پايداري انتقال گاز به صنايع استان هاي هرمزگان و كرمان افزايش يافت

بندرعباس – ايرنا – مدير منطقه شش عمليات انتقال گاز كشور گفت: مرحله دوم تعميراساسي خط لوله 24 اينچ سرخون رفسنجان با تعويض 803 متر لوله به مدت 46 ساعت انجام شد و پايداري انتقال گاز به صنايع استان هاي هرمزگان و كرمان افزايش يافت.

كرم گودرزي روز دوشنبه در اين خصوص در گفت وگوبا ايرنا اظهار داشت: بر اساس نتايج پيگراني هوشمند و پس از تشكيل نشست هاي كارشناسي با واحد هاي عمليات خطوط لوله ، بازرسي فني، مهندسي و ديسپچينگ تصميم بر حذف نقاط بحراني با ريسك بالا (ERF هاي 1 الي 5/1) و در اولويت قرار دادن اين تعميرات از كيلومتر صفر تا 30 در 20 نقطه گرفته شد.
وي ادامه داد: براي به كمترين ميزان رساندن توقف انتقال گاز ، جلوگيري از هدر رفت گاز طبيعي، تعمير نقاط بحراني با ريسك بالا در يك مرحله برنامه ريزي شد و از پنجشنبه هفته گذشته تا شنبه هفته جاري انجام شد.
وي اضافه كرد: روش هاي جديد تعمير روش 'اسليوكامپوزيت' در داخل محوطه پالايش گاز سرخون و قشم در ابتداي خط 24 اينچ انجام شد كه از نكات بارز اين تعميرها بود.
'در روش اسليوكامپوزيت چند لايه كامپوزيت بر بر روي لوله قرار مي گيرد و آنرا مي پوشاند.'
مدير منطقه 6 عمليات انتقال گاز كشور خاطر نشان كرد: با توجه به محدوديت هاي موجود و رعايت مسائل ايمني و عدم امكان برشكاري و جوشكاري و تعويض لوله، از روش اسليوكامپوزيت در كيلومتر صفر اين خط لوله استفاده شد.
وي ابراز داشت: خط لوله 24 اينچ گاز توليد شده از پالايش گاز سرخون و قشم و خط لوله هفتم سراسري با ظرفيت 11 ميليون متر مكعب در روز به استان هاي هرمزگان و كرمان انتقال مي يابد كه اين عمليات با استقرار پنج گروه تعمير در نقاط مختلف و با هفت هزار و 200 نفر ساعت كار انجام شد و خط مجدد در مدار قرار گرفت.
به گفته گودرزي، انجام تعميرهاي اساسي در هواي گرم و دماي حدود 40 درجه، با تلاش تمامي واحدهاي عملياتي و ستادي در سطح منطقه و با همكاري مناطق 2 و 10 انتقال گاز انجام شد.
مدير منطقه 6 عمليات انتقال گاز كشور اضافه كرد: جايگزيني گاز طبيعي بجاي مازوت براي سوخت صنايع و نيروگاه ها از راهبردهاي اقتصادي و زيست محيطي كشور و استان هرمزگان است.
مصرف كننده هاي مهم صنعتي گاز انتقالي از منطقه شش عمليات انتقال گاز كشور شامل پالايشگاه ستاره خليج فارس، شركت صبا فولاد، نيروگاه سمنگان سيرجان و نيروگاه شهيد كاظمي گل گهر مي شود.
وسعت جغرافيايي منطقه 6 عمليات انتقال گاز افزون بر 27 درصد از پهنه خاكي كشور، شامل استان هاي هرمزگان، كرمان، سيستان و بلوچستان و بخش هايي از استان يزد است.
افزون بر 2 هزار و 370 كيلومتر خطوط لوله فشار قوي در قطرهاي چهار تا 56 اينچ كه هزار و 300 كيلومتر آن در استان كرمان و 700 كيلومتر آن با اندازه 56 اينچ در استان هرمزگان قرار دارد توسط اين منطقه مديريت و كنترل مي شود.
حدود 2 هزار و 500 متر خط لوله زير در دريا عمليات اين منطقه را از ساير مناطق عمليات انتقال گاز متمايز كرده است.
منطقه ٦ عمليات انتقال گاز با بهره گيري از سه تاسيسات تقويت فشار و پنج مركز بهره برداري خطوط لوله، وظيفه انتقال پايدار، مطمئن و ايمن گاز را در اين استان ها برعهده دارد.
3219 /6048
خبرنگار: عزت الله معمارباشي ** انتشار دهنده: خليل تنيده

* آگاهي از آخرين اخبار استان در كانال تلگرام ايرنا هرمزگان
* لينك جستجو كانال: irnabandarabas@
*ايميل: irna.hormozgan@yahoo.com

سرخط اخبار استان‌ها