گرایش اروپا به سمت روسیه و چین به علت مخالفت آمریكا با برجام/ پیام صریح آلمان به آمریكا

برلین - ایرنا - وزیر امور خارجه آلمان روز پنجشنبه تاكید كرد كه مخالفت دولت آمریكا با توافق هسته ای (ایران و گروه 1+5) موجب ایجاد شكاف بین اروپا و آمریكا می شود و اروپایی ها را به سمت موضع مشترك با روسیه و چین سوق می دهد.

به گزارش ایرنا، زیگمار گابریل در گفت وگویی با گروه مطبوعاتی RND آلمان گفت: مساله الزامی این است كه اروپا در این موضوع وحدت خود را حفظ كند.
وی افزود: ما باید به آمریكا بگوییم كه رفتار آنها در قبال موضوع ایران موجب می شود كه اروپایی ها به سمت موضع مشتركی با روسیه و چین علیه آمریكا سوق پیدا كنند.
مقامات ارشد اتحادیه اروپا و آلمان بارها بر حمایت خود از برجام تاكید كرده و گفته اند كه خروج آمریكا از توافق هسته ای موجب انزوای آمریكا خواهد شد.
مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و وزیر امور خارجه آلمان چهارشنبه شب با اشاره به پایبندی كامل ایران به تعهدات خود در برجام، تاكید كردند: تا زمانی كه ایران به تعهدات خود در برجام پایبند باشد، اروپا نیز بر این تعهدات و پایبندی خود استوار خواهد ماند.
در رایزنی های تلفنی شب گذشته (چهارشنبه) 'فدریكا موگرینی' مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا و گابریل با محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران، بر لزوم پایبندی همه طرف ها به توافق هسته ای میان ایران و 1+5 تاكید شد.
این دو مقام ارشد اروپایی بر پایبندی اروپا نسبت به برجام تاكید و خاطر نشان كردند، ایران با توجه به پایبندی كامل به تعهدات خود، باید بتواند به صورت كامل از مزایای اقتصادی ناشی از این توافق بهره مند شود.
اروپام**1078*شبس*1488 * مترجم: بابك جعفری*انتشار دهنده: بهمن بامداد**