده كرد.
به زعم مديران و فعالان اقتصادي استان، نگاه استاندار كرمان در مسير سياست هاي دولت تدبير و اميد در راستاي رفع محروميت و برقراري عدالت در تمام مناطق استان بوده و بنا به اذعان كارشناسان اقتصادي و حتي اعتراف بسياري از منتقدان، استاندار كرمان در اين زمينه عملكرد قابل قبولي داشته است.
نكته قابل تامل نسبت به شرح وظايف برخي از دستگاه هاي اجرايي اين است كه هنوز وقتي سخن از نشاط و شادابي به ميان مي آيد همه نگاه ها به نهادي همچون اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي معطوف مي شود، انگار صرفا همين يك دستگاه اجرايي مسئول بي قيد و شرط ايجاد نشاط در جامعه است در حالي كه طبق قانون، براي همه دستگاه هاي اجرايي مسئوليت هايي در راستاي تقويت روحيه نشاط و شادابي عمومي جامعه تعريف شده است و حتي بخش خصوصي و شركت هاي بزرگي كه در منطقه فعاليت مي كنند از اين مسئوليت ها مبرا نيستند.
در ديداري كه با حسين اسحاقي مديركل محترم فرهنگ و ارشاد اسلامي جنوب استان كرمان داشتيم تا حدود زيادي از اقدامات فرهنگي و تلاش هاي اين مجموعه در راستاي ايجاد نشاط در بين عموم مردم و كاهش آسيب هاي اجتماعي اين خطه مطلع شديم...
اما به راستي ايجاد نشاط و شادابي در چنين منطقه گسترده اي كه طعم تلخ محروميت در ادوار گذشته خنده را از چهره اهالي جنوب برده بود كاري بس سخت و دشوار بود اما با درايت مجموعه مديريتي استان كرمان و مشاركت مسئولان و مردمان نجيب جنوب، اين اتفاق مبارك رقم خورد به گونه اي كه امروز در منطقه اي كه هيچ سالن سينمايي فعالي وجود نداشت، 2 سالن سينمايي و تعداد پنج سينماي سيار راه اندازي شده است.
همچنين با رويكرد مثبت مجموعه مديريتي فرهنگ و ارشاد اسلامي جنوب استان كرمان، تعداد 9 گروه نمايشي نيز توانستند براي نخستين مرتبه در تاريخ اين منطقه مجوز فعاليت فرهنگي و اجراي برنامه هاي شاد و مفرح دريافت كنند و مهم تر از همه، اين كه فضاي فعاليت در تمام حوزه هاي سياسي، اقتصادي و فرهنگي به اندازه اي مطلوب شده است كه امروز تعداد 56 نشريه و 14 پايگاه خبري فعال متشكل از جوانان و پيشكسوتان نخبه جنوب، بدون در نظر گرفتن گرايش سياسي آنها رسالت مهم و خطير اطلاع رساني و امر حساس فرهنگ سازي در تمام حوزه ها را عهده دار شده اند به گونه اي كه تاكنون هيچ گروه سياسي در جنوب استان كرمان مورد تهديد قرار نگرفته است و همه سخنراني هاي قانوني، بدون توجه به گرايشات سياسي و جناحي در امنيت و نظم كامل برگزار شده است.
هم اينك ائمه جمعه، نمايندگان مردم در خانه ملت، مسئولان و مردم نجيب و قدرشناس هفت شهرستان جنوبي استان كرمان براي توسعه و پيشرفت روز افزون اين ديار با هم متحد شده اند تا بتوانند با روحيه اي شاد و اراده اي مستحكم، گام هاي موثري را براي شكوفايي هر چه بيشتر اين ديار كهن بردارند.
** مسئول دفتر ايرنا در جيرفت

سرخط اخبار استان‌ها