موسویان :آمریكا در مورد برجام می‌ خواهد هم بازیگر باشد و هم داور

مادرید- ایرنا- «سید حسین موسویان» معاون پیشین دبیرخانه شورای امنیت ملی‌ ایران در شبكه تلویزیونی فرنس 24 ضمن اشاره به اینكه آمریكا در مورد برجام می‌ خواهد نقش بازیگر و داور را داشته باشد تروریست خواندن سپاه پاسداران را دلیلی برای افزایش بی‌ ثباتی در منطقه قلمداد كرد .

به گزارش روز جمعه ایرنا ، در این بحث داغ ایرانی و آمریكایی كه در یك میزگرد یك ساعته برگزار شد ، «ایلان گولدنبرگ» مدیر خاورمیانه مركزامنیت جدید آمریكا، «سید حسین موسویان» متخصص سیاستهای هسته ای دردانشگاه پرینستون آمریكا، «مایكل پرگنت» از موسسه هادسون و مامور سابق سرویس اطلاعاتی آمریكا افزون بر «فرانسوا پیكارد» مجری شبكه تلویزیون فرانسه ، شركت داشتند .
مجری با بیان اینكه ترامپ برجام را بدترین معامله تاریخ خوانده و قصد اعلام عدم پایبندی ایران به برجام را دارد.چرا و تا كجا پیش خواهد رفت؟، ازگولدنبرگ پرسید اگر ترامپ پایبندی را تایید نكند، ریسك آینده برجام چقدراست؟
گولدنبرگ پاسخ داد : ریسك بالاست. در این صورت برجام تضعیف می شود. اگر برجام شكست بخورد، ایران مسیر بمب هسته ای خود را ازسر می گیرد و آمریكا درشرایطی قرار خواهد گرفت كه یا به ایران حمله نظامی كند یا ایران هسته ای را بپذیرد. ترامپ ممكن است برجام را مغایر امنیت ملی آمریكا بداند اما وزیر دفاع و وزیر خارجه اش مخالف هستند.
پرگنت در این سوال كه ترامپ به چه كسانی گوش می دهد و چرا ترامپ می خواهد سرنوشت برجام را به كنگره واگذار كند؟ افزود :اعلام عدم پایبندی ایران به برجام، آمریكا را درموضع برتر قرار می دهد. ما نمی توانیم به راستی آزمایی فعالیتهای هسته ای ایران اعتماد كنیم چون آژانس هم قادر به راستی آزمایی كامل نیست و نمی داند كه آیا ایران برنامه مخفی نظامی دارد یا خیر. معلوم نیست كه ایران به كره شمالی تبدیل نشود. با برجام ، ایران بعد از شش سال توان صنایع نظامی و موشكی خود را نامحدود توسعه خواهد داد.
موسویان درپاسخ به این پرسش كه برجام چگونه پیش می رود؟ تصریح كرد :اجرای برجام بخوبی پیش می رود. آژانس بین المللی انرژی اتمی كه مرجع اصلی نظارت براجرای برجام است، حداقل هشت بار بعد از اجرای برجام، تایید كرده كه ایران كامل به تعهدات خود عمل كرده است.
وی در این مورد كه گولدنبرگ مدعی شد كه آژانس قادر به راستی آزمایی همه ابعاد برنامه هسته ای ایران نیست، گفت :مشكل با آمریكا این است كه آمریكا یكی از بازیگران این بازی است كه هم می خواهد بازیگر باشد و هم داور، می خواهد هم شاكی و مدعی باشد و هم قاضی! این برای جامعه جهانی قابل قبول نیست.
موسویان ادامه داد :آژانش بین المللی انرژی اتمی داور است و نه آمریكا. آژانس هشت بار تایید كرده كه ایران به تمام تعهداتش عمل كرده است. بجز آمریكا و اسراییل، سایر اعضاء شورای امنیت سازمان ملل و جامعه جهانی كاملا از اجرای تعهدات ایران راضی هستند.
این كارشناس سیاستهای هسته ای ایرانی افزود :مطلب بعد اینكه ترامپ مدعی است كه برجام بدترین توافق است. همه اعضاء جامعه جهانی بجز آمریكا و اسراییل معتقدند كه برجام بهترین توافق است زیرا كه جامعترین توافق تاریخ عدم اشاعه سلاحهای هسته ای است كه شامل كاملترین موازین راستی آزمایی وتضمینهای عینی برای عدم انحراف به سمت ساخت بمب هسته ای است.
وی در پاسخ به این سوال كه با توجه به اینكه مایكل پرگنت به فعالیتهای موشكی ایران اشاره و آن را موضوعی نگران كننده برای آمریكا خواند و هرچند آزمایش موشكی جزء برجام نیست ، آیا تحریك كننده نیست؟ خاطرنشان كرد :دراین بحث هم مشكل با آمریكا این است كه آمریكا خوشحال می شود وقتی كه 350 میلیارد دلار از پیشرفته ترین سلاحها را به عربستان می فروشد،اما اگر ایران یك تست موشكی كرد، شیون سرمی دهد.
معاون پیشین دبیرخانه شورای امنیت ملی‌ ایران ابراز داشت :ایران یك كشورمستقل است و حق توان دفاعی دارد. ایران كشوری است كه توسط همسایگان عرب مورد تجاوز نظامی قرارگرفته است. عربستان و آمریكا و شوروی و اروپا همه ازتجاوز به ایران حمایت كردند. لذا این حق ایران است كه ازتوانمندی سلاحهای متعارف برای پیشگیری از تجاوز به خاكش برخوردار باشد.
موسویان ادامه داد :آمریكا از یكطرف می گوید همه گزینه ها روی میز است و از طرف دیگر مانع توان دفاعی ایران می شود و همزمان هم صدها میلیارد دلار پیشرفته ترین سلاحها را به همسایگان ایران هم می فروشد.لذا طبیعی است كه ایران احساس تهدید كند. ضمن اینكه بهره مندی از تسلیحات و متعارف ، نیاز مشروع ایران برای دفاع است. باید این واقعیت ها را درك كنید.
ایلان گولدنبرگ در این سوال كه اگرآمریكا خارج شود، توافق می تواند باقی بماند؟ گفت :بعید می دانم از توافق چیزی باقی بماند چون شركتهای خارجی ازترس تحریمهای آمریكا با ایران كار نخواهند كرد. ایران درصورتی می تواند بمب هسته ای داشته باشد كه غنی سازی سطح بالا یا فناوری پلوتونیوم داشته باشد. برجام مانع هردومسیراست. لذا اینكه گفته می شود ما اطلاعات كامل از برنامه هسته ای ایران نداریم، بی معنی است چون ایران هیچكدام از دو طریق ساخت بمب را ندارد.
پرگنت در این پرسش كه با توجه به اینكه ترامپ گفته ما توافقات با سایر كشورها مثل نفتا را داریم مجددا مذاكره می كنیم. ایا این درست است كه توافق هسته ای را با توافق تجاری مقایسه كرد؟ ابراز داشت :ترامپ از مشاورینش سئوال كرده كه آیا برجام ایران را ازبمب هسته ای ممانعت می كند؟ آنها جوابی نداده اند.
وی در اشاره مجری به اینكه برجام، توافق چند جانبه بین المللی است، تصریح كرد :این ما هستیم كه باید از عدم بمب ایران مطمئن شویم. اروپاییها دنبال كار اقتصادی با ایران هستند با وجودیكه سرویس اطلاعاتی آلمان هشدار داده كه 32 مورد تلاش ایران برای مسیر بمب هسته ای را رصد كرده است.
در بخش دیگری از این میزگرد ، موسویان در این پرسش كه سپاه درفعالیتهای اقتصادی دست دارد. اگر ترامپ سپاه را تحریم كند چه خواهد شد؟ و اینكه ظریف از سپاه حمایت كرد. عاقبت كار راچه می بیند؟ گفت :سپاه ، نیروی مسلح ایران است. هرشهروندی از نیروی مسلح كشورش دفاع می كند. تردید نكنید مردم ایران هم یكپارچه از سپاه ونیروهای مسلح كشورشان دفاع خواهند كرد.
به عقیده موسویان ، نتیجه اقدام آمریكا در تلقی كردن سپاه به عنوان گروه تروریستی ، این خواهد شد كه ایران هم نیروهای مسلح آمریكا را درلیست گروههای تروریستی قرار خواهد داد درحالیكه چند واقعیت وجود دارد.
وی افزود :واقعیت اول این است كه ایران و آمریكا، دوبازیگر مهم درمنطقه هستند. واقعیت دوم این است كه هردو كشور منافع مشتركی درمبارزه با داعش دارند. واقعیت سوم این است كه سپاه ایران درخط مقدم مبارزه باداعش درعراق و سوریه و كل منطقه است. لذا قراردادن سپاه درلیست گروههای تروریستی توسط آمریكا، باعث از بین رفتن شانس هرنوع همكاری با ایران درمنطقه است و صرفا موجب افزایش تشنج و بی ثباتی درمنطقه خواهد شد.
موسویان در پرسشی دیگر با این اشاره مجری كه ما شاهد هستیم كه ارتشهای مصر و الجزایر فعالیتهای اقتصادی هم دارند. اگر آمریكا سپاه را درلیست تروریستی قراردهد، تا چه میزان فشار به ایران خواهد آمد؟ خاطرنشان كرد :نیروهای مسلح آمریكا هم كارهای اقتصادی دارند. این منحصر به مصر و الجزایر و هند هم نیست.
دیپلمات سابق ایرانی افزود :بسیاری از نیروهای مسلح دنیا مثل دیگر ارتشهای منطقه دركارهای اقتصادی هم فعال هستند. ایران یك كشور مستقل است و خودش درمورد چگونگی فعالیتهای اقتصادیش تصمیم می گیرد. این ربطی به آمریكا ندارد و آمریكا حق مداخله درامورداخلی ایران را ندارد.
گولدنبرگ در این پرسش كه نظرش درمورد فعالیتهای منطقه ای سپاه و درلیست تروریستی قراردادن آن چیست؟ گفت :سپاه نقش بی ثبات كننده درمنطقه دارد. برخی از منافع مشترك مثل مبارزه با داعش بین ایران و آمریكا هست اما نیروی قدس ایران دنبال حمایت از «بشار اسد» هست. من فكرمی كنم اقدام آمریكا علیه سپاه و گروههای مورد حمایت سپاه درمنطقه ، كاردرستی است .
وی ادامه داد :حرف من این است كه ما می توانیم همه این كارها را انجام دهیم و به برجام هم پایبند باشیم. اگر ایران به بمب هسته ای دست یابد كارما بسیار سخت تر می شود. من نگران هستم كه كنگره تحریمهایی را به عنوان مقابله با سپاه تصویب كند اما درواقع برجام را نابود كند.حفظ بالانس بین برجام و اقدام علیه رفتار منطقه ای ایران مهم است. اقدام علیه سپاه توجیه دارد. اما اگر مثلا ایران ایر را به بهانه حمل سلاح برای سپاه تحریم كند، درواقع برجام رانقض كرده زیرا توافق بویینگ و ایران ایر از بین می رود درحالیكه طبق نص صریح برجام این معامله مجاز است. ضمنا شرایط بعد از برجام تغییر كرده و آمریكا دیگرقادر نیست كه مثل سال 2012 دنیا راعلیه ایران متحد كند.
پرگنت در اشاره مجری بر اینكه تنها یك كشور از سیاست ترامپ خوشحال است و آنهم اسراییل است.آمریكا از یونسكو بخاطر اسراییل خارج شد.لذا این احساس وجود دارد كه ترامپ به تندروهای اسراییل سرویس می دهد، گفت:ترامپ با خروج از یونسكو اسراییل را خوشحال كرد چون اسراییل از برجام عصبانی بود.
وی ادامه داد :سپاه باید تحریم شود. ایران معتقد است كه تحریم سپاه نقض برجام است درحالیكه تحریم سپاه ربطی به برجام ندارد لذا این بهترین راه نابود كردن برجام توسط ایران است بدون اینكه جامعه جهانی بتواند آمریكا را مقصر بداند. ضمن اینكه باعث می شود برخی ازمشكلات درعراق هم حل شود. آمریكا به ارتش عراق كمك مالی میكند و آنها هم این پولها رادراختیار گروههای مسلح عراقی تحت پوشش ایران قرار می دهد كه علیه سنی های عراق وسوریه كار می كنند.
مجری: این سیاست واقع گرایانه است. ایران و آمریكا درعراق و افغانستان منافع مشترك دارند و درسوریه تضاد منافع.
پرگنت تصریح كرد :تضاد منافع آمریكا با ایران درعراق و افغانستان، بیشتر از سوریه هست. ایران درافغانستان از طالبان حمایت می كند كه ضد منافع آمریكاست. نیروهای ایران از طریق عراق وارد سوریه می شوند كه ضد منافع آمریكا درسوریه عمل كند. وقتی من به كنگره می روم به آنها می گویم كه «قاسم سلیمانی» آمریكاییها را درعراق كشته و الان هم به طالبان كمك می كند تا آمریكاییها را بكشند. این واقعیت است.
موسویان به نوبه خود در اشاره مجری مبنی بر اینكه وزیر خارجه كه یك عنصر واقع گراست از سپاه حمایت كرد، در این پرسش كه اگرسپاه درلیست تروریستی آمریكا قرار گیرد، چه تاثیری برمعادلات سیاسی داخلی ایران خواهد داشت؟ تصریح نمود :مهم است كه به باور ایرانیها درمورد عامل بی ثباتیهای منطقه توجه كنیم. همه جناحهای سیاسی ایران معتقدند كه این تجاوزنظامی آمریكا به عراق بود كه عراق را بی ثبات كرد، این تجاوزنظامی آمریكا به افغانستان بود كه افغانستان را بی ثبات كرد. این تجاوز نظامی آمریكا و عربستان به یمن بود كه یمن را بی ثبات كرد.....
مجری: اما سئوال من درمورد تاثیر برمعادلات جناحی داخلی ایران بود!
موسویان ادامه داد : بله! من هم می خواهم دقیقا همین مطلب را برای شما روشن كنم. نیروهای اصولگرا و اصلاح طلب و اعتدالی در ایران همه باهم اتفاق نظردارند كه تجاوزهای نظامی آمریكا به عراق و افغانستان و لیبی و یمن منطقه را بی ثبات كرده است.
وی افزود :الان هم تقابل آمریكا با سپاه كه نیروی خط مقدم مبارزه با داعش درمنطقه است، هیچ تردیدی برای همه جناحهای سیاسی داخلی ایران باقی نخواهد گذاشت كه آمریكا بدنبال حمایت ازداعش است چون داعش دریكسال گذشته شكستهای سنگینی متحمل شده و هرچه داعش بیشتر شكست می خورد، آمریكا فشار به سپاه را بیشتر میكند.
موسویان ابراز داشت :گذاشتن سپاه درلیست تروریستی، هیچ تردیدی درجناحهای سیاسی داخلی ایران باقی نخواهد گذاشت كه آمریكا بدنبال بی ثبات كردن ایران و منطقه است. ما باید واقع بین باشیم. ما نمی توانیم قبول كنیم كه ازیك طرف آمریكا به عراق و افغانستان تجاوزكند، آمریكا و ناتو ومتحدین عربشان به لیبی حمله كنند، آمریكا و عربستان به یمن حمله كنند و با راه انداختن این جنگ ها هم تروریسم را گسترش دهند و هم منطقه را بی ثبات كنند و متقابلا ایران را درمورد بی ثباتی منطقه متهم كنند.ایران تنها كشوری است كه موجب حفظ عراق شده است.
در این پرسش كه آیا وی مدعی است كه ایران تنها كشوری است كه موجب حفظ عراق شده است درحالیكه نیروهای نظامی آمریكا و ائتلاف آمریكا و پیشمرگ های كرد آنجا فعال بوده اند؟ موسویان ادامه داد :بله! من معتقدم ایران عامل اصلی حفظ عراق بوده است. آمریكا در عراق بود و حملات هوایی علیه داعش هم داشت و داعش حدود 40 درصد ازخاك عراق را اشغال كرد.
این پژوهشگر دانشگاه پرینستون ابراز داشت :با حضورآمریكا، داعش توانست موصل و كركوك را تسخیر كند. متقابلا شما شنیدید كه «حیدرالعبادی» نخست وزیر عراق اعلام كرد بدون كمك ایران ، بغداد سقوط كرده بود. شما شنیدید كه «بارزانی» رییس كردستان عراق اعلام كرد كه درزمان حمله داعش به اربیل، ایران اولین كشوری بود كه وارد عمل شد و اگر ایران نبود اربیل مركز ایالت كردستان عراق سقوط كرده بود. اینها واقعیات منطقه است.
در آخرین سوال ، گولدنبرگ در این پرسش كه آیا اسراییل سیاست خارجی آمریكا را تعیین میكند؟ گفت :نتانیاهو مخالف برجام است اما سیاست خارجی آمریكا را تعیین نمی كند. واقعیت این است كه آمریكا و ایران درمورد داعش اشتراك منافع دارند و باید درمورد منافع مشتركشان هم باید با هم صحبت كنند. اما اختلافات اساسی هم درمنطقه دارند.
وی ادامه داد :من معتقدم باید مثل ایران عمل كنیم. ایران برجام را اجراء می كند همزمان هم درمنطقه تهاجمی و علیه منافع آمریكا عمل می كند. ماهم باید دقیقا همین كار را بكنیم. برجام را حفظ كنیم و علیه رفتار منطقه ای ایران عمل كنیم درعین حال كانالهای گفتگو را باز بگذاریم.
اروپام *5*491**