نخست وزیر تركیه: گذرگاه مرزی ابراهیم خلیل را به دولت مركزی عراق واگذار می كنیم

آنكارا- ایرنا- بینالی یلدریم نخست وزیر تركیه اعلام كرد: تدابیر ویژه ای علیه اقلیم كردستان اتخاذ خواهیم كرد كه یكی از آنها واگذاری گذرگاه ابراهیم خلیل(سیلوپی ـ هابور) به دولت مركزی عراق است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا و به نقل از وبسایت خبر تورك، یلدریم در نشست اعضای حزب عدالت و توسعه در مجلس ملی تركیه گفت: اقلیم كردستان عراق به دلیل تصمیمات اشتباه بارزانی در مسیر اشتباهی گام بر می دارد و ما اقدامات سخت گیرانه ای را در آینده علیه آنها اعمال خواهیم كرد كه یكی از آنها واگذاری گذرگاه مرزی ابراهیم خلیل به دولت مركزی عراق است.
وی اظهار كرد: تحت كنترل قرار گرفتن كركوك توسط نیروهای عراقی اقدام مثبتی است ولی باید بافت جمعیتی این شهر بار دیگر بازسازی شود چرا كه اكثریت مردم این منطقه را تركمن‌ها تشكیل می‌دادند و ما برای حفظ این بافت جمعیتی كه از گذشته این گونه بوده است، تمام تلاش خود را انجام خواهیم داد.
نخست وزیر تركیه با اشاره به تمدید وضعیت فوق العاده در تركیه گفت: دولت لایحه تمدید سه ماه دیگر این وضعیت را به مجلس ارائه كرده و قابل ذكر است كه تمدید وضعیت فوق العاده چندان خوشایند نیست ولی ناشی از یك اجبار است.
به گزارش ایرنا گذرگاه ابراهیم خلیل كه به گذرگاه سیلوپی ـ هابور معروف است، از مهم‌ترین نقاط مرزی میان اقلیم كردستان عراق و تركیه محسوب می شود و اصلی ترین گذرگاه تجاری زمینی بین عراق و تركیه است.
خاورم/1905**انتشار دهنده: حسن فاخری