معاون حوزه بانوان وزارت ورزش: فراهم شدن امكان حضور زنان در ورزشگاه نیاز به شكیبایی دارد

تهران - ایرنا - معاون ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان گفت: فراهم شدن امكان حضور بانوان در ورزشگاهها به ویژه برای رویدادهایی با حجم جمعیت زیاد ( مانند فوتبال) نیاز به صبر، شكیبایی، حوصله و منطق دارد.

فریبا محمدیان در گفت و گو با خبرنگار اجتماعی ایرنا در پاسخ به این سوال كه چه اقداماتی برای ورود بانوان به ورزشگاهها صورت گرفته است، افزود: در حال حاضر در رشته های مختلفی مانند قایقرانی، اسكیت، اسكی، سواركاری، تیروكمان، والیبال، بسكتبال و هندبال شاهد حضور خانواده ها در میادین ورزشی هستیم.
وی با بیان اینكه حضور بانوان در ورزشگاهها گام به گام در حال پیش رفتن است، اظهار داشت: امیدواریم در این فرایندی كه مقدمات كار را فراهم كرده ایم بتوانیم هم فضاهای ورزشی را مناسب سازی كنیم و هم برگزاركنندگان مسابقات را تحت آموزش قرار دهیم تا وقتی خانواده ها در رویدادهایی با حجم جمعیت زیاد در مسابقات حضور پیدا می كنند هم شان آنها حفظ شود و هم آرامش و نشاطی كه باید از تماشای یك رویداد ورزشی در هر رشته ای می پردازند به آن دست پیدا كنند.
محمدیان ادامه داد: نمی خواهیم خانواده ها در یك فعالیتی حضور پیدا كنند كه بعدش نشاط در آن نباشد، به طور قطع اقداماتی را انجام می دهیم ولی كمی باید ضمن احترامی كه به همه احساسات مخاطبان خودمان اعم از بانوان و آقایان در آحاد جامعه می گذاریم این اجازه را می خواهیم در مدار منطقی و برنامه ریزی درست و مطمئن انجام دهیم تا گام های مطمئنی برای این كشور برداریم.

** وجود 380 مكان ورزشی سرپوشیده ویژه بانوان
وی درباره كمبود فضای ورزشی برای بانوان نیز گفت: كمبود با این شدت كه گفته می شود، وجود ندارد چون در زمان حاضر 380 مكان ورزشی سرپوشیده ویژه بانوان در كشور داریم و بقیه فضاهای ورزشی روباز و سرپوشیده برنامه ریزی كرده ایم از نظر زمان كاربری 50 درصد برای بانوان و 50 درصد برای مردان باشد.
معاون ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان اظهار داشت: باید ساعات و روزهایی در هفته به طور متوازن برای بانوان و آقایان باشد اما با توجه به ملاحظات فرهنگی و عرفی هر شهر ممكن است ساعت آنها متفاوت باشد.
وی خاطرنشان كرد: به گونه ای برنامه ریزی شده كه بانوان بتوانند از صبح تا ساعت 18 عصر از فضاهای ورزشی استفاده كنند و این برنامه ریزی در تمام استان ها انجام شده و در حال پیگیری این موضوع هستند و تا حد زیادی این معضل برطرف شده است.
محمدیان افزود: اما اینكه باید تعداد فضاهای ورزشی و تجهیزات مكان ورزشی افزایش كمی و كیفی داشته باشد ما هم قائل به این موضوع هستیم و جزء برنامه های ماست.
وی درباره نرم جهانی برای وجود فضاهای ورزشی نیز اظهار داشت: براساس نرم جهانی به طور معمول هر فرد برای انجام فعالیت ورزشی باید در یك فضای در حد 2 مترمكعب حضور داشته باشد اما امروزه در محاسبات نفر روز را مدنظر دارند یعنی یك سالن ورزشی روباز 150 نفر روز در ابعاد سالن فوتبال باید خدمات دهد، البته در سالن های ورزشی سرپوشیده 90 نفر روز را خدمات ورزشی دهد این همان استانداردی است كه در جهان استفاده می شود و ما هم در ایران بحث را به سمت نفر روز می بریم.
محمدیان اضافه كرد: در حوزه عمرانی ممكن است استاندارد دیگری داشته باشد و می گویند سرانه نفر به مترمربع است اینها دو بحث جداگانه است و ما به عنوان برنامه ریزان نفر روز را در نظر می گیریم.

** 50 درصد بانوان در بخش قهرمانی و 18 درصد در ورزش همگانی فعالیت دارند
معاون ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان گفت: در حال حاضر براساس آمارها، 50 درصد بانوان ورزشكار در بخش ورزش قهرمانی و 18 درصد دیگر نیز در بخش ورزش همگانی فعالیت جدی دارند.
وی در پاسخ به این سوال كه آیا آمار دقیقی از بانوان ورزشكار در كشور وجود دارد، افزود: نیمی از جمعیت كشور را بانوان تشكیل می دهند و آنان در دو رشته ورزش های همگانی و قهرمانی فعالیت می كنند، اما آمارها به صورت تفكیك شده زن و مرد به ما اعلام نشده است.
وی تصریح كرد: اما برای دسترسی بهتر به آمار بانوان ورزشكار در كشور، با همكاری حوزه فناوری اطلاعات اقداماتی انجام شده تا بتوانیم آمار دقیقی از بانوان ورزشكار در رشته های ورزش های همگانی و قهرمانی در كشور را احصا كنیم.
محمدیان افزود: اما در بخش ورزش های قهرمانی از طریق سامانه فدراسیون پزشكی ورزشی هر بار اعلام می شود كه 50 درصد بخش قهرمانی رشته های ورزشی در دست بانوان است.
وی اظهار داشت: این موضوع نشان می دهد كه نگاه روسای فدراسیون ها به این بخش كاملا به سمت توازن و ایجاد تعادل بین فعالیت زنان و مردان در مجامع بین المللی است و ما هم تلاش می كنیم این توازن همچنان ادامه پیدا كند.
معاون ورزش بانوان وزارت ورزش و جوانان گفت: ما تلاش خواهیم كرد تا همه آنچه كه همكارانم در طی این سال ها برای حوزه بانوان انجام داده اند رونق بخشیده شود و به طور یقین همت می شود در هزاره سوم آنچه كه مخاطبان ما می خواهند و آنچه كه شایسته بانوان ایرانی است در مجامع بین المللی به وقوع بپیوندد.
وی ادامه داد: حاصل این تلاش ها را در نیمه اول سال 96 شاهد بودید كه در حوزه همبستگی با كوه، داخل سالن تركمنستان و چند تورنمنت قهرمانی جهان بانوان عنوان های قهرمانی خوبی را كسب كردند.
محمدیان افرود: همچنین بانوان در رشته های وشوو، دارت و تیر و كمان نیز در سال جاری خوب درخشیدند و رشته هایی مانند سنگ نوردی هم كه ایران میزبان بود بانوان افتخارآفرینی های زیادی داشتند.
وی اضافه كرد: بی تردید این قهرمانی ها و موفقیت ها با تلاش همه دست اندركاران و همت بیشتر خود ورزشكاران، استمرار می یابد.
اجتمام ** 7268 1418
خبرنگار: مهناز بیرانوند ** ناشر: مریم برزآبادی
*آگاهی از آخرین اخبار اجتماعی و حوادث ایران و جهان در كانال تلگرام گروه اجتماعی ایرنا:
@irnaej
https://t.me/irnaej