۳۰ مهر ۱۳۹۶،‏ ۹:۴۵
کد خبر: 82704011
۰ نفر
سایه بی پولی بر ورزش مازندران

ساری - ایرنا - مازندران با داشتن رتبه اول در ورزش قهرمانی و رتبه دوم در ورزش های همگانی در بین استان های كشور با كمبود بودجه برای توسعه ورزش و تربیت ورزشكاران مواجه است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، سایه بی پولی بر ورزش مازندران به گونه ای است كه طبق آمار رسمی افزون بر 100 ورزشكار مدال آور این خطه شمال كشور در رقابت های برون مرزی و عضو تیم های ملی ، استان خود را ترك كرده و به تیم های سایر استان های كشور پیوسته اند.
همطراز بودن كمك های مالی و اعتباری دولت به ورزش در استان ها بدون توجه به ظرفیت ها از یك سو و نبود صنایع بزرگ خصوصی و دولتی در مازندران باعث شده تا كمبود اعتبار در حوزه ورزشی استان بیش از سایر استان ها نمایان شود.
هم اكنون دستكم 47 رشته ورزشی در مازندران فعال است كه بیش از 154 هزار نفر به صورت سازماندهی شده ( تحت پوشش بیمه) در این رشته های ورزشی فعالیت دارند و در مجموع در نیمه نخست سال جاری 300 مدال رنگارنگ را كسب كردند.
با این وجود ، كمتر از انگشتان دست تیم های مازنی در رقابت های لیگ برتر به عنوان مسابقات معتبر در عرصه ملی حضور دارند.
هم اكنون تیم های مطرح مازندران در لیگ برتر در رشته والیبال ، كشتی ، فوتسال و فوتبال ساحلی به عنوان لیگ های معتبر حضور دارند كه هر یك از این تیم ها گاهی به دلیل نوسان در حمایت های اسپانسر كه عمده آنها باشگاهداران بدون پشتوانه مالی صنعتی هستند تا دقیقه 90 آغاز به كار مسابقات حضورشان در مسابقات قطعی نمی شود.
در تازه ترین نمونه تیم والیبال لیگ برتر عمران شهرداری ساری به خاطر پا پس كشیدن حامی مالی تا دقیقه 90 وضعیت حضورش در لیگ برتر را مشخص نكرد و در نهایت ورزش استان با جایگزینی تیم والیبال سارویه توانست مشكل حذف شدن عمران شهرداری ساری را حل كند.
ضعف بنیه مالی تیمداری در مازندران به خاطر نبود حامیان مالی همچنین سبب شده است تا این خطه شمال كشور در رشته فوتبال كه حدود 50 بازیكن در رقابت های تراز اول داخلی و حتی خارجی دارد ، از 13 سال پیش فاقد نماینده در لیگ برتر باشد ، در حالی كه تیمداری در لیگ برتر آرزوی هر ساله جوانان مازندرانی است كه با تمامی مشكلات تیم های دسته یكی كنار می آیند شاید بتوانند به عنوان نماینده وارد لیگ برتر شوند.
مازندران افزون بر سه هزار واحد تولیدی و صنعتی دارد كه اكثرشان با سرمایه اندك بخش خصوصی دایر شدند و نه تنها توان مالی برای تیمداری ندارند كه خودشان نیز به دلیل مشكل مالی بدهی معوقه به بانك ها دارند.
این در حالیست كه بعضی از استان های كشور كه جایگاه زیادی در ورزش كشور نیز ندارند ، به بركت وجود واحدهای صنعتی بزرگ چندین تیم فوتبالی و غیر فوتبالی در لیگ برتر دارند و از قبل این تیم ها امكانات ورزشی خوبی در این استان ها ایجاد شده است .
** كشتی ، بزرگ ترین قربانی بی پولی
رئیس هیات كشتی مازندران در این باره گفت : این استان با وجود قرارگیری در رتبه اول مدال آوری در رقابت های برون مرزی ، هنگام توزیع بودجه ، اعتباراتی همسنگ استان های دیگر دریافت می كند .
اصغر ثمربخش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : نبود حامی مالی قوی در این استان با فقر صنعتی كه دارد، باعث شده تا ورزشكاران ما در باشگاه های خارج از استان جذب شوند و هیات ها نیز نتوانند در استعداد پروری كاركرد خوبی نشان دهند.
وی به كشتی به عنوان ورزش اول مازندران اشاره كرد و اظهار داشت : در چند سال اخیر در رقابت های المپیك 2016، جهانی 2017 و سایر مسابقات بین المللی، كشتی گیران مازنی حرف اول و آخر را زدند ، ولی ورزش استان از این داشته ها سودی نبرده است.
ثمربخش افزود : اگرچه به ورزشكاران جوایزی طبق قانون از سوی وزارت ورزش و جوانان پرداخت شد، ولی برای تربیت ورزشكاران در آینده اعتباری به استان تخصیص نیافت.
رئیس هیات كشتی مازندران معتقد است كه وزارت ورزش و جوانان باید به استان هایی چون مازندران كه نقش اول را در مدال آوری در رقابت های برون مرزی دارند، اعتبار ویژه ای پرداخت كند.
** پای لنگ ورزش همگانی
قائم مقام ورزش های همگانی مازندران هم گفت كه این استان به علت نداشتن واحدهای صنعتی بزرگ خصوصی و دولتی از حامی مالی قدری نیز برخوردار نیست.
روهام ابوطالبی به خبرنگار ایرنا افزود : درحال حاضر طبق آمار 76 درصد از جمعیت این استان از فقر حركتی رنج می برند و برای كاهش بیماری در این جمعیت باید ورزش های همگانی توسعه یابد، ولی كمبود اعتبار باعث می شود كه نتوانیم برنامه ورزش های همگانی را در استان به خوبی پیاده كنیم.
مدیركل ورزش و جوانان مازندران نیز گفت : به دلیل محدودیت های مالی دولت، بخش ورزش نیز از این بی پولی دولتی رنج می برد و این روند برای استان ما كه رتبه اول را در مدال آوری دارد، مشكل تر است.
حبیب حسین زادگان در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود : كمبود اعتبار ورزشی در این استان به گونه ای است كه ما موفق به تجلیل از مدال آوران پارالمپیك 2016 نشدیم و این روند باعث ایجاد تنش می شود.
وی ادامه داد : در دولت تدبیر و امید با اختصاص 27 صدم از درآمد مالیات بر ارزش افزوده به حوزه ورزش تا حد زیادی كمكی خوبی برای تكمیل پروژه ها شد، ولی همچنان در حوزه توسعه ورزش با كمبود بودجه مواجه ایم.
گزارش : حسین فلاحتی ** انتشاردهنده : محسن حسن نیا
6982/1899