لاگارد: سیاست صندوق بین المللی پول در مورد اعطای وام به ایران تغییر نمی كند

تهران-ایرنا- مدیرعامل صندوق بین المللی پول اعلام كرد، سیاست این صندوق در قبال اعطای وام به ایران به دلیل سیاست های آمریكا در قبال این كشور تغییر نمی كند.

به گزارش خبرنگار ایرنا به نقل از شبكه خبری زی بیزینس هند «كریستین لاگارد» بعد از ظهر دیروز (شنبه) در یك كنفرانس خبری در واشنگتن در پاسخ به این سوال كه با توجه به سیاست جدید «دونالد ترامپ» رییس جمهوری آمریكا كه با اصرار از صندوق بین المللی پول و بانك جهانی خواسته است به ایران وام ندهند، آیا آن صندوق سیاست خود را در مورد اعطای وام به ایران تغییر می دهد، افزود: این صندوق دلیلی نمی بیند تغییری در دستورالعمل اجرایی كه از سوی هیات مدیره صندوق ابلاغ شده است ، ایجاد كند و به همان شیوه ای كه تا كنون عمل می كرده، به كار خود ادامه می دهد.
لاگارد تاكید كرد: ما با 189 كشور كار می كنیم و تنها وقتی از برنامه ای حمایت مالی می كنیم و در مورد آن وارد مذاكره می شویم كه كشور عضو آن را مطرح كرده و خواهان حمایت ما باشد.
به گزارش ایرنا، دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریكا جمعه شب و برغم آنكه آژانس بین المللی انرژی اتمی تاكنون هشت بار پایبندی ایران را به برجام اعلام كرده، با اعلام راهبرد جدید واشنگتن در قبال تهران، پایبندی ایران به توافق هسته ای را تایید نكرد و با وجود تلاش های جامعه جهانی به ویژه اروپا از تایید آن امتناع كرد.
این رویكرد جدید ترامپ با اعتراض شدید بسیاری از كشورها، نهادها و مقامات بین المللی و محافل سیاسی مواجه شده است
فدریكا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا بلافاصله در واكنشی قاطعانه به ترامپ اعلام كرد: برجام یك توافق دوجانبه نیست و به هیچ كشوری تعلق ندارد و رئیس جمهوری هیچ كشوری نمی‌تواند به آن پایان بدهد.
موگرینی تاكید كرد:جامعه بین المللی و اروپا نمی توانند قبول كنند كه یك توافق هسته ای را كه كار می كند و نتیجه داده است، منحل كنیم.
آژانس بین المللی انرژی اتمی هشت بار تایید كرده كه ایران تعهدات خود را انجام داده و هیچ یك از تعهدات مذكور در توافق نقض نشده است.
برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
IRNAeco@
اقتصام**1063* 6075*مترجم: رفعت كرمی مهر** انتشار: زهرا هجینی نژاد