تاكيد مسئولان گمرك آستاراي ايران و جمهوري آذربايجان بر شبانه روزي شدن تردد

آستارا - ايرنا - مديران گمركات آستاراي ايران و جمهوري آذربايجان در چهارمين نشست خود در آستاراي ايران، با هدف تقويت روابط تجاري و فرهنگي دو كشور، بر شبانه روزي شدن فعاليت گمركات ياد شده تاكيد كردند.

به گزارش خبرنگار ايرنا، ناظر گمركات استان گيلان روز دوشنبه در نشست مديران گمرك آستاراي ايران و جمهوري آذربايجان در اداره كل گمرك آستاراي ايران گفت: برگزاري نشست هاي مقامات ايران و جمهوري آذربايجان، روابط تجاري و اقتصادي دو كشور را تسهيل كرده است و محدوديتي در 24 ساعته شدن گمرك آستاراي ايران وجود ندارد.
محمد شهبازي اظهار كرد: در اين رابطه دستگاه هاي متولي و سازمان هاي همسو آمادگي دارند و اميدواريم گمرك آستاراي جمهوري آذربايجان نيز بسترهاي لازم را فراهم كند.
مدير كل امور بين الملل گمرك جمهوري آذربايجان نيز در اين نشست گفت: 24 ساعته شدن فعاليت هاي گمركات آستاراي ايران و جمهوري آذربايجان در قالب پروتكل ها پيگيري شده اما بعد از 17 سال به نتيجه نرسيده است و بايد با روابط ديپلماتيك حل شود و در اربعين حسيني به لحاظ تردد زياد، شبانه روزي شدن گمركات ضروري است.
دلاور فرض علي اف بيان كرد: به منظور تسهيل روابط تجاري ايران و جمهوري آذربايجان، 18 برنامه استاندارد گمركي، الكترونيكي تدوين و پنج مورد آن اجرا شده است.
الله ورن محمود اف معاون فرماندار آستاراي جمهوري آذربايجان نيز در اين نشست ، توسعه روابط تجاري دو كشور را در ابعاد سياسي و فرهنگي موثر خواند و گفت: در كميسيون همكاري هاي اقتصادي دو كشور، طرح خط ريلي آستارا-آستارا عملياتي شد و با اتصال كريدور شمال-جنوب، تحول بزرگي در روابط دو كشور روي خواهد داد.
مير محمود مير آتايف مديركل گمرك آستاراي جمهوري آذربايجان نيز در اين نشست با بيان اينكه زائران اربعين حسيني آن كشور با 200دستگاه اتوبوس از مرز آستارا گذر خواهند كرد، گفت: مسافران مي توانند تا سقف معيني از يك نوع جنس را حمل كنند و از بار زياد و داراي بعد تجاري همراه مسافر جلوگيري خواهد شد.
فرماندار بندر آستارا نيز در اين نشست بيان كرد: مرز اين شهرستان با گذر 800 هزار مسافر داخلي و خارجي در سال ، سومين مرز پرتردد كشور است و بايد ساعت كاري گمرك آن افزايش يابد.
يونس رنجكش افزود: گمرك آستاراي جمهوري آذربايجان كاميون هاي ايراني غير استاندارد با عمر بالاي هفت سال را جريمه مي كند و اقدام متقابل گمرك ايران، افزايش كرايه حمل و نقل و كاهش حجم مبادلات را درپي دارد و اميدواريم روابط تجاري دو كشور با همكاري و مشاركت لازم پوياتر شود.
وي اضافه كرد: برگزاري المپياد آستارا-آستارا گامي در توسعه روابط ورزشي دو كشور بود و امكان برگزاري نمايشگاه هاي اقتصادي و فرهنگي با مشاركت دو شهر دوست و همسايه (آستاراي ايران و جمهوري آذربايجان) در آستاراي ايران وجود دارد.
مدير كل گمرك آستاراي ايران نيز در اين نشست گفت: ايران و جمهوري آذربايجان عضو سازمان همكاري هاي اقتصادي (اكو) هستند و توسعه روابط تجاري دو كشور از نظر آن سازمان مهم است.
رسول اميدي با اشاره به اينكه خط ريلي آستارا-آستارا اهميت مرز و روابط تجاري دو كشور را افزايش خواهد داد، ادامه داد: راه اندازي دروازه مشترك مجازي مرز ايران و جمهوري آذربايجان با تبادل اطلاعات تجاري دو كشور در ماه هاي آينده محقق خواهد شد.
اداره كل گمرك گمرك آستارا در امور واردات و صادرات قطعي، ورود و خروج موقت، تعاوني مرزنشينان، ترانزيت داخلي و خارجي، موافقت نامه تجارت بين المللي، صدور برگ خروج خودرو، امور مسافري، مرجوعي، امانت هاي پستي و قضايي فعاليت مي كند و رتبه اول تجارت چمداني مرزهاي زميني و رتبه نخست صادرات مرزهاي شمال كشور را دارد.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در شمال غربي استان گيلان و نوار مرزي جمهوري آذربايجان، سومين مرز پرتردد كشور است و ساليانه نزديك به 800 هزار مسافر داخلي و خارجي از آن تردد مي كنند.
خبرنگار: يوسف هدايتي**انتشار دهنده: بابايي
7105 / 7124 /6030