عدم تائید پایبندی ایران به برجام و ارجاع آن به كنگره برنده ندارد

لندن - ایرنا - روزنامه تایمز روز جمعه در گزارشی، عدم تائید پایبندی ایران به برجام از سوی رئیس‌جمهوری آمریكا و ارجاع آن به كنگره را فاقد نتیجه توصیف كرد و نوشت: چنین اقدامی برنده نهایی ندارد.

به گزارش ایرنا، تایمز افزود: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریكا می‌خواهد تدابیر سخت‌تری را در برجام اعمال كند و درنهایت آن را لغو كند. این مساله سبب شده تا بریتانیا و سایر طرف‌های اروپایی متعهد به برجام را، نه به دلیل اینكه تصمیم ترامپ مانع مهار قانونی ایران برای توسعه بمب هسته‌ای می‌شود بلكه به دلیل شكاف بزرگی كه میان متحدان دو سوی آتلانتیك به وجود می‌آید، نگران كرده است.
این روزنامه افزود: ترزا می نخست‌وزیر انگلیس به‌درستی نگرانی خود را در این رابطه در گفت‌وگو با رئیس‌جمهوری آمریكا انعكاس داد. البته بعید به نظر می‌رسد كه ترامپ به اظهارات 'می' توجه كند. او در جریان انتخابات ریاست جمهوری سال گذشته از توافق اوباما با ایران گلایه كرده و گفته بود كه به‌جای توقف برنامه‌های هسته‌ای، تحریم‌های علیه ایران برداشته‌شده است.
تایمز نوشت: ترامپ می‌گوید به دلیل اینكه ایران از لغو تحریم‌ها بهره‌مند شده، تمایلی به اجرای كامل برجام نخواهد داشت. این در حالی است كه آژانس بین‌المللی انرژی اتمی كه مسئول نظارت بر برجام است تائید كرده كه ایران به تعهداتش در چارچوب برجام پایبند بوده و حتی جیمز متیس وزیر دفاع هم با ارزیابی آژانس موافق است.
این روزنامه انگلیسی افزود: بوریس جانسون وزیر خارجه انگلیس نیز گفته است كه توافق هسته‌ای حاصل 13 سال دیپلماسی دشوار و طاقت‌فرسا بوده و دنیا را به مكانی امن تبدیل كرده است. او پس از دیدار با علی‌اكبر صالحی رئیس آژانس انرژی اتمی ایران گفت: ما به تشویق و ترغیب ایالات‌متحده به در نظر گرفتن این تأثیرات و پیامدهای امنیتی (در تصمیم‌گیری‌هایش درباره برجام) ادامه می‌دهیم.
روزنامه دیلی تلگراف نیز امروز در گزارشی عنوان كرد كه تنها رهبر سیاسی كه از دیدگاه ترامپ برای لغو برجام حمایت می‌كند، بنیامین نتانیاهو نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی است.
این روزنامه افزود: با این‌حال دستگاه امنیتی رژیم اسرائیل با دیدگاه نتانیاهو مخالف است و بر این باور است كه اگر انتخاب بین توافق نامطلوب و توافق نكردن باشد، شرایط كنونی بهتر است.
دیلی تلگراف افزود: جیمز متیس وزیر دفاع و ژنرال مك مستر مشاور امنیت ملی كاخ سفید نیز با نظر همتایان اسرائیلی خود موافق هستند و تلاش كرده‌اند تا ترامپ را متقاعد كنند كه به برجام پایبند باشد.
این روزنامه انگلیسی نوشت: ترامپ و نتانیاهو تأكیددارند كه برنامه موشكی و اقدامات نظامی ایران در منطقه، نقض برجام به شمار می‌رود اما این در حالی است كه برجام قرار نبوده این مسائل را مورداشاره قرار دهد. ترامپ به همین خاطر می‌گوید كه برجام توافق بدی است؛ اما این مانند آن است كه سوار ماشین شوید و سپس اعتراض كنید كه چرا پرواز نمی‌كند.
بنا بر تصویب كنگره آمریكا، دونالد ترامپ رئیس‌جمهوری این كشور هر 90 روز یك‌بار باید پایبندی ایران به برجام را تایید كند و مهلت 90 روز بعدی، 15 اكتبر (23 مهر 96) به پایان می‌رسد.
به گزارش منابع انگلیسی ترامپ قرار است عصر امروز در خصوص ایران و توافق هسته ای اعلام موضع كند.
این منابع می گویند كه احتمالا ترامپ از برجام خارج نخواهد شد، اما تدابیر سخت گیرانه تری را علیه ایران اعمال خواهد كرد. این تدابیر شامل اعمال خودكار تحریم های آمریكا علیه ایران در صورت تخلف از برجام و اصلاح قانون 'توافق هسته‌ای ایران' (INARA) كنگره كه رئیس جمهوری این كشور را به تایید پایبندی ایران به برجام ملزم می سازد، خواهد بود.
اروپام ** 1908
هـ ن ** ناشر : افشار دارابی