شورای معتمدین پلیس یك راهبرد بازدارنده برای تعمیق امنیت اجتماعی است

ایلام - ایرنا - رئیس پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی استان ایلام گفت: شورای معتمدین پلیس با توجه به نقش آنان در حل و فصل اختلافات و منازعات بین افراد یك راهبرد بازدارنده در راستای تعمیق امنیت اجتماعی است.

به گزارش ایرنا، سرهنگ محمدسعید یاری عصر چهارشنبه در آئین آغاز بكار شورای معتمدین شهرستان آبدانان اظهار كرد: در یكسال گذشته بخاطر فعالیت های اجتماعی و استفاده از ظرفیت بزرگان ایلات و كاهش مناقشات محلی تندیس ملی صلح و سازش به شورای معتمدین اجتماعی نیروی انتظامی استان ایلام اعطا شده است.
وی ادامه داد: وجود قبایل، ایلات و طوایف در استان ایلام یك فرصت با ارزش و یك سرمایه عظیم اجتماعی است كه نقش آنان در دوران دفاع مقدس و تشكیل گردان های رزمی مردمی برای دفاع از مرزهای كشور به اوج رسید و متجلی شد.
وی شورای معتمدین پلیس را یك راهبرد بازدارنده برای تعمیق امنیت اجتماعی دانست و افزود: تاكنون هشت شورای معتمدین اجتماعی پلیس با مشاركت 120 نفر از ریس سفیدان و متنفذین در سطح استان ایلام راه اندازی شده كه تا یكماه آینده به 10 شورای معتمد افزایش می یابد.
معاونت پیشگیری فرماندهی انتظامی استان ایلام به نقش بزرگان طوایف در حل و فصل منازعات اشاره و اضافه كرد: تجارب گذشته و حقایق فعلی نشان می دهد كنترل خشم و مهار تنازعات قومی و قبیله ای در قدرت سران و بزرگان ایلات و طوایف است كه با كمترین هزینه اجتماعی و اداری سنگین ترین پرونده های قضایی را خاتمه می دهند.
رئیس دادگستری آبدانان نیز در این دیدار گفت: استفاده از توان و نفوذ شخصیت های مصلح و موثر یك اصل قرآنی است كه هم اكنون در همه مجامع و محافل بین المللی نیز مورد استفاده نهادهای مدافع حقوق بشر است.
ابراهیم سبزواری افزود: امسال یك هزار و 200 پرونده قضایی در دادگستری آبدانان به معتمدان محلی ارجاء داده شده كه تاكنو ن 430 پرونده مهم توسط آنان رسیدگی شده و به صلح و سازش و گذشت منتهی شده است.
وی از حمایت دستگاه قضایی از شوراهای معتمدین پلیس خبر داد و اضافه كرد: از زمانیكه بزرگان و ریش سفیدان از جریان حل و فصل دعاوی كناره گیری كرده اند حجم پرونده های ورودی به دادگستری ها به شدت افرابش یافته است.
در پایان با حكم سردار نورعلی یاری فرمانده انتظامی استان ایلام سید حرمت الله موسوی مقدم به عنوان دبیر شورای معتمدین اجتماعی فرمانده انتظامی شهرستان آبدانان معرفی شد.
خبرنگار: سید حرمت الله موسوی مقدم ** انتشار دهنده: حسن كهزادیان
7174/6119