دكترملك زاده، برنده مدال افتخار آژانس بين المللي تحقيقات سرطان شد

تهران- ايرنا - معاون تحقيقات وزير بهداشت، درمان و آموزش پزشكي، برنده مدال افتخار آژانس بين المللي تحقيقات سرطان شد.

دكتر رضا ملك زاده، استاد ممتاز دانشگاه علوم پزشكي تهران و رييس پژوهشكده گوارش و كبد، به پاس فعاليتهاي برجسته در حوزه تحقيقات سرطان به ويژه شناسايي عوامل و شيوع سرطان هاي گوارشي و ايجاد ظرفيت تحقيقات در حوزه سرطان در جمهوري اسلامي، مدال افتخار آژانس بين المللي تحقيقات سرطان (IARC) را دريافت مي كند.
كريستفور وايلد، رييس آژانس بين المللي تحقيقات سرطان (IARC)در نامه اي از دكتر رضا ملك زاده دعوت كرده اوايل سال آينده ميلادي با حضور در مقر آژانس در فرانسه، ضمن ارائه يازدهمين سخنراني «ريچارد دال»، مدال افتخار آژانس را دريافت كند.
دكتر ملك زاده، به منظور شناسايي عوامل شيوع سرطان به ويژه سرطان هاي گوارشي در شمال ايران، بزرگترين مطالعه كوهورت خاورميانه و شمال آفريقا را در ايران با جمعيت 50 هزار نفري در منطقه گلستان به عنوان داغترين نقطه سرطان مري در كشور به اجرا درآورد و به نتايج مهمي در اين مطالعات دست يافت.
از نتايج مهم اين مطالعه بزرگ آينده نگر، «اثبات تاثير نوشيدن چاي داغ در ابتلا به سرطان مري» و نيز «سرطانزايي ترياك» بوده است كه هر دو اين مطالعات به ثبت جهاني رسيده است.
همچنين در سال 1392 گزارش «ثبت سرطان جمعيتي استان گلستان» كه پيش‌نياز مطالعه بزرگ كوهورت گلستان بود به سرپرستي دكتر ملك‌زاده تهيه و به عنوان اولين گزارش رسمي و معتبر از وضعيت سرطان ايران وارد كتابي با عنوان «سرطان در 5 قاره جهان» (Cancer in Five Continents) به عنوان مرجع جهاني شد.
از ديگر تلاشهاي معاون تحقيقات وزير بهداشت در زمينه سرطان، برنامه جامعي بود كه وي براي ارتقاء ثبت سرطان در كشور طراحي كرد و بر اساس آن ، دانشگاه‌هاي علوم پزشكي كشور كه زمينه و علاقه‌مندي اجراي چنين برنامه اي را داشتند به عنوان مجري برنامه ثبت سرطان در هر استان انتخاب شدند. مبناي اين برنامه تشكيل مراكز ثبت سرطان جمعيتي در مراكز استانها است و مراكز ثبت سرطان استاني بايد اقدامات لازم را براي طراحي و اجراي تمام فرايندهاي نظام ثبت سرطان جمعيتي انجام دهند.
دكتر ملك زاده همچنين اقدام به تشكيل بيوبانك بيماري سرطان به عنوان يكي از نخستين بيوبانكهاي كشور در گلستان كرد كه كمك شاياني در تشخيص زود هنگام و درمان بيماري‎هاي سرطان خواهد كرد.
اين دانشمند ايراني، همچنين از پژوهشگران اصلي مطالعه بار جهاني بيماري‌ها در انستيتوي سنجش و ارزشيابي سلامت (Institute of Health Metrics and Evaluation) است كه به بررسي 32 نوع سرطان در 195 كشور جهان مي پردازد.
آژانس بين المللي تحقيقات سرطان، آژانس تخصصي و بين رشته اي سازمان بهداشت جهاني در زمينه سرطان است كه ماموريت آن، ترويج همكاري هاي بين المللي در تحقيقات سرطان است. اين آژانس مهارت هاي اپيدميولوژي، علوم آزمايشگاهي و آمار زيستي را براي شناسايي علل سرطان به كار مي گيرد به طوري كه اقدامات پيشگيرانه ممكن اتخاذ شده و بار بيماري و رنج هاي مرتبط آن كاهش يابد.
از ويژگي هاي مهم IARC تخصص آن در هماهنگ كردن تحقيق در كشورها و سازمان ها است كه نقش مستقل آن به عنوان يك سازمان بين المللي اين فعاليت را تسهيل مي كند. آژانس خصوصا علاقه مند به انجام تحقيقات در كشورهاي كمتر توسعه يافته و در حال توسعه ​​با همكاري محققان اين كشورهاست.
آژانس بين المللي تحقيقات سرطان (IARC) نتيجه ابتكار يك گروه از چهره هاي مشهور فرانسوي است كه توانستند ژنرال دوگل، رئيس جمهور وقت فرانسه را به اجراي طرحي براي كاهش روند روزافزون گسترش سرطان متقاعد كنند. اين پروژه به سرعت گسترش يافت تا جايي كه در 20 مه 1965 مجمع بهداشت جهاني در قطعنامه اي تاسيس آژانس بين المللي تحقيقات سرطان را به عنوان سازمان تخصصي سرطان سازمان بهداشت جهاني اعلام كرد. آژانس كه مقر آن در شهر ليون فرانسه است و شوراي حكام خود را دارد در بدو تشكيل پنج عضو داشت كه شامل جمهوري فدرال آلمان، فرانسه، ايتاليا، بريتانيا و ايالات متحده آمريكا بودند. در حال حاضر اعضاي آژانس به 25 كشور افزايش يافته است.
**1834** 1440
خبرنگار: ناهيد شفيعي ** انتشار: گلشن