فرماندار: اماكن تاريخي آستارا نيازمند مرمت است

آستارا - ايرنا - فرماندار بندر آستارا گفت: اماكن تاريخي اين شهرستان به عنوان جاذبه هاي گردشگري نيازمند مرمت است و تاكنون نسبت به اين امر بي‌توجهي شده است.

به گزارش روز يكشنبه روابط عمومي فرمانداري آستارا به ايرنا، يونس رنجكش در بازديد از اماكن گردشگري و تاريخي شهرستان افزود: در كنار جاذبه هاي طبيعي و فرصت هاي گردشگري آستارا به برخي از جاذبه ها و اماكن تاريخي توجه جدي نشده است.
وي افزود: اين اماكن نظير بقعه پير قطب الدين و شيخ محمود خيوي علاوه بر هويت تاريخي و ارزش هاي نهفته در آن از نظر نوع سازه و مصالح، اهميت خاصي دارند و مي‌توانند مورد توجه پژوهشگران قرار گيرند.
وي اضافه كرد: با مشاهده ميداني از وضعيت اين اماكن مي توان به اين نتيجه رسيد كه اين نوع جاذبه هاي گردشگري و اماكن تاريخي آستارا هنوز در اولويت سازمان‌هاي متولي قرار نگرفته است.
رنجكش ادامه داد: براي توسعه گردشگري در آستارا بايد از تمام ظرفيت‌ها و امكانات موجود استفاده و با فضاسازي هاي مناسب محيطي به حراست از اماكن تاريخي و بازسازي آنها اقدام كرد.
چهار اثر تاريخي آستارا در فهرست آثار ملي قرار دارد.

** فرماندار: تقويت زيرساخت هاي پايانه مرزي آستارا ضروري است
فرماندار بندر آستارا گفت: تقويت زيرساخت‌هاي پايانه مرزي اين شهرستان ضروري است و بايد نسبت به اين موضوع، نگاه ملي اعمال شود.
بر اساس گزارش ديگري از روابط عمومي فرمانداري آستارا به ايرنا، يونس رنجكش در كارگروه عمران مرزي و پذيرايي از زائران خارجي اربعين حسيني آستارا در فرمانداري اين شهرستان افزود: شهرستان آستارا از زيرساخت‌هاي مطلوبي در زمينه خدمات گمركي و پايانه مرزي برخوردار نيست و بايد متناسب با حجم فعاليت ها از سوي دستگاه هاي اجرايي، به اين شهرستان رسيدگي شود.
وي ادامه داد: جلسات متعددي در خصوص كمبودهاي اين شهرستان برگزار شده و جبران عقب‌ماندگي‌هاي باقي مانده از گذشته، نيازمند تغيير نگرش مسئولان در سطح هاي ملي و استاني و پيگيري‌هاي مديران شهرستاني است.
وي گفت: تردد ساليانه بيش از 800 هزار نفر از مرز زميني و گمرك آستارا نشان از فعاليت بسيار بالاي اين مرز دارد و در صورت تكميل زيرساخت‌ها و تجهيزات، ترددها افزايش خواهد يافت.
رنجكش افزود: امسال پيش بيني مي شود حدود 10 هزار زائر خارجي با گذر از مرز آستارا در پياده روي اربعين حسيني شركت كنند و بايد با ارائه خدمات مناسب در حوزه گردشگري مذهبي قدم هاي موثري برداشته شود.
وي ادامه داد: تمام تلاش خود را به صورت متمركز براي خدمات دهي مناسب به زائران پياده روي جهاني اربعين حسيني معطوف كرده ايم تا تاثيرات فرهنگي بهتري داشته باشيم.
رنجكش با اشاره به اينكه در روزهاي آينده شهرستان آستارا شاهد حضور هزاران زائر خارجي ابا عبدالله الحسين (ع) خواهد بود، تصريح كرد: با پيگيري هاي ستاد اربعين مشكل اسكان، تغذيه، اياب و ذهاب و خدمات پزشكي و گمركي حل شده و نيازمند تجهيزات تكميلي در حوزه پايانه مرزي آستارا هستيم تا روند خدمات دهي مطلوب شود.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در شمال غربي استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان، سومين مرز پرتردد كشور است و سالانه نزديك به 800 هزار مسافر داخلي و خارجي از مرز آن تردد مي كنند.
دريافت خبر: يوسف هدايتي **انتشاردهنده: كبيري
7105 / 7124 /2007