رویكرد دانشگاه آزاد واحد یادگار امام تقویت ارتباط دانشگاه و صنعت است

شهرری ـ ایرنا ـ رییس دانشگاه آزاد اسلامی واحد یادگار امام شهرری گفت: رویكرد این واحد پرورش دانشجویان كارآفرین و رفع شكاف میان دانشگاه و صنعت و تقویت این رابطه است.

سعید قاضی مغربی روز سه شنبه در گفتگو با خبرنگار ایرنا گفت: متاسفانه امروز در بسیاری از دانشگاه های كشور به دانشجو به عنوان فرد جویای علم و به استاد به عنوان فردی كه دارای علم است و به دانشگاه به عنوان محیطی كه در آنجا علم آموزی انجام می شود نگاه می كنند در حالی كه این نوع نگاه در دنیای امروز منسوخ شده و دانشگاه های روز دنیا به دنبال پرورش دانشجوهای كارآفرین هستند.
وی با بیان اینكه نسل اول دانشگاه فقط به دانشجو علم آموزی می آموخت و نسل دوم دانشگاه رویكرد پژوهش محور نسبت به دانشجو داشت اظهار داشت: امروز مدیریت دانشگاه یادگار امام خمینی(ره) به دانشجو به عنوان فرزند خود نگاه می كند.
قاضی مغربی با بیان اینكه امروز باید مسئولان دانشگاهی این انعطاف را داشته باشند كه ویژگی ها و دغه دغه های نسل جوان به ویژه دانشجویان را بشناسند اضافه كرد: دانشجویان باید احساس كنند كه اساتید و روسای دانشگاه نسبت به آینده، اشتغال، مسكن و ازدواجشان احساس تكلیف می كنند و در جهت برآورده كردن نیازشان تلاش و گام برمی دارند.
وی اشتغال جوانان را بزرگترین دغدغه دانشجویان دانست و اظهار داشت: دانشگاهیان اگر بتوانند اشتغال نسل جوان را فراهم كنند بسیاری از مشكلات سر راه آنان مانند ازدواج، مسكن و امید به آینده جوانان حل می شود.
قاضی مغربی ادامه داد: تربیت دانشجوی كارآفرین نیازمند الگو برداری از تجربیان سایر دانشگاه های جهان و ارتباطشان با صنعت است كه در این راه باید توجه كرد كه در وهله اول باید علوم بومی سازی شود و الگوی مناسب داخلی برای پیش برد اهداف و توسعه كشور ترسیم شود.
وی در ادامه به تجربه ناموفق رشته های كاردانش كه در گذشته از كشور ژاپن كپی شد و بدون اینكه بومی سازی شود در كشور اجرا شد اشاره كرد و اظهار داشت: امروز ما دیگر نباید اشتباه گذشته را تكرار كنیم و باید در وهله اول تمام جوانب الگو برداری از سایر كشورها را بشناسیم و برای آن مطابق نیاز و خواست صنعت داخل كشور برنامه ریزی و اجرا كنیم تا خروجی موفقی داشته باشیم.
قاضی مغربی ایجاد دفاتر ارتباط با صنعت در دانشگاه ها را كاری مفید دانست و افزود: ایجاد این دفاتر در ذات خود كار خوب و موفقی بود ولی چون برخی همكاران دانشگاهی عملكرد خوبی را نداشتند و نتوانستند نیازهای صنعتگران را به خوبی برطرف كنند عملا خروجی خوبی نداشت.
وی ادامه داد: برخلاف ایران امروز شركت های بزرگ جهان در دانشگاه های معتبر دنیا دفاتر ارتباط با صنعت ایجاد كرده اند چرا كه می دانند دانشگاه هایشان در جهت اقتصادی كردن و پایین آوردن مخارج تولید با استفاده از روش های جدید و تكنولوژی روز گام برمی دارند.
قاضی مغربی پیدا كردن حلقه مفقود بین دانشگاه ها و صنعت را بزرگترین هدف مسئولان دانشگاه یادگار امام خمینی(ره) برشمرد و اظهار داشت: امروز جامعه ما پر از فارغ التحصیل دارای مدرك كارشناسی به بالا است كه عملا هیچگونه مهارت و فنی بلد نیستند.
وی با بیان اینكه صنعت كشور امروز نیازمند دانشگاهی است كه در جهت نیاز آنان حركت كند و قابلیت انعطاف با شرایط روز جهان را داشته باشد اظهار داشت: امروز باید در صنعت كشور این اعتماد به دست آید كه دانشگاه ها در جهت تامین نیازهای آنان دانشجویان را پرورش می دهند و دانشجویان نیز این را بدانند كه دانشگاه مانند پدری است كه او را به سمت شغل پایداری هدایت می كند و اگر در راه آموختن علوم كوتاهی كند در آینده درآمد خودش كم می شود.
قاضی مغربی در خصوص طرح های اجرایی دانشگاه یادگار امام خمینی(ره) در خصوص یافتن حلقه مفقود بین صنعت و دانشگاه گفت: اساتید، مسئولان و دانشجویان دانشگاه یادگار امام خمینی(ره) از سال گذشته تحقیقات و پایان نامه های دكتری و كارشناسی ارشد را معطوف به یافتن حلقه های گم در میان صنعت حمل و نقل و دانشگاه كردند و توانستند این دانشگاه را به عنوان قطب صنعت حمل و نقل و ترافیك در استان تهران معرفی كنند.
وی ادامه داد: دانشگاه یادگار امام خمینی(ره) امروز توانسته در حوزه صنعت حمل و نقل تفاهم نامه های همكاری خوبی با شركت ها مختلف فعال در این عرصه امضاء كند و امید می رود كه در آینده ای نزدیك خیل عظیمی از دانشجوهای این دانشگاه در این عرصه به كار و فعالیت با ثبات دست پیدا كنند.
قاضی مغربی در ادامه با بیان اینكه دانشگاه یادگار امام خمینی(ره) جزو دانشگاه های جامع و بزرگ دانشگاه آزاد اسلامی به شمار می رود اظهار داشت: دانشگاه یادگار امام خمینی(ره) دارای 30 هكتار فضای آموزشی و 40 هكتار زمین های حاشیه ای دانشگاه است كه برای توسعه و ایجاد دانشكده های جدید در نظر گرفته شده است.
وی با اشاره به اینكه دانشگاه یادگار امام خمینی(ره) از سال 1358 در نزدیكی حرم عبدالعظیم(ع) دایر شده است اظهار داشت: این دانشگاه داری امكانات خوب آزمایشگاهی، كارگاهی، سیستم اداری منظم و اساتید توانمند است كه این مورد در كنار راه های دسترسی آسان دانشجویان به این دانشگاه باعث شده دانشگاه یادگار امام خمینی(ره) جزو دانشگاه های پرتقاضا از سوی دانشجویان باشد.
قاضی مغربی ادامه داد: دانشگاه یادگار امام خمینی(ره) در چهار مقطع كاردانی، كارشناسی، كارشناسی ارشد و دكتری دارای 24 هزار دانشجو در هفت دانشكده مدیریت و حسابداری، فنی و مهندسی، هنر و معماری، مهندسی برق، آموزش معلمان، علوم انسانی و علوم پایه می باشد.
وی در خصوص كادر اداری و استاتید دانشگاه یادگار امام خمینی(ره) نیز گفت: این دانشگاه دارای 400 استاد عضو هیات علمی، 1 هزار استاد مدعو و 400 كاركنان اداری است كه نظم، آرامش و محیط شادابی را برای دانشجویان فراهم كرده اند.
قاضی مغربی در بخش دیگر سخنان خود به مشكلات واحد صفائیه دانشگاه یادگار امام خمینی(ره) در سطح شهرستان ری اشاره كرد و بیان داشت: محله صفائیه شهرستان ری امكانات لازم مانند فروشگاه، رستوران، پارك، فضای آموزشی مانند كتابخانه و فرهنگ سرای مناسب ندارد و با توجه به اینكه تعداد كثیری دانشجوی دختر و پسر در مقاطع مختلف تحصیلی در این منطقه تردد می كنند مشكلات فرهنگی و اجتماعی برای ساكنان این منطقه ایجاد كرده اند كه با راه اندازی سه دانشكده در آینده ای نزدیك در داخل محوطه دانشگاه یادگار امام خمینی(ره) در اتوبان قم تهران این مشكل حل خواهد شد.
3218 / 6139
خبرنگار: امیر جعفری سرگزه