يك كارشناس:انحصار واردات قانوني تلفن همراه و عدم تامين نياز بازار،اجراي طرح رجيستري را مشكل مي كند

تهران-ايرنا- يك كارشناس بازار تلفن همراه بر موفقيت آميز بودن اجراي طرح رجيستري از نظر فني تاكيد كرد و گفت: انحصاري شدن واردات قانوني و تامين نشدن كامل نياز بازار كه افزايش تقاضا را به دنبال دارد، اجراي طرح را با مشكل مواجه مي كند.

ميثم دادخواه روز شنبه در گفت و گوي اختصاصي با خبرنگار اقتصادي ايرنا افزود:طرح كدداركردن گوشي هاي تلفن همراه گرچه از نظر فني ساز و كار مناسبي دارد به گونه اي كه موفقيت 100درصدي را به همراه خواهد داشت و قابليت اجراي بالايي دارد اما تامين نياز بازار و انحصاري شدن واردات قانوني مي تواند اين طرح را با مشكل اساسي مواجه سازد .
وي با بيان اينكه تا امروز 90درصد نياز بازار تلفن همراه كشور از طريق واردات غير قانوني يا قاچاق تامين مي شده است كه نه دولت مسئوليتي در قبال آن داشت و نه شركت هاي حقيقي و حقوقي مسئوليت داشتند ،ادامه داد:اكنون و با اجراي طرح رجيستري همه نيازكشور بايد از طريق قانوني تامين شود و كالاهايي وارد بازار شوند كه داراي خدمات پس از فروش مناسب بوده و علاوه بر آن مسئوليت متوجه دولت و شركت هاي وارد كننده خواهد بود.
دادخواه خاطرنشان ساخت:اجراي طرح رجيستري علاوه بر اين ، ديدگاه مردم به خدمات پس از فروش را تغيير خواهد داد و به زودي سطح توقع مردم در اين زمينه را افزايش خواهد داد زيرا مردم انتظار دارند با واردشدن قانوني تلفن همراه خدمات بهتري كه پيش از آن امكانش وجود نداشت توسط شركت ها در اختيار آنان گذاشته شود.
اين كارشناس بازار تلفن همراه گفت: بنابراين بايد به بحث خدمات پس از فروش شركت هاي عرضه كننده گوشي تلفن همراه نيز توجه كرد زيرا اين موضوع خود مي تواند اجراي طرح را با مشكل مواجه سازد.
دادخواه با اشاره به قانون كلي كه در كشور وجود دارد و طبق آن وارد كننده هرنوع كالايي موظف است خدمات پس از فروش مناسب آن كالا را هم عرضه كند، يادآور شد: اكنون و در بخش تلفن همراه تنها شركت هايي مي توانند خدمات پس از فروش ارائه كنند كه نمايندگي از شركت اصلي عرضه كننده گوشي داشته باشند.
وي به وجود تنها دو شركت داراي نمايندگي رسمي از شركت سامسونگ كه مي توانند واردات قانوني داشته باشند اشاره كرد و گفت:اجراي طرح رجيستري بازار انحصاري در اختيار اين دو شركت قرار خواهد داد كه سود سرشاري خواهد داشت اما از طرف ديگر تامين نياز بازار كه تاكنون بوسيله قاچاق انجام مي شده را زيرسئوال خواهد برد.
كارشناس بازار تلفن همراه ادامه داد: انحصاري شدن بازار آسيب زا خواهد بود و بايد سازوكار مناسبي براي آن انديشيد گرچه اين موضوع در زمينه تلفن همراه هاي شركت اپل به دليل نداشتن نمايندگي رسمي در كشورمان اكنون چندان مورد توجه نيست اما بايد در اين زمينه بيشتر مطالعه شود.
به گفته وي، تامين نشدن نياز بازار تلفن همراه از طريق قانوني و انباشت تقاضا ها نظم بازار را برهم خواهد زد و اشفتگي زيادي در آينده بازار بوجود خواهد آورد.
دادخواه افزود: علاوه براين اجراي طرح رجيستري افزايش قيمت 20درصدي را به دنبال خواهد داشت و اين افزايش در صورتي است كه مشكل ديگري در بازار بروز نكرده و همين رويه ادامه يابد.
به گزارش ايرنا،«محمد مهدي غفوريان» عضو كميته كارشناسي تلفن همراه اتاق اصناف روز جمعه گفت: با اجراي طرح رجيستري تلفن همراه شاهد افزايش 20 تا 30 درصدي گوشي هاي تلفن همراه خواهيم بود.
محمد جوادآذري جهرمي وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات چندي پيش با رد گفته كساني كه مدعي شده اند با اجراي طرح رجيستري 18 تا 20 درصد قيمت گوشي ها افزايش مي يابد، گفت: عنوان چنين مطلبي به اين دليل بود كه حساب كرده بودند ميزاني به عنوان ماليات ارزش افزوده و گمرك، به هزينه واردات افزوده مي شود.
وي افزود: اين در حاليست كه حقوق گمركي اجراي اين طرح 5 تا 6 درصد بيشتر نيست و با احتساب ماليات بر ارزش افزوده و ساير مرحله ها كه اكنون در حال انجام است، ارقام مطرح شده صحيح نيست.
آذري جهرمي گفت: اجراي طرح اگر بخواهد اثري در افزايش قيمت داشته باشد در حد همان هزينه گمرك خواهد بود و تدبير ما در اجراي طرح اين است كه فشاري بر مردم تحميل نشود.
وزير ارتباطات و فناوري اطلاعات افزود: كارگروهي در اين زمينه شكل گرفته است و تلاش دارد افزايش قيمتي در گوشي ها نداشته باشيم زيرا بناست بازار ساماندهي و مديريت شود بنابراين اگر بنا باشد به مردم در اين بخش آسيب برسد، اين طبيعي نيست.
طرح كدداركردن گوشي هاي تلفن همراه يا رجيستري طرحي است كه قرار است با اجراي آن بازار تلفن همراه كشور از وجود تلفن هاي همراه قاچاق پاك سازي شده و گوشي هايي وارد بازار شوند كه داراي خدمات پس از فروش مناسب هستند.
براي آگاهي از آخرين اخبار اقتصادي ايران و جهان با كانال اقتصادي ايرنا در تلگرام همراه شويد:
‏IRNAeco@
اقتصام*2078* 6075* مصاحبه كننده: محمد مهدي بهرامي * انتشار: زهرا هجيني نژاد

سرخط اخبار اقتصاد