تحكیم دوستی دیرین ایران و ارمنستان با نمایش آثار باستانی 5 هزار ساله

تهران- ایرنا- نمایشگاه «ارمنستان و ایران: خاطره یك سرزمین» با هدف تقویت تعاملات فرهنگی و تحكیم دوستی دیرین دو كشور از 25 مهرماه به مدت سه ماه، بیش از 300 شیء تاریخی با قدمت هزاره چهارم تا سده یكم پیش از میلاد در موزه ملی ایران برپا می شود.

به گزارش خبرنگار ایرنا، مدیر موزه ملی ایران روز یكشنبه در نشست خبری نمایشگاه مشترك اشیای تاریخی ایران و ارمنستان با عنوان «خاطره یك سرزمین» اظهار كرد: وقتی كشورهای ارمنستان، كره جنوبی و فرانسه آثار نفیس تاریخی خود را در ایران به نمایش می گذارند یعنی ایران كشوری امن است.
جبرئیل نوكنده تاكید كرد: در این نمایشگاه نیز 303 اثر شامل 200 اثر موزه ملی ایران و 103 اثر موزه ملی ارمنستان به مدت سه ماه به نمایش گذاشته می شود.
وی اضافه كرد: برگزاری این رویداد، در راستای یكی از مصوباتی است كه در تفاهمنامه بین دو كشور در سفر اخیر دكتر روحانی به ارمنستان با رئیس جمهوری این كشور در دستور كار قرار گرفت.
نوكنده ادامه داد: در گذشته این گلایه از طرف رسانه ها و كارشناسان مطرح می شد كه چرا فقط ما آثار تاریخی خود را برای نمایش در اختیار سایر كشورها قرار می دهیم، اما با رایزنی های صورت گرفته بعد از 80 سال كه فقط چهار شیء تاریخی خارجی برای نمایش به ایران آمده امسال در تحولی محسوس شاهد نمایشگاه های كاملی از آثار كشورهایی چون كره جنوبی، ارمنستان و فرانسه در كشور خواهیم بود.
وی ادامه داد: در كنار این نمایشگاه، محلی برای نمایش عكس هایی از كلیساهای ثبت شده در ایران و چند نشست تخصصی برگزار می شود.
مدیر موزه ملی ایران افزود: یكی از آثار ارمنستان در این نمایشگاه «جام سیمین كاراشام یا قره شام» مربوط به 2200 سال پیش از میلاد است. این ظرف 6 دوره تاریخی ارمنستان را نشان می دهد و یادآور پرچم اورارتورها در بین النهرین است و اگر تنها همین اثر به ایران می آمد، نمایشگاه با اهمیتی در خاورمیانه بود.
نوكنده گفت: منافع فرهنگی این رویداد برای ما مهمتر از منافع اقتصادی بود، بنابراین هیچگونه بلیت فروشی برای دیدن آثار نداریم و دیدار از نمایشگاه رایگان است.
وی در عین حال با گلایه از شركت های بیمه ایرانی كه تاكنون تلاشی برای بیمه آثار تاریخی و نمایشگاهی كشور نكرده اند گفت: برای اطمینان از بیمه های خارجی طرف قرارداد، از بیمه ایران تاییدیه گرفته ایم.

** این نمایشگاه یك تحول تاریخی بین موزه های ایران و ارمنستان است
سفیر ارمنستان در ایران نیز در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا مبنی بر چگونگی امكان برگزاری این نمایشگاه در سایر استانهای كشور به ویژه استانهای همجوار دو كشور تصریح كرد: از این پیشنهاد استقبال می كنیم و با توجه به اینكه مراودات خوبی با برخی استانداران ایران دارم، آمادگی خود را برای برگزاری این نمایشگاه در هر یك از استانها بخصوص استانهای همجوار اعلام می كنم.
آرتاشس تومانیان تاكید كرد: ایران دارای 14 همسایه است كه همواره روابط سیاسی و اقتصادی با انها اهمیت فراوانی دارد اما روابط فرهنگی بین این دو كشور كه تاریخ مشترك طولانی هم دارند مورد تاكید ما است.
وی اضافه كرد: برگزاری این نمایشگاه نشانگر دوستی آبرومند و شایسته دو طرف و سبب شناخت بیشتر مردم از فرهنگ های همدیگر خواهد شد.
سفیر ارمنستان در ایران تاكید كرد: ایران گاهی دوستی های خود را در هزاران كیلومتر آنطرف تر جستجو می كند درحالیكه ما هم دوستی دیرین و برای ابركشور تاریخی و وسیع منطقه یعنی ایران احترام و دوستی زیادی قائلیم.

** از نمایش آثار تاریخی ارمنستان در سایر نقاط دنیا استقبال می كنیم
همچنین مدیر موزه ملی ارمنستان در این نشست ضمن اظهار تعجب از تاكید برخی خبرنگاران ایرانی مبنی بر نامناسب بودن خروج اشیای تاریخی ایران برای برگزاری نمایشگاه در دیگر كشورها اظهار كرد: ارمنستان به جز ایران در كشورهایی چون روسیه، امریكا، ایتالیا و فرانسه نمایشگاه داشته و سالانه دو یا سه نمایشگاه در خارج دارد و برای نمایش آثارمان در كشورهای دیگر نه تنها مقاومتی نداریم بلكه چون این كار با هدف شناساندن فرهنگمان صورت می گیرد از آن استقبال هم می كنیم.
گریگور گریگوریان ادامه داد: موزه تاریخ ارمنستان 1919 میلادی تاسیس شده و تا چند وقت دیگر جشن صدسالگی می گیرد. این موزه بیش از 400 هزار اشیای عتیقه دارد كه 8 هزار شی آن در معرض نمایش قرار دارد.

** نتیجه نمایشگاه مشترك، دوستی پایدار بین مردم ایران و ارمنستان است
مدیركل موزه های كشور نیز اظهار كرد: این نمایشگاه برای شناخت طرفین لازم است و دوستی كشورها محصول شناخت و دشمنی شان نتیجه عدم شناخت كافی است.
محمدرضا كارگر افزود: این نمایشگاه و كنفرانس های جنبی آن نتیجه اش دوستی پایدار بین مردم ایران و ارمنستان است
وی یادآور شد: ممكن است بر اساس رایزنی های دو جانبه در سال آینده شمسی، نمایشگاهی از ایران در ارمنستان برگزار شود كه در دیدار رئیسان جمهور دو كشور نیز بر آن تاكید شده بود.
به گزارش ایرنا نمایشگاه«خاطره یك سرزمین» با نمایش 303 اثر تاریخی نفیس ایران و ارمنستان به طور مشترك در موزه دوران اسلامی موزه ملی از 25 مهر به مدت سه ماه دایر خواهد بود.
آثار این نمایشگاه مربوط به آثار موزه ای ایران و ارمنستان از هزاره چهارم تا سده یكم پیش از میلاد است.
فراهنگ ** 3079 ** خبرنگار: علی اسدی * انتشار: امید غیاثوند