چرایی بیكاری فارغ التحصیلان/ لزوم هدفگذاری آموزش های مهارتی برای كارجویان

اراك - ایرنا - رفع بیكاری فارغ التحصیلان دانشگاهی یكی از چالش ها و دغدغه های مهم خانواده ها، جامعه و تصمیم گیران كشور است كه به رغم نیاز به سیاست گذاری های مناسب، به هدفگذاری آموزش های مهارتی برای كارجویان نیز نیاز دارد.

به گزارش ایرنا، تقاضای كار در ایران در طول سال های گذشته تغییر چشمگیری داشته و امروز به شكلی درآمده كه تمام فارغ التحصیلان دانشگاهی پس از فراغت از تحصیل انتظار شغل مناسب دارند.
با تغییر رویكرد زندگی اجتماعی از سنتی به سمت مدرن و سرعت بالای ماشینی شدن، مهاجرت شمار زیادی از روستاییان به شهرها و افزایش مراكز دانشگاهی و سیل گسترده دختران و پسران به دانشگاه ها، توقعات و نگرش به بازار كار تغییر كرده و امروز این روند به جایی رسیده كه تصور مدل های اشتغال گذشته برای نسل امروز قابل درك نیست.
بر اساس آخرین آمار سرشماری عمومی نفوس و مسكن در سال 95، جمعیت ایران، به ٧٩ میلیون و ٩٢٦ هزار و ٢٧٠ نفر رسید كه این تعداد نسبت به سرشماری سال 90، ٤ میلیون و ٧٧٦ هزار نفر افزایش یافته و تعداد خانوارهای ایرانی نیز بر اساس این سرشماری به ٢٤ میلیون و ١٩٦ هزار و ٣٥ رسیده كه نسبت به سال ١٣٩٠، سه میلیون خانوار افزایش یافته است.
در سرشماری سال 1395 جمعیت ساكن در نقاط شهری كشوری ٥٩ میلیون و ١٤٦ هزار و ٨٤٧ نفر اعلام شده كه نسبت به سرشماری سال ١٣٩٠ پنج میلیون و ٥٠٠ هزار و ١٨٦ نفر اضافه شده و جمعیت ساكن در نقاط روستایی با ٢٠ میلیون و ٧٣٠ هزار و ٦٢٥ نفر كاهش محسوسی رو به رو بوده است.
كاهش آمار سكونت در روستاها بیانگر مهاجرت شمار زیادی از این افراد به شهرها برای پیدا كردن بازار كار مناسب بوده است.
جمعیت ۱۵ تا ۲۹ ساله كشور در سرشماری سال ۱۳۹۵ به ۲۰ میلیون و ۵۲ هزار و ۷۲۵ نفر رسیده است كه این میزان نسبت به سرشماری سال 90 كه ۲۳ میلیون و ۶۹۴ در هزار و ۱۹۴ نفر بود، كاهش داشته اما شمار زیادی از این گروه سنی در رده فارغ التحصیلان دانشگاهی و جویندگان كار در كشور هستند.
در سرشماری سال 95 تعداد جمعیت ۳۰ تا ۶۴ ساله های كشور به ۳۵ میلیون و ۸۰۷ هزار و ۹۶۵ نفر رسیده است كه شمار زیادی نیز از این گروه سنی هنوز در پی یافتن شغل مناسبی هستند.
استان مركزی یكی از استان های شاخص با آمار دانشجویی كشور است كه سالانه شمار قابل توجهی از این فراگیران از مراكز آموزشی فارغ التحصیل و در پی بازار كار هستند.
سرپرست مركز آموزش علمی كاربردی جهاد دانشگاهی اراك گفت: از شروع فعالیت این مركز آموزشی در سال 77 تاكنون بیش از هفت هزار نفر در مقاطع كاردانی و كارشناسی فارغ التحصیل شده اند كه از این تعداد حدود 500 نفر مربوط به سال تحصیلی 96-95 است.
مسعود شهرجردی افزود: هم اینك یك هزار دانشجو در 21 رشته تحصیلی كاردانی و كارشناسی در 2 گروه آموزشی صنعت و مدیریت و خدمات اجتماعی در این مجموعه مشغول به تحصیل هستند.
وی بیان كرد: عده ای از دانشجویان شاغل هستند و برای احكام حقوقی خود نیاز به مدرك دارند، عده ای از دانشجویان پسر برای تاخیر خدمت سربازی وارد دانشگاه ها می شوند و عده ای نیز دانشگاه ها را برای گذران زندگی انتخاب می كنند.
شهرجردی عنوان كرد: بسیاری از فارغ التحصیلانی هم كه به كار گرفته شده اند دارای مدارك مرتبط نیستند و این مهم یك آسیب جدی در بهره وری اشتغال است.
سرپرست مركز آموزش علمی كاربردی جهاد دانشگاهی اراك اضافه كرد: مدرك گرایی آسیب های زیادی به نظام آموزشی وارد می كند و این امر از بروز خلاقیت و ایجاد اشتغال مولد با محوریت كارآفرینی نیز جلوگیری می كند.
شهرجردی بیان كرد: آموزشی كه پشتوانه داشته باشد منجر به مهارت می شود و امروز آموزش مهارتی یكی از حلقه های مفقوده در نظام اشتغال محسوب می شود.
سرپرست مركز آموزش علمی كاربردی جهاد دانشگاهی اراك ادامه داد: امروز كشور بیش از هر زمان نیاز به مهارت دارد و مدرك دردی از مشكلات جامعه دوا نخواهد كرد و در واقع مهارت جویی فارغ التحصیلان عاملی برای رونق بازار كسب و كار است.
شهرجردی گفت: مراكز رشد و نوآوری هایی كه به دانشگاه ها ابلاغ شده بسترهایی هستند كه به اشتغال فارغ التحصیلان كمك شایانی می كنند.
سرپرست مركز آموزش علمی كاربردی جهاد دانشگاهی اراك افزود: جهاد دانشگاهی شعار یك فارغ التحصیل یك كارآفرین را سرلوحه كار خود قرار داده و در این راستا برنامه های اولویت داری را پیش بینی كرده است.
شهرجردی اظهار كرد: مراكز نوآوری جهاد دانشگاهی، انجمن های علمی و كانون های فرهنگی از سال گذشته در این مركز آموزشی مورد توجه قرار گرفته به طوری كه 2 انجمن علمی جهاد دانشگاهی اراك به عنوان انجمن های برتر جهاد دانشگاهی كشور شناسایی شده و دفتر كارآفرینی این دانشگاه نیز فعال است.
رئیس گروه اجتماعی، فرهنگی و سازمان های مردم نهاد استانداری مركزی گفت: 76 مركز آموزش عالی در استان مركزی وجود دارد كه بر اساس آخرین آمار، 89 هزار و 763دانشجو در یك هزار و 737 رشته تحصیلی در این مراكز مشغول به تحصیل هستند.
معصومه دانشمند افزود: از این تعداد 38 هزار و 137 نفر معادل 42 درصد دختر و 51 هزار و 626 نفر معادل 58 درصد فراگیران را پسران تشكیل می دهند.
وی بیان كرد: 26 درصد از دانشجویان این استان در مراكز علمی - كاربردی، 25 درصد در مراكز آزاد، 20 درصد دانشگاه های دولتی، 17 درصد پیام نور و 12 درصد در مراكز غیرانتفاعی تحصیل می كنند.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان مركزی گفت: از ابتدای سال جاری تاكنون پنج هزار و 293 نفر در 17 كارگزار غیردولتی این استان ثبت نام كرده اند.
محمدتقی آبایی هزاوه افزود: از این تعداد 2 هزار و 483 نفر فارغ التحصیلان بیكار در مقاطع تحصیلی كاردانی تا دكترا برای یافتن كسب و كاری مناسب در مراكز كاریابی ثبت نام كرده اند.
وی بیان كرد: از مجموع فارغ التحصیلان ثبت نام كننده در این مراكز یك هزار و 619 نفر مرد و 864 نفر زن است.
مدیركل تعاون، كار و رفاه اجتماعی استان مركزی ادامه داد: 582 نفر از فارغ التحصیلان جویای كار ثبت كننده در كارگزارهای غیردولتی این استان دارای تحصیلات كاردانی، یك هزار و 588 نفر كارشناسی و 313 نفر كارشناسی ارشد و دكترا هستند.
معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان مركزی گفت: بر اساس آخرین سرشماری عمومی در سال 95، نرخ بیكاری این استان 9 و هشت دهم درصد است.
مسعود اخوان افزود: كمترین نرخ با پنج و 6 دهم درصد مربوط به شهرستان های دلیجان و كمیجان و بیشترین نرخ با 12 و 2 دهم درصد مربوط به شهرستان اراك است.
وی بیان كرد: نرخ بیكاری در شهرستان های خنداب پنج و هفت دهم درصد، ساوه 6 و نیم درصد، آشتیان هفت و 6 دهم درصد، زرندیه هفت و هشت دهم درصد، محلات هشت و یك دهم درصد، تفرش هشت و چهار دهم درصد، فراهان هشت و نیم درصد، شازند 11 و هفت دهم درصد و خمین 11 و هفت دهم درصد است.
معاون آمار و اطلاعات سازمان برنامه و بودجه استان مركزی ادامه داد: بر اساس سرشماری سال 95، 45 هزار و 424 نفر بیكار و 417 هزار و 907 نفر شاغل در این استان وجود دارد.
اخوان اظهار كرد: آمار فارغ التحصیلان بیكار این استان از سوی مركز آمار هنوز اعلام نشده است.
استان مركزی با 12 شهرستان دارای یك میلیون و 429 هزار و 475 نفر جمعیت است و در این استان حدود 100 هزار دانشجو مشغول به تحصیل است.
3005/3075/خبرنگار: معصومه صفری *** انتشار دهنده: حسین مهدی زاده

سرخط اخبار استان‌ها