80 درصد وسايل گرمايشي مدارس آستارا استاندارد است

آستارا - ايرنا - مدير آموزش و پرورش آستارا گفت: پيش از آغاز سال تحصيلي جاري، 12 واحد آموزشي با اعتباري بالغ بر هشت ميليارد و 400 ميليون ريال به شوفاژ مجهز شد و 80 درصد مدارس اين شهرستان از وسايل گرمايشي استاندارد برخوردارند.

سجاد موسوي روز يكشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا افزود: استاندارد سازي مدارس به خصوص در روستاها در دستور كار دولت قرار دارد و تا پايان سال تحصيلي 97-96 همه مدارس آستارا به سيستم گرمايشي استاندارد مجهز خواهند شد.
رئيس اداره استاندارد آستارا نيز در اين خصوص گفت: استاندارد سازي وسايل گرمايشي مدارس اين شهرستان الزامي است و در اين رابطه با آموزش و پرورش آستارا مكاتباتي صورت گرفته است.
شاهرخ جعفري افزود: بخاري هاي گازسوز بايد به حسگرهاي كاهش اكسيژن و نشت منواكسيدكربن مجهز بوده و علامت استاندارد ملي ايران و شعله آبي پايدار داشته باشند.
وي اظهار كرد: استفاده از دودكش مشترك براي 2 يا چند بخاري، غيرمجاز است و بايد از شيلنگ هاي لاستيكي استاندارد جهت انتقال گاز به بخاري استفاده و براي هر بخاري، يك شير مصرف گاز در نظر گرفته شود.
او ادامه داد: به مناسبت هفته استاندارد تا 29 مهرماه در مدارس آستارا برنامه هاي مختلفي در راستاي ترويج فرهنگ استاندارد برگزار مي شود.
بندر آستارا در منتهي اليه غرب استان گيلان و نوار مرزي جمهوري آذربايجان واقع شده و 16 هزار دانش آموز در 156 مدرسه اين شهرستان تحصيل مي كنند.

** توليد 70 تن شلتوك راتون در آستارا
مدير جهاد كشاورزي آستارا از توليد 70 تن شلتوك راتون (برنجي با قابليت جوانه زدن بعد از برداشت) از شاليزارهاي اين شهرستان در قالب كشت دوم محصولات كشاورزي خبر داد.
ايرج شياركار در مصاحبه با خبرنگار ايرنا افزود: امسال كشت دوم محصولات كشاورزي در آستارا بيشتر از نوع راتون بود و 290 كشاورز در 280 هكتار اقدام به كشت آن كرده بودند و حدود هفت ميليارد و 100 ميليون ريال درآمد داشت.
وي اظهار كرد: 440 هكتار از اراضي كشاورزي آستارا براي كشت دوم ساير محصولات كشاورزي نظير شبدر و نباتات علوفه اي، سبزي هاي غده اي، پاچ باقلا، باقلا بركت و سبزي هاي برگي اختصاص دارد و تا پايان سال، در محدوده هاي زماني مختلف برداشت خواهد شد.
كشت راتون در اصطلاح محلي (شابج) يا روشي اقتصادي براي استفاده بيشتر از زمين است و هزينه‌ هاي توليد پايين، كيفيت مطلوب پخت و طول دوره رويش كوتاه از مزيت هاي آن است و كشت آن احتياج به آماده ‌سازي مجدد بستر بذر ندارد.
آستارا با 91 هزار نفر جمعيت، هفت هزار و 500 هكتار اراضي كشاورزي و 6 هزار و 900 بهره بردار در غرب استان گيلان قرار دارد و حدود 55 درصد زمين هاي زراعي اين شهرستان بيمه شده است.
خبرنگار: يوسف هدايتي **انتشاردهنده: كبيري
7105 / 7124 / 2007