قدیمی ترین ماهی سرای كشوردر انتظارمساعدت برای توسعه تولیدو كارآفرینی

كرج - ایرنا - مركز بزرگ پرورش ماهی كرج (كاسپین) كه درسال1335راه اندازی شده و اكنون بیش از 60 سال از تاسیس آن می گذرد، در دوره های با فرازونشیب هایی مواجه بوده و تا تعطیل شدن پیش رفته،اما به همت سرمایه گذاران ومساعدت دولت یازدهم احیاء شده و اكنون نیزبرای توسعه به مساعدت نیاز دارد.

خبرنگاران ایرنا مركز استان البرز در ادامه گزارش های میدانی خود از كارآفرینان و تلاشگران عرصه تولید، به قدیمی ترین مركز پرورش ماهی كشور در كرج رفتند تا پای صحبت های كسانی بنشینند كه بدون دریافت حتی یك ریال تسهیلات و تنها با سرمایه گذاری خود برای تولید و ایجاد اشتغال كمر همت بسته اند.
اردیبهشت سال 94 طرح جامعی در این واحد تدوین شده كه در فازهای مختلفی مورد بررسی قرار گرفته است. در این مركز از دانش روز استفاده می شود و این واحد تولیدی تا كنون از امكانات دولتی استفاده نمی كند و درگیر امكانات دولتی نیست.
این مجموعه علاوه بر سرمایه گذاری حدود 30 میلیارد تومانی برای توسعه فعالیت های خود و ایجاد اشتغال بیشتر به دنبال جذب سرمایه گذاری خارجی نیز بوده و با طرف های خارجی مذاكراتی را نیز داشته است.
در ابتدا كه این واحد احیاء شده تنها 11 نفر در آن مشغول به كار بوده اند اما اكنون بیش از 30 نفر در محدوده پرورش ماهی 4 هكتاری فعالیت می كنند و با توسعه این واحد امكان ایجاد اشتغال برای افراد بیشتر نیز فراهم است البته در صورتی كه مسئولان مشكلات موجود بر سر راه این واحد تولیدی احیاء شده را برطرف كنند.
این واحد تولیدی احیاء شده در دولت یازدهم امروز در سه بخش برق، آب و بیمه مشكلاتی دارد كه برای حل سریع آن به منظور توسعه تولید در انتظار اقدام مسئولان است.
محمدعلی صالحی یگانه سهامدار و مدیر ماهی سرای كرج در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، گفت: یكی از اهداف ما قطع وابستگی با رودخانه است كه این امر با استفاده از تكنولوژی های به روز امكان پذیر شده، البته با بومی سازی اقدامات خود سعی كردیم سالن هایی تعبیه شود تا از نخستین اقدمات نظیر آوردن تخم و پرورش ماهی 5 گرمی در این بخش انجام گیرد.
صالحی گفت: ماهی های 5 گرمی تولید وارد مزرعه شده و سپس وارد فازهای توسعه ای می شود. یكی از اهدف این مجموعه تامین نیاز استان البرز در وهله نخست و بعد ورود در بازار كشوری و منطقه ای خواهد بود.
وی با اشاره به اینكه این مجموعه به صورت جامع دیده شده و با هماهنگی سیستم ها و دستگاه های اجرایی در بخش توسعه صنعت گردشگری در این حوزه برآمده ایم، افزود: بر اساس طرح جامع تدوین شده برنامه های در دستور كار این واحد پیگیری می شود، این مجموعه تنها از آب زیر زمینی فیلتر شده استفاده می كند.
مدیر ماهی سرا به بازدید معاون شیلات روسیه، هیات دامپزشكی دانمارك و وزارت كشاورزی قزاقستان از این واحد اشاره كرد و گفت: گردشگری تجاری با این اقدام در البرز امكان پذیر شده است.
وی افزود: از لحاظ تجاری این اقدام ارزش بالایی را به خود اختصاص داده مرحله عرضه تخم این فعالیت تا تولید ماهی اشتغال زایی های متعددی را به خود اختصاص داده البته به زور حمایت های لازم را دریافت می كنیم، در بخش های گوناگونی با مشكلات عدیده ای مواجه هستیم، نباید با ایجاد موانع بستر سرمایه گذاری را از بین برد.
**مشكلات در زمینه نیروی برق
صالحی با اشاره به اینكه این واحد به 240 كیلو وات برق نیاز دارد، خاطرنشان كرد: در حالی كه وعده هایی در این خصوص از سوی مسئولان اداره برق استان داده شده اما در حال حاضر هیچ اقدام موثری در این خصوص صورت نگرفته است.
وی گفت: با اقدامات انجام گرفته به طور مستقیم در جهت تحقق شعار سال مد نظر مقام معظم رهبری قدم برداشته ایم و پیش بینی ایجاد اشتغال برای 50 نفر در این مجموعه دیده شده ه به طور مستقیم به فعالیت خواهند پرداخت.
مدیر این ماهی سرا همچنین گفت: ناصر اسكندری، مدیرعامل شركت توزیع نیروی برق در تاریخ 28 خرداد ماه سال جاری در جلسه افطاری كه با حضور استاندار، شهردار و رئیس سازمان شیلات و همچنین 170 واحد صنفی استان برگزار شد، قول مساعدت داد تا ظرف مدت یكماه مشكل ارتقای برق این واحد تولیدی برطرف شود.
وی افزود: ما درخواست ارتقای برق را از اسفند ماه سال گذشته ارایه دادیم كه تا اردیبهشت ماه تمام نواقص همچون تغییر نام شركت به نظام مهندسی، پایان كار، بعضی اصلاحات عمرانی همچون عریض كردن پیاده روی كنار شركت انجام شد و تمام مدارك همچون پروانه تكثیر برای برق جدید و پروانه پرورش برای برق فعلی به 240 كیلووات را نیز ارایه داده ایم.
صالحی گفت: باید اعلام كنند كه در كجای كار ایراد است تا بتوانیم در مكاتبه آن را حل و فصل كنیم. ما در مرداد ماه 96 پیگیری كردیم و آن ها اعلام كردند كه ما یك استعلام از كانال رودخانه می خواستیم كه ظاهرا خود شركت برق استعلام را فرستاده و گفتند جواب آن تا 10 روز دیگر می آید كه اكنون آن 10 روز شده 45 روز و هیچ جوابی نیامده است.
وی ادامه داد: اینجا بیابان نیست، تمام امكانات مثل تیرچراغ برق هست و شهر تعریف شده است و استعلام برای چیست؟ ما الان برق جدید نمی خواهیم و می گوییم 120 كیلووات مصرفی كنونی به 240 كیلووات برسد كه فقط یك ترانس جدید می خواهد و چیزی خاصی مثل نقشه جدید و یا كار عمرانی جدید نمی خواهد.
وی ادامه داد: تاكنون هر گونه تشریفاتی را درخواست كرده بودند مثل سند، تغییر نام شركت و پروانه انجام شده ولی از اردیبهشت كه پرونده تكمیل شده هیچ كاری انجام نشده و آقای اسكندری این قول را در حضور مسئولین و 170 صنف استان داده اند.
ناصر اسكندری مدیر عامل شركت توزیع نیروی برق استان البرز در خصوص مشكل برق ماهی سرای كرج به خبرنگار ایرنا، گفت: قرار بر این شد كه مسئولان ماهی سرا برای گسترش و توسعه برق آن پروانه دیگری را به شركت توزیع نیروی برق البرز تحویل دهند.
وی ادامه داد: در صورتی كه پروانه ای را به این شركت تحویل داده اند و هنوز جوابی دریافت نكرده اند می توانند با مراجعه به شركت توزیع نیروی برق البرز در پیگیری كنند.
اسكندری خاطر نشان كرد: توسعه برق این شركت و دادن امتیاز كنتور برق با یك پروانه امكانپذیر نیست.
**مشكل حق آبه
صالحی در خصوص موضوع حق آبه شركت تولیدی ماهی سرای كاسپین نیز گفت: كانال آبی كه از رودخانه كرج به این شركت وارد می شود از 60 سال پیش طراحی شده به طوریكه از 500 متر جلوتر از ماهی سرا یك بند تعبیه شده كه آب رودخانه از یك طرف وارد ماهی سرا شده و از طرف دیگر خارج می شود.
وی همچنین گفت: هویت این آب تثبیت شده و تا زمانی كه دست دولتی ها بود مشكلی نبود. یك آب بهایی بابت هزینه ادارات باید پرداخته شود، ولی این دائم تغییر می كند و هیچ ثبات مشخصی ندارد و هیچ آب منظمی هم نمی دهند. این آب منظم باید بیاید چون حیات ما به آب بستگی دارد.
مدیر ماهی سرای كاسپین كرج خاطرنشان كرد: طرح كلی ما عدم وابستگی به آب رودخانه است و سعی می كنیم با آب های موجود خودمان بهره برداری كنیم و آبی مصرف نمی كنیم.
وی ادامه داد: آب به این مجموعه می آید به آن اضافه هم می شود و می رود. بنابراین اصلا قطع كردن نابهنگام و اتفاقات نابهنگام برای ما زیان زده است، به طوری كه تاكنون حدود 4 تن ماهی از طریق قطع ناگهانی آب از بین رفته است. به بیلقان كه مسئول توزیع آب است معترض می شویم، می گویند شبكه شما به دست زهكشی و امور آب تهران است.
به مسئول این بخش معترض می شویم، می گویند باید پول می دادید، ندادید كه باعث كم و زیاد شدن آب می شود. تولید به این شكل جواب نمی دهد. اینجا 30 میلیارد تومان سرمایه گذاری شده، بدون یك ریال تسهیلات. یعنی ما اصلمان بر این بوده كه با توان خودمان تاجایی كه مقدور هست كار را پیش ببریم و تمام سهامداران شركت اعتقادی به گرفتن تسهیلات ندارند.
**مشكلات بیمه ای
وی به مشكلات موجود بیمه ای اشاره كرد و افزود: امروزه شعار با عمل فاصله زیادی دارد. مشكلات باید به صورت سازمانی برطرف شود چراكه این مجموعه میراث فرهنگی شیلات ایران است، باید بازدید مسئولان از این دسته از واحدها ثمرات خود را نیز به دنبال داشته باشد، اگر موانع موجود در مسیر این واحدها برطرف نشود این مجموعه نمی تواند به فعالیت خود ادامه دهد.
صالحی ادامه داد: برغم همكاری مدیركل جهادكشاورزی استان البرز، این صنعت احیا شده به سبب عدم همكاری دیگر مسئولان به بن بست خورده است.
وی گفت: مشكل این واحد بین دستگاهی است، سازمان جهادكشاورزی به تنهایی قادر به رفع مشكلات یاد شده نخواهد بود و تنها عشق به تولید سبب شده همچنان در این حوزه فعالیت داشته باشیم و اگر دغدغه ایجاد اشتغال و حمایت از تولید داخلی را داریم باید نسبت به رفع مشكلات واحدهای تولیدی داخلی براییم.
این شركت در 2 سال 30 اشتغال ایجاد كرده و سال قبل كه هم در طرح توسعه سالن ساختیم و تجهیزات گذاشتیم و در سال تولید و اشتغال به تولید اقدام كرده ایم. بچه ماهی های ما 15 گرم شده ولی محدود و با ترس و لرز كه اگر برق هم نوسان داشته باشد، اذیت می شویم و كلی دستگاه ها و ژنراتورهای گران قیمت و خارجی گذاشته ایم ولی اطمینانی از پشتوانه ها كه بستر تولید است، نداریم، كه در این زمینه باید پوشش بیمه ای مناسب داشته باشیم.
1535/6155خبرنگار:داریوش غفاری-نوشین طهماسبی**انتشار دهنده:داریوش غفاری

سرخط اخبار استان‌ها