توقف فرمان مهاجرتی ترامپ در سومین ایستگاه

تهران- ایرنا- رییس جمهوری جدید آمریكا در هفته های نخست ورود به كاخ سفید به منظور تحقق بخشیدن به شعارهای انتخاباتی خود با صدور فرمان مهاجرتی، سعی در ممانعت از ورود شهروندان كشورهای عمدتا مسلمان به خاك ایالات متحده كرد؛ نسخه ای كه دو بار اصلاح شده اما همچنان از سوی برخی قضات فدرال متوقف می شود.

به گزارش گروه پژوهش و تحلیل خبری ایرنا، یكی از شعارهای «دونالد ترامپ» رییس جمهوری ایالات متحده در زمان رقابت های انتخاباتی سال 2016 این كشور، اصلاح امور مهاجرتی بود كه البته بیش از هر گروهی، جمعیت مسلمان را نشانه می رفت. وی به محض پیروزی در انتخابات و به دست گرفتن سكان كشتی، فرمان مهاجرتی مورد نظر خود را صادر كرد كه با موجی از اعتراض های داخلی و خارجی مواجه شد.
همین فشارها باعث شد تا ترامپ تاكنون سه نسخه برای فرمان مهاجرتی خود بپیچد اما هر كدام به نوعی با نارضایتی هایی همراه بوده و به دلایل گوناگونی از طرف شماری از قضات فدرال متوقف شده اند. حال با توقف اجرای نسخه سوم فرمان مهاجرتی ترامپ از طرف قضات ایالت های هاوایی و مریلند باید منتظر ماند و آینده این فرمان را به نظاره نشست.

** ترامپ و كاستی های دو نسخه فرمان نخست
رییس جمهوری آمریكا نسخه نخست فرمان مهاجرتی خود را بهمن ماه پارسال صادر كرد كه براساس آن از ورود اتباع هفت كشور اغلب مسلمان از جمله ایران، عراق، لیبی، سومالی، سودان، سوریه و یمن به ایالات متحده به مدت 90 روز ممانعت به عمل می آمد. همچنین این نسخه از فرمان مهاجرتی ترامپ، ورود پناهجویان را به مدت 120 روز معلق می‌ كرد.
با انتشار جزییات نسخه نخست، انتقادها و اعتراض ها در سراسر ایالات متحده شكل گرفت و برخی دادگاه های این كشور از جمله دو دادگاه در ایالت‌های مریلند و هاوایی به نشانه اعتراض، اجرای آن را متوقف نمودند چرا كه از نگاه آنان، فرمان مهاجرتی رییس جمهوری مصداق نژادپرستی و تبعیض علیه مسلمانان تلقی می شد.
به دلیل واكنش های داخلی و بین المللی و همچنین نقص فراوان در نسخه اول فرمان اجرایی، ترامپ تیرماه امسال فرمان دوم خود را ابلاغ كرد. بر اساس نسخه جدید نام عراق از فهرست هفت كشور حذف و شش كشور همچنان در وضعیت قبل و ممنوعیت سه ماهه (90 روزه) قرار داشتند به این دلیل كه عراق به عنوان میزبان نیروهای آمریكایی، نقش سازنده ای در مقابله با گروه تروریستی داعش ایفا كرده است. افزون بر آن بر خلاف نسخه قبلی، محدودیت افراد دارای گرین كارت در دستور جدید برداشته شد.
این نسخه اصلاح شده در ارتباط با اینكه چه كسانی از اتباع شش كشور می توانند به آمریكا وارد شوند، آورده بود كه شهروندان كشورهای مذكور باید یك خویشاوند نزدیك یا رابطه كاری در ایالات متحده داشته باشند تا بتوانند روادید بگیرند. والدین، همسر، فرزند (از جمله فرزندان بزرگ‌سال)، داماد، عروس، خواهر یا برادر، خویشاوند نزدیك حساب می ‌شوند اما نوه، پدربزرگ، مادربزرگ، شوهر خواهر، زن برادر، نامزد یا دیگر خویشاوندان شامل آن نیستند.
نوع درجه بندی از خویشاوندان نزدیك و دور خود به موضوعی مورد چالش و اعتراض تبدیل شد كه نشان می داد نسخه به اصطلاح اصلاح شده نیز معیوب است زیرا به عنوان مثال، «نامزد» از دایره خویشاوندان نزدیك خارج بود اما «داماد» و «عروس» در آن گروه قرار داشتند! این نسخه از فرمان مهاجرتی ترامپ نیز با مخالفت شهروندان و همچنین برخی دادگاه های فدرال رو به رو شد و در برخی ایالت ها مسكوت ماند.

** نسخه سوم و به ظاهر آراسته ترامپ
رییس جمهوری آمریكا مهرماه امسال آخرین نسخه تصمیم مهاجرتی خود را رسانه ای كرد كه در ظاهر تفاوت هایی با دو مورد قبلی داشت؛ نسخه ای كه در آن فهرست كشورها تغییر یافته بود. بر پایه این نسخه جدید سودان حذف شده و به جای آن كره شمالی، چاد و ونزوئلا اضافه شده اند كه در مجموع هشت كشور را در بر می گیرد.
منتقدان دولت بر این باورند كه ترامپ به هر قیمتی در پی اجرایی سازی شعاری است كه در دوره رقابت های انتخاباتی بر آن تاكید می كرد اما ممنوعیت صدور روادید برای چند كشور مشخص به ایجاد امنیت در ایالات متحده منجر نمی شود چرا كه تروریسم دیگر به پدیده ای جهانی تبدیل شده و به كشور و جغرافیای خاص محدود نمی شود. از این رو، فرمان مهاجرتی ترامپ بیش از اینكه در خدمت تامین امنیت آمریكا باشد در راستای اهداف سیاسی شخص رییس جمهوری است.
از طرفی، در دو نسخه قبلی فرمان مهاجرتی ترامپ، دشمنی وی با مهاجران مسلمان مشهود بود و همین موضوع باعث متهم شدن وی به اقدامات نژاد پرستانه شد. بنابراین رییس جمهوری آمریكا تلاش كرد تا در نسخه جدید این مشكل را بر طرف سازد. ترامپ با گنجاندن نام چند كشور غیرمسلمان همچون ونزوئلا و كره شمالی در فهرست تحریم های مهاجرتی، قصد منحرف ساختن افكار عمومی و قضات دادگاه های فدرال را از نیت واقعی خود دارد.
نگاه تیزبین برخی قضات اما مانع از اجرایی شدن این نسخه در روزهای گذشته شده است. همزمان با روز اجرای این فرمان (چهارشنبه 26 مهرماه) «دریك واتسون» قاضی فدرال دادگاهی در هاوایی اجرای آن را متوقف كرد.
وی در ارتباط با چرایی تصمیم خود نوشت كه «فرمان تازه آقای ترامپ دقیقا مبتلا به همان نقائص و ایرادهای نمونه های قبلی این دستور است و او فاقد یافته های كافی است كه نشان دهد ورود بیش از 150 میلیون نفر از شهروندان این كشورها برای منافع ایالات متحده زیانبار است.»
ساعاتی بعد از انعكاس تصمیم قاضی واتسون، «تئودور چانگ» قاضی فدرال ایالت مریلند هم در اقدامی مشابه از اجرای نسخه سوم فرمان مهاجرتی ترامپ سر باز زد؛ فرمانی كه به نظر وی و بسیاری از قضات دیگر مغایر با اصول بنیادی ایالات متحده و قانون اساسی این كشور و همچنین در راستای هدف های شخصی و سلیقه ای شخص رییس جمهوری تدوین و ابلاغ شده است.

پژوهشم**1969**1601**خبرنگار: حسن شكوهی نسب **انتشار: شهناز حسنی
ایرنا پژوهش، كانالی برای انعكاس تازه ترین تحلیل ها، گزارش ها و مطالب پژوهشی ایران وجهان، با ما https://t.me/Irnaresearchهمراه شوید.

سرخط اخبار جهان