۲۳ مهر ۱۳۹۶،‏ ۱۶:۵۳
کد خبر: 82696924
۰ نفر
دانمارك حامی و متعهد به برجام است

بندرعباس - ایرنا - سفیر دانمارك در تهران با تاكید براینكه كشورش حامی و متعهد به برجام است، گفت: كشورهای اتحادیه اروپا براساس اعلام آژانس بین المللی انرژی اتمی واقفند كه جمهوری اسلامی ایران بطور كامل بر سر عهد و پیمان خود در برجام است.

به گزارش ایرنا، دنی عنان روز یكشنبه در دیدار با استاندار هرمزگان افزود: سخنان و حرف های ترامپ مبنی بر حمایت نكردن از برجام ما را غافلگیر كرد.
وی گفت :دانمارك و كشورهای اتحادیه اروپا واقف اند كه آژانس بین المللی انرژی اتمی هشت بار اعلام كرده ایران به طور كامل بر سر عهد و پیمان خود در برجام است.
وی ادامه داد: قول می دهیم تمامی تعهد و پایبندی و حمایت خود را از ایران داشته باشیم و همچنان به حمایت خود از برجام كه فایده های زیادی دارد، ادامه می دهیم.
سفیر دانمارك در تهران اظهار داشت : به عنوان كشور عضو اتحادیه اروپا مزایای این پیمان را به آمریكایی ها عنوان و اشتباهشان را گوشزد می كنیم.
' عنان ' در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: ماه آینده وزیر صنعت دانمارك همراه با هیات بزرگی از شركت های فعال در بخشهای مختلف همچون آبزی پروری و دریانوردی سفری به تهران انجام می دهد كه تجار و تولید كنندگان علاقه مند ایرانی می توانند در نشست با آنان شركت كنند.
به گفته وی، ظرفیت های بسیار زیادی برای همكاری بین دانمارك و هرمزگان به خصوص بندرعباس وجود دارد كه می توان آنها را شكوفا كرد.
وی خاطر نشان كرد: پس از امضاء برجام شاهد افزایش روز افزون ارتباطات كشورهای اروپایی با ایران هستیم.
سفیر دانمارك در تهران یاد آور شد: درنیمه نخست امسال میزان ارتباطات تجاری ایران با كشور های اروپایی افزون بر 95 درصد نسبت به سال های گذشته افزایش داشته و میزان صادرات دانمارك به ایران 55 درصد افزایش داشته است.
عنان تاكید كرد: علاقه مند به همكاری های دوجانبه در 2 بخش شیلات و كشتیرانی كه ظرفیت های مهم مشترك محسوب می شوند هستیم و شركت های كشتیرانی علاقه زیادی برای حضور در بازار ایران دارند.
سفیر دانمارك درایران ابراز داشت: دانمارك در زمینه صید و صیادی بسیار پیشرفته است و علاقه فراوانی برای همكاری های دوجانبه شیلاتی داریم.
عنان با اشاره به سفرهای استانی خود در ایران گفت كه بزودی شرایط اعزام هیاتی از بندرعباس به دانمارك برای آشنایی با ظرفیت های همكاری دوجانبه فراهم خواهد شد .
وی به موضوع گردشگری اشاره كرد و گفت: از سال 2015 تا 2017 آمار ورود گردشگران دانماركی به ایران افزایش داشته و آمادگی برای همكاری و سرمایه گذاری در این بخش هم وجود دارد.
وی گفت : مهمان نوازی ایرانی ها بیش از جاذبه های طبیعی و تاریخی این كشور می تواند گردشگران را جذب كند.

** استاندار هرمزگان : سخنان ترامپ هیاهوی بدون پشتوانه است
استاندار هرمزگان گفت: آمریكایی ها همه چیز را برای خود می خواهند و سخنان اخیر ترامپ هیاهوی توخالی ، بدون پشتوانه و محتوا است.
فریدون همتی در دیدار با سفیر دانمارك در ایران اظهار داشت: ترامپ با موضع اش خود را بد نام كرد و مجدد بدبینی، نگرانی و بی اعتمادی كه ملت ایران نسبت به رفتار سیاسی آمریكایی ها دارند را تشدید ساخت.
وی ادامه داد: اكنون كشورها متوجه شدند حرف آمریكا غیر منطقی و خارج از ضوابط و مقررات بین المللی است زیرا وقتی كشورها سندی را امضاء می كنند و یك طرف به آن پایبند است بقیه هم باید پایبند باشند.
استاندار هرمزگان افزود: كشورهای عضو اتحادیه باید به دنبال منافع ملی خود باشند و دنباله رو خواسته های نامشروع آمریكایی ها كه همه چیز را برای خود می خواهند، نباشند.
همتی در بخش دیگری از سخنان خود اظهار داشت: با توجه به شناختی كه از توانمندی های دانمارك ، ایران و هرمزگان دارم، می گویم زمینه های بسیار خوبی برای انجام همكاری های دوجانبه وجود دارد.
وی اضافه كرد: هدف گذاری های بزرگی برای تولید ماهی در قفس و پرورش میگو استان انجام شده كه زمینه های خوبی برای همكاری هرمزگان و دانمارك است.
به گفته استاندار هرمزگان، همچنین كشور دانمارك می تواند بخشی از نیاز كشتی سازی خود را از این استان تامین كند.
استاندار هرمزگان ابراز داشت: برنامه های مفصلی برای توسعه گردشگری در سواحل و جزایر هرمزگان وجود دارد كه برای همین منظور قصد تقویت بخش حمل و نقل دریایی را داریم و این بخش هم زمینه خوبی برای همكاری است.
همتی یاد آور شد: نگرش فرهنگی و تاریخی مثبتی نسبت به دانمارك وجود دارد و برخلاف دیگران خاطره تلخ نداریم كه این امر موجب شده علاقه بیشتری برای همكاری با دانماركی ها داشته باشیم.
وی خاطر نشان كرد: امیدوارم سفرهای بعدی آغاز فعالیت های همكاری مشترك بین هرمزگان و دانمارك باشد و گفته های امروز در حد حرف باقی نمانده و اجرایی شود.
استاندار هرمزگان یادآور شد: هرمزگان با حدود 2 هزار و 400 كیلومتر ساحل طولانی ترین مرز ساحلی ایران را دارد و نزدیك به 60 درصد واردات و صادرات جمهوری اسلامی از بندرشهید رجایی و سایر بنادر این استان انجام می شود.
همتی افزود: 2 منطقه آزاد كیش و قشم در این استان قرار دارند و طرح منطقه آزاد جاسك هم در مجلس شورای اسلامی مطرح است.
وی ادامه داد: صنایع بزرگ در زمینه های نفت، نفت و گاز، كشتی سازی ، سیمان و معادن، آلومینیوم و فولاد در هرمزگان وجود دارد.
3219 / 6048
خبرنگار: عزت الله معمارباشی ** انتشار دهنده: عباسعلی نقی یان