دبيركل سازمان ملل خواستار گام هاي عملي بغداد و اربيل براي حل و فصل اختلافات شد

تهران- ايرنا- دبيركل سازمان ملل از بغداد و اربيل خواست گام هاي عملي براي رفع تنش و حل و فصل اختلافات موجود بردارند.

به گزارش جمعه شب ايرنا به نقل از شبكه خبري سومريه نيوز، «فرحان حق» معاون سخنگوي رسمي «آنتونيو گوترش» امروز در مقر سازمان ملل در نيويورك به خبرنگاران گفت: دبير كل سازمان ملل از دولت فدرال عراق و حكومت اقليم كردستان خواسته براي رفع تنش و حل و فصل اختلافات موجود ميان خود و در چارچوب قانون اساسي عراق، گام هاي عملي اتخاذ كنند.
وي در باره وضعيت انساني غيرنظاميان در منطقه نيز گفت: كميسارياي امور پناهندگان و همكاران خود در عراق، به خانواده هايي كه در روزهاي اخير از استان كركوك و ديگر مناطق درگيري فرار كرده اند، آب،غذا و سرپناه ارائه كرده است.
فرحان حق گفت: ما معتقديم كه اغلب اين خانواده ها در روزهاي آينده به خانه و كاشانه خود باز خواهند گشت اما به احتمال زياد برخي خانواده ها نيز در منطقه باقي خواهند ماند.
نيروهاي مسلح عراق از نخستين ساعات بامداد دوشنبه گذشته عمليات پيشروي خود را براي بازپس گيري مناطق مورد منازعه ميان اربيل و بغداد موضوع ماده 140 قانون اساسي اين كشور از جمله استان كركوك و چاه هاي نفت آن آغاز كردند و بسرعت توانستند بر همه اين مناطق و مراكز مهم و حساس آن سيطره پيدا كنند.
ناظران مسائل منطقه مي گويند: در پي موفقيت ارتش عراق در تحت كنترل درآوردن همه مناطق مورد اختلاف، برخي مناديان جدايي طلبي و همه پرسي استقلال، بدنبال متشنج كردن اوضاع و ايجاد دو قطبي عرب - كرد هستند تا بتوانند از آن براي برون رفت از بن بست كنوني بهره ببرند.
حيدرالعبادي نخست وزير عراق از روز چهارشنبه تاكنون چند بار تحت كنترل بودن اوضاع در سراسر اين مناطق را مورد تاكيد قرار داد و گفت: نيروهاي پليس محلي دراين مناطق مستقرند و اوضاع تحت كنترل بوده و دستور داده است ارتش از اين مناطق خارج شود.
وي درعين حال به برخي جريانات كه دنبال تنش آفريني هستند هشدار داد.
شبد**1480**1010
مترجم:غلامرضا رفيع**انتشارر:حسن معظمي