ظهور استارتاپ هایی برای مسافرت ارزان، كاهش مصرف سوخت و خدمات رسانی در سفر در ایران

تهران- ایرنا- توسعه استفاده از بستر اینترنت در كشور كه در دولت یازدهم شتاب فزاینده ای گرفته، این روزها با افزایش حضور در فضای سفر و خدمات آن، منافع زیادی را نصیب مسافران و كاربران جاده ها كرده است؛ در عین حال می توان امیدوار بود كه با توسعه استارتاپ ها و اپلیكیشن های موجود گام های اولیه برای رفع معضل ترافیك در كلانشهرها و كاهش مصرف سوخت برداشته شود.

به گزارش ایرنا، این روزها ظهور استارتاپ هایی كه سفرهای درون و برون شهری را اقتصادی كرده و به كاهش مصرف سوخت و معضل ترافیك كمك می كنند، مورد استقبال مسافران و كاربران جاده ها قرار گرفته است؛ در این میان برخی شركت ها نیز برای افرادی كه فرصت خرید تایر از بازار را ندارند، تفاوت تایرها را نمی‌دانند و وقت كافی برای نصب تایر و بالانس چرخ‌ها را ندارند، استارتاپی جدید در این حوزه معرفی كردند كه پاسخگوی نیازهای این افراد بوده تا با استفاده از بستر اینترنت بتوانند پاسخی برای نیازهای خود در حوزه تایر بگیرند.
اشتراك‌ گذاری صندلی خودرو در سفرهای بین‌شهری، احراز هویت چند‌‌جانبه كاربران، پرداخت آنلاین، نقدی و ثبت تراكنش های بانكی، امكان امتیازدهی و نظرات و امكان سفرهای ویژه بانوان، همچنین خرید، نصب و بالانس لاستیك در بستر اینترنت، از جمله مزایای چند نمونه از استارتاپ ها و اپلیكیشن های جدید است .

** سامانه هایی برای تسهیل سفرهای درون و برون شهری، كاهش ترافیك و مصرف سوخت
در همین پیوند، یك كارشناس صنعت حمل و نقل به خبرنگار ایرنا گفت: ترافیك، آلودگی هوا و تردد خودروهای تك سرنشین معضل اصلی كلانشهرها و راه های بین شهری پر تردد است و برای حل آن می‌توان از ظرفیت‌های شركت‌های دانش بنیان و اجرای برنامه‌های موثر و زود بازده اقتصاد اشتراكی با مشاركت بخش خصوصی استفاده كرد.
«دانیال آب روشن» با اشاره به فعال شدن برخی خدمات در سال‌های گذشته با عنوان درخواست خودرو در ایران، تصریح كرد: همانطور كه می‌دانیم این مدل نوین از حمل و نقل آنلاین (برخط) موجب هدفمند شدن سفرها شده و اتلاف وقت و هزینه را به كمترین حد ممكن رسانده است؛ به مفهوم دیگر با این اقدام، گام بزرگی برای واقعی شدن موضوع هدایت هوشمند ترافیك و به تبع آن شهر هوشمند برداشته شده است.
وی اظهارداشت: در مدل دیگری به نام «كارپولینگ» (اشتراك گذاری خودرو)، افرادی كه مسیر مشتركی دارند از طریق اپلیكیشن یكدیگر را پیدا كرده و با خودروی یكی از آن‌ها این مسیر را طی می‌كنند. مهمترین مزیت این سرویس‌های حذف تك سرنشینی و صرفه جویی در مصرف سوخت و كاهش چشمگیر ترافیك در مسیرهای درون و برون شهری است.
این كارشناس صنعت حمل و نقل خاطرنشان كرد: به عنوان مثال هر روز شاهد ترافیك سنگینی در جاده تهران- كرج هستیم و اگر دقت كنیم بیش از 60 تا 70 درصد ترافیك در طول این مسیر به خودروهای تك سرنشین اختصاص دارد و این موجب ترافیك سنگینی در این مسیر شده و مشابه همین وضعیت در آزاد راه تهران- قزوین و سایر مسیرهای پر تردد نیز به چشم می‌خورد.
وی گفت: در صورت فراگیر شدن استفاده از اپلیكیشن‌های تخصصی این حوزه نظیر سامانه «همپا»، می‌توان حتی تا 50 درصد از حجم خودروهای تك سرنشین در این مسیرها را كاهش داد و نتیجه آن روان شدن ترافیك و كمتر شدن تعداد خودروها در این راهها خواهد بود، ضمن اینكه خودروهای كمتری نیز وارد شهرهای مقصد و از جمله تهران خواهند شد.
به گزارش ایرنا، در سال های اخیر استفاده از شبكه حمل و نقل درون و برون شهری برای تردد مردم در مسیرهای مختلف با استفاده از فضای مجازی مورد توجه قرار گرفته و باعث رونق كسب و كار های فضای مجازی در كشور شده است.
** استارتاپی برای خرید و سرویس برخط تایر
تایر یكی از مهمترین كالاهای مصرفی خودرو است. خرید تایر مناسب برای خودرو پیچیدگی‌های زیادی دارد. استفاده از تایر نامناسب علاوه بر هزینه اضافی، ریسك خسارت مالی و حتی بدتر از آن خسارت جانی را افزایش می‌دهد. با خرید تایر دردسرهای نصب و بالانس آن آغاز می‌شود و این مساله‌ای است كه بویژه برای اقشاری از جامعه بخصوص بانوان و افرادی كه به دلیل مشغله‌های شغلی امكان حضور فیزیكی در آپاراتی‌ها را ندارند پررنگ ‌تر است. برای پاسخ به این نیازها، یك استارتاپ جدید در حوزه تایر آغاز به كار كرده است.
استارتاپ «هایپر تایر» ایده ای خلاقانه برای خرید، نصب و بالانس در بستر اینترنت است كه برای نخستین بار در تهران بزرگ عرضه شده و مدیران آن در آینده برای خدمات رسانی در شهرستان ها نیز برنامه دارند.
به گزارش ایرنا از روابط عمومی شركت یاد شده، این شركت از حدود یك سال پیش پس از مطالعات زیاد در حوزه تایر و بررسی نیازهای این حوزه با تاسیس وبسایت آغاز به كار كرد. هدف اصلی از راه‌ اندازی آن، مشاوره و فروش آنلاین انواع تایر و ارائه خدمات مربوط به نصب و بالانس تایر در محل و به ‌طور كلی ارائه خدماتی متمایز در زمینه نصب تایرهای عرضه شده به‌ صورت سیار است.
به این منظور علاوه بر امكان مقایسه و بررسی انواع تایرها در وبسایت این شركت، می‌توان تایر مناسب خودرو خود را نیز از طریق وبسایت استعلام كرد. به‌علاوه با خرید تایر از این مجموعه و در صورت درخواست خریدار، امكان ارائه خدمات نصب و بالانس تایر در محل از طریق خودروهای ویژه هایپر تایر نیز وجود دارد.
در همین پیوند، «ساسان فرقدین» مدیرعامل شركت یاد شده در مراسم معرفی و رونمایی نسل دوم خودروهای خدمات نصب در محل لاستیك اظهار داشت: به كمك این استارتاپ، تایر زمان طلایی در روش‌های سنتی هدر نمی‌رود و تایر را می‌توان بدون اتلاف وقت و با آسودگی از خرید آنلاین بهره ‌مند شد، تایرهای خریداری شده را سریع و رایگان تحویل گرفت و برای نخستین بار در ایران از نصب تایر خریداری شده در محل دلخواه خود بهره‌مند شد.
به گزارش ایرنا، استفاده از جدیدترین تولیدات با بهترین كیفیت و قیمت‌های رقابتی، خرید آنلاین تایر، ارسال رایگان و نصب و بالانس در محل توسط سرویس های این شركت انجام می شود.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام* 3065* 1108 * 6075*گزارش: محمد ملك دار و ایرج منصوری* انتشار: زهرا هجینی نژاد