7 هزار تن بذر غلات در خراسان شمالي ضدعفوني شد

بجنورد- ايرنا- مدير حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزي خراسان شمالي گفت: از اواخر شهريور ماه امسال تاكنون 7 هزار تن از بذور مختلف غلات در اين استان ضدعفوني شده است.

محمد رضايي يكشنبه در گفت و گو با ايرنا با بيان اينكه براي اين ميزان 5 هزار و 400 كيلوگرم سم استفاده شده است اظهار كرد: با توجه به اينكه خيلي از عوامل بيماري زاي گياهي روي بذرها پايداري دارند و خسارت مي زنند به اين دليل ضدعفوني بذور غلات انجام مي شود.
وي با اشاره به اينكه در سال زراعي گذشته 80 درصد بذور كاشته شده گندم و جو تحت پوشش سم قرار گرفت گفت: به كشاورزان توصيه مي شود با توجه به اينكه قيمت ضدعفوني بذر در هر هكتار پايين و كيلويي 40 يا 50 هزار ريال است از بذوري استفاده كنند كه سالم و تميز باشد و با بذور خود مصرفي سموم را انجام دهند.
رضايي از بازديد اماكن سن گندم در اين استان خبر داد و افزود: با توجه به بازديدي كه در ارتفاعات آخر داغ بجنورد و كشانك مانه وسملقان صورت گرفته هم اكنون وضعيت سن حالت صغياني ندارد و حالت نرمال دارد كه در مقايسه با سال گذشته خوب است.
مدير حفظ نباتات سازمان جهاد كشاورزي خراسان شمالي گفت: در اين راستا بايد ديد اثرات سرما روي آن چه طور خواهد بود كه نتيجه نهايي آن اسفند ماه مشخص خواهد شد.
خراسان شمالي 344 هزار هكتار عرصه كشاورزي دارد كه از اين سطح حدود 40 هزار هكتار باغ و مابقي زراعت است.
7186/6042 خبرنگار: فاطمه مقدسي باجگيران** انتشار دهنده: سيد حسين قدسي

سرخط اخبار استان‌ها