پاسداشت 24 مهر ارج نهادن به ايثارگري مردم كرمان است

كرمان - ايرنا - رئيس شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي استان كرمان گفت: پاسداشت 24 مهرماه سالروز به آتش كشيدن مسجد جامع كرمان به نوعي تجليل و تكريم از شهداي اين واقعه و ارج نهادن به مجاهدت ها و ايثارگري هاي مردم شريف اين استان است.

به گزارش ايرنا مهدي صدفي روز دوشنبه در نشست خبري ستاد بزرگداشت 24 مهر افزود: سالروز به آتش كشيدن مسجد جامع كرمان در سال 57 نماد ايستادگي و مقاومت مردم اين استان در مقابل رژيم ستمشاهي پهلوي است.
وي ضمن گراميداشت ياد و خاطره شهيدان محمد باقدرت جوپاري و غلامرضا يزدان شناس اظهار كرد: آتش زدن كتابهاي مسجد و قرآنها و ضرب و شتم مردم با هدف سركوب كردن مبارزات ملت ايران و ايجاد رعب و وحشت در دل مردم از جمله اقدامات رژيم پهلوي در 24 مهر 1357 در كرمان بود.
رئيس شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي استان كرمان اظهار كرد: گرچه در 24 مهر حرمت مسجد شكسته شد و شهيد و مجروح داديم اما بر خلاف تصور رژيم پهلوي، اين حادثه نتيجه عكس داد و موجب شد غيرت ديني و انقلابي مردم افزايش يابد.
وي گفت: حادثه 24 مهر خط حركت انقلاب را در كرمان و بلكه در كشور رشد و افزايش داد و علماي كرمان پيامي به امام (ره) در فرانسه فرستاند.
وي به تحصن اقشار مختلف مردم كرمان بعد از واقعه 24 مهر اشاره كرد و گفت: اين حركت هاي مردمي به دليل اقدامات ناجوانمردانه پهلوي افزايش يافت و امام (ره) در چهارم آبان پيامي صادر كردند كه از يك سو بيانگر ماهيت رژيم پهلوي بود و از سوي ديگر مردم استانهاي كشور از جمله كرمان را به ايستادگي و مقاومت و مبارزه هر چه بيشتر دعوت مي كرد.
رئيس شوراي هماهنگي تبليغات اسلامي استان كرمان، هدف از تشكيل ستاد بزرگداشت 24 مهر را ثبت اين واقعه در تاريخ به عنوان نماد مبارزات مردم كرمان عنوان كرد.
صدفي ادامه داد: هدف اين است كه آيندگان درس مبارزه با ظلم و ستم و بي عدالتي و ظالمان نيز عبرت بگيرند.
وي به رويكرد مردمي در بزرگداشت واقعه 24 مهر اشاره و خاطر نشان كرد: مراسم محوري، دوشنبه(24 مهر) بعد از نماز مغرب و عشاء در مسجد جامع با حضور سخنران كشوري برگزار مي شود.
وي بيان كرد: مسابقات معلومات عمومي، انشا در مدارس، اعزام راوي به مدارس و دانشگاه ها، ويژه برنامه كودكان و نوجوانان، نمايشگاه اسناد و عكس در مسجد جامع، برگزاري دعاي ندبه در مهديه شهدا از ديگر برنامه هاي 24 مهر در كرمان خواهد بود.
وي برگزاري ويژه برنامه در دانشگاه ها، بقاع متبركه، دانشگاه آزاد كرمان، بازديد دانش آموزان از مسجد جامع در دو روز و خاطره گويي، برپايي ايستگاه سلامت، مسابقه فرهنگي 'آتش در گلستان' همراه با محافل قرآني توسط كانون هاي مساجد كرمان، ويژه برنامه براي خانواده شهدا، ميزگرد در صدا و سيما با حضور شاهدان عيني واقعه 24 مهر را از ديگر برنامه هاي واقعه آتش سوزي مسجد جامع اعلام كرد.
واقعه دلخراش به آتش كشيده شدن مسجد جامع كرمان در 24 مهر سال 1357 سند محكمي است بر جنايات رژيم منحوس پهلوي عليه مردم مسلمان كرمان كه در مجلس چهلم شهداي حادثه جانگداز 17 شهريور تهران و سالگرد شهادت آيت‌ الله حاج آقا مصطفي خميني شركت كرده بودند.
خبرنگار و انتشار دهنده: نجمه حسني
3029