مالزي خواستار ايجاد منطقه امن براي آوارگان روهينگيا توسط سازمان ملل شد

كوالالامپور - ايرنا - مالزي با ارائه پيشنهادي خواستار صدور قطعنامه اي در سازمان ملل شده است كه بر اساس آن امكان ايجاد يك منطقه امن در ميانمار براي بازگشت آوارگان روهينگيايي به خانه هايشان ايجاد شود.

به گزارش روز سه شنبه ايرنا از روزنامه 'استار'، 'احمد زاهد حميدي' وزير كشور مالزي كه معاونت نخست وزير را نيز بر عهده دارد در سخناني گفت نياز است كه اين منطقه همچنين توسط ناظران سازمان ملل و يا مقامات امنيتي مورد نظارت قرار داشته باشد.
اين اقدام از جمله مواردي است كه معاون نخست وزير مالزي در سفر خود به بنگلادش با هدف كمك به روهينگيا خواستار انجام آن شده است.
وي تاكيد كرد اين نگراني وجود دارد كه اگر اقدامات جدي براي حل اين مسئله انجام نشود، اين بحران طولاني مدت شود.
از ديگر اقداماتي كه مالزي خواستار انجام آن است، مي توان به ايجاد يك رايزني رفاه و كمك هاي بشردوستانه در كميساريايي عالي مالزي در 'داكا' پايتخت بنگلادش اشاره كرد كه هدف از آن مديريت تلاش هاي حمايتي از آوارگان ميانماري است.
'زاهد حميدي' تصريح كرد كه اين رايزني تنها براي هماهنگي كمك هاي فرستاده شده از نقاط مختلف فعاليت نمي كند بلكه كسب اطمينان از توزيع مناسب كمك ها نيز بخشي از وظايف اين رايزني است.
اين مقام ارشد مالزيايي تصريح كرد كه شوراي امنيت سازمان ملل هماهنگ كننده اصلي و مديريت كننده همه كمك هايي است از طرف مالزي براي پناهجويان و آوارگان ارسال مي شود.
به گفته وي، بحران انساني روهينگيا بايد از طريق همكاري هاي منطقه اي به ويژه در بين كشورهاي منطقه جنوب شرق آسيا حل و فصل شود.
وي تاكيد كرد ما قصد دخالت در امور داخلي ساير كشورها را نداريم، اما بايد درك شود كه مسئله روهينگيا يك مشكل منطقه اي است. نگراني ما بحران انساني است كه به دليل پاكسازي نژاد رخ داده و بهتر بود كه اين رويداد اتفاق نمي افتاد.
بحران روهينگيايي ها از اواخر ماه اوت سال جاري به دليل حمله نيروهاي نظامي ميانمار به ساكنان استان راخين آغاز شد كه بر اثر آن تاكنون صدها نفر كشته و بيش از 500 هزار نفر نيز مبجور به ترك خانه و كاشانه خود شده اند.
اين افراد عمدتا با عبور از مرز آبي مشترك ميان ميانمار و بنگلادش وارد خاك بنگلادش شده اند و اكنون در ارودگاههاي مرزي دو كشور در شرايط بسيار ناگواري اسكان يافته اند.
آساق**241**1599 **1663**انتشار دهنده: خسرو حسيني