همت خيران و تدبير مسئولان اميد بخش دانش آموزان محروم آذربايجان غربي

اروميه- ايرنا- همت خيران آموزشي و تدبير مسئولان آموزش و پرورش آذربايجان غربي دست به دست هم داد تا مشكلات تحصيلي دانش آموزان در بسياري از مناطق اين استان رفع و كودكان محروم به مانند ساير دانش آموزان در مهرماه در كلاس هاي درس حاضر شوند.

به گزارش ايرنا شوق تحصيل و علم اندوزي در وجود تك تك كودكان و نوجوانان اين مناطق و از جمله منطقه محروم 'صوماي برادوست' كه از مناطق مرزي آذربايجان غربي است، به چشم مي خورد.
در برخي از اوقات محروميت فرهنگي و اقتصادي از يك سو و مشكلات كمبود كلاس و مدرسه در مقاطع مختلف تحصيلي از سوي ديگر، اين كودكان با ذوق و علاقمند به تحصيل را از آغوش كلاس و مدرسه جدا و به سمت مزارع يا كوه ها و دشت ها جهت دامداري و كشاورزي هدايت مي كند.
آموزش و پرورش آذربايجان غربي در سال هاي اخير تمام تلاش خود را كرده است تا هيچ كودك مشتاق آموختن در اين منطقه كه داراي 98 روستا و پنج هزار و 200 دانش آموز دختر و پسر در مقاطع مختلف تحصيلي است از كاروان تحصيل و دانش اندوزي جا نماند.
آموزش و پرورش آذربايجان غربي اين موضوع را در تمام ابعاد از پرداخت پول كتاب آنها گرفته تا تامين هزينه اياب و ذهاب دانش آموزان متقبل شده است اما با اين وجود مشكلات معيشتي و فرهنگي همچون سدي در برابر ادامه تحصيل كودكان و نوجوانان منطقه قرار دارد.
دانش آموز بازمانده از تحصيل در روستاي 'اسكندر آباد' كه خود را فداي سه خواهر و برادر ديگرش كرده، مي گويد: 15 سال دارم. پدرم از كار افتاده است و نمي تواند كار كند و من مجبورم كه به جاي مدرسه رفتن در كارهاي كشاورزي و دامداري به مادرم كمك كنم و اين باعث شده است تا مدرسه را فراموش كنم.
محمد دژبان با بيان اينكه محروميت و فقر با تحصيل همخواني ندارد، افزود: خانواده ما 6 نفر است و انصاف نيست من درس بخوانم و ساير خواهر برادرهايم در مزرعه كار كنند.
وي بيان كرد: قبلا روستاي ما مدرسه نداشت اما الان اين مدرسه كانكسي هم نعمتي براي بچه هاست تا حداقل سواد خواندن را ياد بگيرند و بچه ها مجبور نيستند براي رفتن به روستاهاي ديگر هزينه كنند.
وي دوست دارد اول مشكل معيشتي خانواده اش حل شود زيرا معتقد است اگر خانواده اش پول داشته باشند حتما تحصيل فرزندان را نيز در نظر مي گيرند.
محمد از اينكه خواهر و برادرش مي توانند در مدرسه تك كلاسه روستا درس بخوانند اظهار خوشحالي كرده و گفت: هميشه مواظب مدرسه مان هستيم زيرا نعمتي براي بچه هاي روستاست.
دانش آموز نوجوان ديگري كه پدرش دهيار روستاست گفت: نبود مدارس در مقاطع بالاتر باعث شده است تا ادامه تحصيل براي نوجوانان روستا ميسرنشود.
آزاد رضايي اظهار كرد: به دليل دوري و سخت گذر بدون مسيرهاي روستايي از مركز بخش سرويس هاي اياب ذهاب، هزينه هاي بسياري براي جابجايي دانش آموزان مي گيرند و اين باعث مي شود تا بسياري از خانواده هاي روستا تمايلي به ادامه تحصيل فرزندانشان نداشته باشند.
رضايي وجود يك مدرسه يك كلاسه كانكسي را در روستا فرصت و نعمت بزرگي مي داند و مي گويد: تا قبل از نبود اين كانكس، بچه ها يا بايد درس نمي خواندند يا اگر از متمولين روستا بودند بايد مسيري طولاني را با وانت يا موتور تا نزديكترين مدرسه در شرايط كوهستاني و جاده هاي سخت گذر طي مي كردند.
مدير آموزگار روستاي شوريك صوماي برادوست كه در سالهاي اخير صاحب يك مدرسه 2 كلاسه كانكسي شده است، مي گويد: مدرسه كانكسي روستا باعث شده تا دانش آموزان از حداقل سواد كه مقطع ابتدايي است بهره مند شوند اما شرايط ادامه تحصيل در ساير مقاطع فراهم نيست.
موسي هشتياني اضافه كرد: در اين مدرسه چند پايه 10 دانش آموز دختر و پسر وجود دارد كه با همكاري مسئولان آموزش و پرورش و ماموستاي روستا هزينه تحصيل شان تامين مي شود و گرنه حاضر به تحصيل به خاطر فقر نيستند.
وي گفت: پول كتاب اين دانش آموزان نيز توسط روحاني روستا پرداخت مي شود تا آنان هيچ بهانه اي براي بازماندن از تحصيل نداشته باشند.
'پاكيزه' كه مادر 2 دانش آموز پسر هشت و 12 ساله است نيز گفت: در سال هاي گذشته فرزندان ما براي ادامه تحصيل به ساير روستاهاي همجوار مي رفتند اما چند سالي است كه با همكاري آموزش و پرورش و ايجاد مدرسه بچه هاي ابتدايي در اين روستا درس مي خوانند.
وي اظهار كرد: 2 فرزند دارم كه هر دوي آنها يك كليه دارند و تنها كليه پسر كوچكم كه هشت ساله است، دچار مشكل است ولي با اين همه براي اينكه تحصيلكرده باشد باوجود سرمايي كه در كانكس ها وجود دارد به مدرسه مي آيد.
اين مادر با بيان اينكه پسر بزرگترش در شبانه روزي درس مي خواند، اظهار كرد: به علت كوهستاني بودن منطقه سرانه سوخت جوابگوي مدرسه 2 كلاسه اين منطقه نيست و نيازمند توجه مسئولان و خيران به اين موضوع هستيم.
وي گفت: اين روستا و مدرسه از آب آشاميدني محروم است و آب مورد مصرف آن از چشمه تامين مي شود.
ماموستاي روستاي شوريك كه نخواست نامش در گزارش ذكر شود نيز گفت: مدرسه روستاي شوريك از آب و سرويس بهداشتي برخوردار نيست و داراي 2 دانش آموز بيمار كليوي است و با وجود داشتن داشتن بخاري و روشن بودن آن هرگز اين كلاس ها در زمستان گرم نمي شوند و اين عاملي براي تشديد بيماري اين 2 كودك است.
وي اضافه كرد: نيازمند ياري خيران هستيم تا در تامين سوخت كلاس ها كمك كنند زيرا مردم روستا به علت فقر مالي توان تامين هزينه هاي تحصيل فرزندان خود را ندارند، چه برسد به اينكه سوخت مدارس را تامين كنند.
ماموستاي روستاي شوريك گفت: مدرسه اين روستا در زمستان بسيار سرد مي شود و دست هاي كودكان نيز قادر به گرفتن مداد هم نمي شود.
وي كه داراي سه دختر 15، 11 و هشت ساله است افزود: دختر بزرگم ديگر تحصيل نمي كند چون در آمد خود بنده بسيار پايين است و قادر به تامين هزينه سرويس مدرسه نيستم اما 2 دختر كوچكم در مقطع ابتدايي و در داخل روستا درس مي خوانند.
وي كه امسال هزينه كتاب هاي بچه هاي روستا را خود پرداخت كرده است مي گويد: به علت ركود بازار كمك هاي خيران هم متوقف شده است و يا كمك اندكي در اين زمينه به ما مي كنند در حالي كه نيازمند ساخت مدرسه و سرويس بهداشتي و لوله كشي آب روستا و براي تامين سلامت دانش آموزان هستيم.
مدير آموزش و پرورش منطقه مرزي صوماي برادوست اروميه در اين زمينه به خبرنگار ايرنا گفت: تمام 509 نفر فرهنگي شاغل در اين منطقه از جان و دل در راستاي كمك به تحصيل و ارتقاي سطح آموزشي دانش آموزان تلاش مي كنند.
كمال بكري افزود: 27 مدرسه كانكسي در اين منطقه ايجاد شده است تا دانش آموزان در زمستان دچار مشكل رفت و آمد نباشند و نبود مدرسه موجب ترك تحصيل آنها نشود.
وي با بيان اينكه امسال 12 نفر بازمانده از تحصيل در اين منطقه شناسايي شدند ادامه داد: آمار دقيق از ميزان بازماندگان از تحصيل وجود ندارد اما اين رقم زير پنجاه نفر است.
مدير آموزش و پرورش صوماي برادوست اروميه گفت: 90 درصد از بازماندگان از تحصيل در اين منطقه در سال هاي گذشته به خاطر هزينه هاي بالاي سرويس مدارس، سخت گذر بودن راه ها و نبود جاده مناسب براي تردد و مشكلات معيشتي حاضر به ادامه تحصيل نيستند.
بكري بيان كرد: اكنون به همت تلاش مسئولان در دورترين نقطه صفر مرزي كه روستاي كوران در آن واقع شده است 36 دانش آموز موجود همه در مقاطع ابتدايي و متوسطه دوره اول مشغول به تحصيل هستند.
وي اظهار كرد: مهاجرت در اين مناطق بالاست و اگر شرايط براي اشتغال و تحصيل فراهم باشد اين موضوع حالت عكس پيدا مي كند.
بكري گفت: كمبود سوخت، وجود 600 دانش آموز بي بضاعت، نبود مشاركت هاي مردمي مشكل بسيار بزرگي است كه فقط با ياري دولت و خيران حل مي شود.
وي اظهار كرد: كمبود امكانات باعث شده در فصل نقل و انتقالات نيروهاي غير بومي نيز متقاضي انتقال باشند و اين موضوع براي منطقه كه 99 درصد كاركنان آن غير بومي هستند بسيار مشكل آفرين است.
بكري درباره همكاري خيران مدرسه ساز و خيران آموزشي در اين منطقه بيان كرد: 10 خير در اين منطقه با آموزش و پرورش همكاري دارند.
وي بيان كرد: هشت مدرسه خيرساز در اين منطقه وجود دارد و 280 نفر از دانش آموزان صوماي برادوست در اين مدارس تحصيل مي كنند.
وي اظهار كرد: اين منطقه نيازمند 60 كلاس درس براي رسيدن به حد استاندارد است.
به گزارش ايرنا آذربايجان غربي داراي 4800 مدرسه بوده كه از اين تعداد 317 كانكسي، 117 خشت گلي و 118 استيجاري دولتي است.
اين استان نيازمند 716 كلاس براي تامين كلاس هاي مورد نياز دانش آموزان ساكن در مسكن مهر استان است.
7125/3072 **
گزارشگر : طاهره نويد آرين ** انتشار دهنده: عليرضا فولادي

سرخط اخبار استان‌ها