سناتور آمریكایی: مشخص نیست كنگره چگونه به تصمیم ترامپ در خصوص برجام واكنش نشان دهد

تهران – ایرنا - «بن كاردین» عضو دمكرات مجلس سنای آمریكا روز پنجشنبه در رابطه با احتمال عدم تایید پایبندی ایران به برجام از سوی رئیس جمهوری آمریكا به شبكه خبری ام‌اس‌ان‌بی‌سی گفت: مشخص نیست كنگره چگونه به این مسئله واكنش نشان دهد.

به گزارش ایرنا، وی ادامه داد: اجازه بدهید به صراحت بگویم كه هیچ نشانه‌ای مبنی بر نقض توافق هسته‌ای از سمت ایران وجود ندارد.
كاردین افزود: گرچه مشاوران رئیس جمهوری به او می‌گویند كه تایید پایبندی تهران به برجام در راستای منافع امنیت ملی آمریكا است، او قصد ندارد چنین كاری انجام دهد.
كاردین كه از جمله اعضای ارشد كمیته روابط خارجی مجلس سنا به شمار می‌رود و یكی از چهار دمكراتی بود كه در سال 2015 همسو با جمهوریخواهان با امضای برجام مخالفت كرد، در ادامه صحبت‌های خود گفت: می‌دانیم كه در صورت خروج از این توافق، نقش بین‌المللی آمریكا به اندازه گذشته قوی نخواهد بود. این تصمیمی خطرناك است.
ترامپ قرار است روز جمعه در خصوص برجام اعلام موضع كند. انتظار می‌رود وی با عدم تایید پایبندی ایران به این توافق، تصمیم‎گیری در خصوص ماندن یا خروج واشنگتن از آن را به كنگره واگذار كند.
پیش از این تارنمای خبری بلومبرگ با تاكید بر اینكه در حال حاضر رای كافی در سنای آمریكا برای اعمال مجدد تحریم‌ها برضد ایران وجود ندارد، هشدار داده بود كه این وضعیت ممكن است با نزدیك شدن به تاریخ انتخابات كنگره آمریكا تغییر كند.
این رسانه گفته بود كه ژنرال «اچ.آر مك مستر» مشاور عالی رئیس جمهوری آمریكا در امور امنیت ملی اخیرا با گروهی از سناتورهای دمكرات دیدار كرده بود تا به آن‌ها اطمینان بدهد كه كاخ سفید از كنگره درخواست اعمال مجدد تحریم‌ها را ندارد. پیامی مشابه هم به جمهوریخواهان منتقد سرسخت برجام داده شده بود.
شبس ** 9386 ** مترجم: مهران معینی جم××انتشاردهنده: عزیز موسوی