مديركل اوقاف و امور خيريه گيلان: 30 هزار حافظ قرآن در استان تربيت شد

آستارا - ايرنا - مديركل اوقاف و امور خيريه گيلان گفت: با تلاش اين اداره كل و در عمل به تاكيد رهبر معظم انقلاب اسلامي مبني بر انس با كلام وحي در جامعه، 30 هزار نفر حافظ قرآن در اين استان تربيت شد.

به گزارش خبرنگار ايرنا حجت‌الاسلام‌ ستار عليزاده عصر پنجشنبه در نشست مشترك با امام‌جمعه و كاركنان اداره اوقاف آستارا در دفتر امام جمعه اين شهرستان افزود: انس با آيات الهي باعث بركت زندگاني است و اداره كل اوقاف و امور خيريه براي تربيت حافظان قرآن تلاش مي كند.
وي اضافه كرد: ترويج فرهنگ وقف، احيا و شناسايي موقوفات و آباداني بقاع متبركه از ديگر وظايف ادارات اوقاف و امور خيريه است و از مسئولان استان انتظار داريم، ايجاد وقف جديد را در جامعه جدي بگيرند تا در محروميت زدايي گام هاي بزرگي برداشته شود.
وي راه‌اندازي سامانه جامع موقوفات و بقاع متبركه را از اقدامات سازمان اوقاف و امور خيريه كشور عنوان كرد و افزود: راه‌اندازي اين سامانه علاوه بر تسهيل در امور، فعاليت هاي سازمان اوقاف را شفاف و تبيين مي‌كند.
امام‌ جمعه آستارا نيز در اين نشست، اداره اوقاف و امور خيريه اين شهرستان را نوپا خواند و اظهار كرد: با راه‌اندازي اين اداره در آستارا، كارهاي خوبي در احياي موقوفات و عمران بقعه امام‌زادگان ابراهيم و قاسم(ع) اين شهرستان صورت گرفته است.
حجت‌الاسلام كاظم حافظ‌ نيا بيان كرد: اين اقدامات كافي نيست و بايد كاستي‌ها و عقب‌ماندگي‌هاي اداره اوقاف آستارا با جذب نيرو و تامين تجهيزات لازم برطرف شود.
وي تكميل امام‌زادگان ابراهيم و قاسم(ع) آستارا را از دغدغه‌هاي مردم اين شهرستان دانست و گفت: اين بقعه از شاخص‌ترين مكان هاي زيارتي گيلان است و ساليانه علاوه بر زائران داخلي، زائران خارجي نيز آن را زيارت مي كنند.
وي افزود: با تلاش هاي اداره اوقاف و امور خيريه شهرستان آستارا، موقوفات زيادي در اين شهرستان احيا شده است.
استان گيلان داراي 941 بقعه و امام زاده، سه هزار موقوفه و حدود 20 هزار رقبه است.
امامزادگان قاسم و ابراهيم از فرزندان امام موسي كاظم (ع) هستند و مزار و بقعه شريف آنها در هفت كيلومتري محور آستارا به تالش قرار دارد.

** معرفي 325 متخلف اقتصادي به تعزيرات حكومتي در آستارا
رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا گفت: در نيمه نخست امسال بعد از احراز 325 تخلف اقتصادي در بازار اين شهرستان، متخلفان براي دادرسي به اداره تعزيرات حكومتي آستارا معرفي شدند.
بيژن خالق وردي پور افزود: در نيمه نخست سال جاري 11 هزار و 963 بار از واحدهاي صنفي به خصوص نانوايي هاي آستارا توسط بازرسان اداره صنعت، معدن و تجارت اين شهرستان بازديد به عمل آمده است.
وي اظهار كرد: اين بازرسي ها با هدف تنظيم بازار، اصلاح نظام توزيع و نظارت بر واحدهاي توزيعي، توليدي و خدماتي انجام شد.
خالق وردي پور بيان كرد: بيشترين تخلف احراز شده درج نشدن قيمت و گرانفروشي بود و صادر نشدن صورتحساب و كم فروشي از ديگر تخلفات متصديان واحدهاي صنفي در شهرستان آستارا بوده است.
خالق وردي پور با اشاره به انجام 150 گشت مشترك اداره صنعت، معدن و تجارت با اداره هاي مرتبط آستارا در بازار اين شهرستان در نيمه نخست امسال، از ثبت 194 مورد گزارش و شكايت مردمي در اين مدت خبر داد.
رئيس اداره صنعت، معدن و تجارت آستارا از شهروندان خواست در صورت مشاهده هرگونه تخلف اقتصادي، مراتب را با شماره تلفن 124 به اداره صنعت، معدن و تجارت يا با شماره ثابت 01344819767 به واحد بازرسي اتاق اصناف گزارش دهند.
شهرستان آستار با حدود پنج هزار واحد تجاري كه اغلب در بازارچه ساحلي آن متمركز است، يكي از 20 شهر گردشگرپذير كشور محسوب مي شود.

**گلباران مزار شهداي آستارا
مزار شهداي آستارا به مناسبت هفته نيروي انتظامي با حضور مسئولان، نيروهاي نظامي و انتظامي و خانواده هاي شاهد و ايثارگر گلباران شد.
به گزارش خبرنگار ايرنا اين آئين روز پنجشنبه با هدف تجديد پيمان با آرمان هاي رهبر كبير انقلاب و شهداي دفاع مقدس برگزار شد و حاضران با ذكر فاتحه و غبارروبي مزار شهدا، ياد و خاطره شهيدان را گرامي داشتند.
فرماندار آستارا در حاشيه اين آيين گفت: رشادت هاي رزمندگان اسلام آسايش و آباداني را به كشور هديه كرده است.
يونس رنجكش ترويج فرهنگ ايثار و شهادت را مهم دانست و افزود: شهدا درس ايثار و جانفشاني در راه دين و ميهن را به ما آموختند.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان واقع شده و 166 شهيد را به نظام جمهوري اسلامي ايران تقديم كرده است.
خبرنگار: يوسف هدايتي ** انتشاردهنده: كبيري
7105 / 7124 /2007