عرضه 15 تن انواع ماهيان گرمابي در بازار آستارا

آستارا - ايرنا - رئيس اداره شيلات آستارا گفت: از ابتداي مهرماه تاكنون 15 تن انواع ماهي گرمابي در آب بندان ها و مزارع خاكي پرورش ماهي اين شهرستان توليد و به بازار عرضه شده است.

صادق خاصي پور روز يكشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا اظهار داشت : در چند سال اخير ذخاير انواع آبزيان درياي خزر به دليل آلودگي هاي ناشي از استفاده بيش از حد كشاورزان از سموم و كودهاي شيمايي، برداشت بي رويه شن و ماسه از رودخانه ها و صيد بي برنامه كاهش يافته است.
وي با اشاره به اينكه در حال حاضر بازار شهرستان آستارا با كمبود ماهي مواجه نيست، بيان كرد: در سال هاي اخير تمايل و رغبت شهروندان به خريد ماهيان پرورشي بيشتر شده و كمبود ماهيان استخواني خزر در بازار، با پرورش و عرضه ماهيان سردابي و گرمابي جبران مي شود.
وي اضافه كرد: شش آب بندان در روستاهاي ويرموني، دربند و عباس آباد و سه مزرعه خاكي در روستاي ويرموني در پرورش ماهيان گرمابي فعاليت مي كنند.
خاصي پور ادامه داد: از شش آب بندان مذكور به مساحت مفيد 76 هكتار و از سه مزرعه خاكي به مساحت افزون بر شش هكتار تاكنون در مجموع 15 تن انواع ماهيان گرمابي توليد و به بازار منطقه عرضه شده است.
خاصي پور بيشتر ماهيان گرمابي عرضه شده را شامل كپور، آمور، فيتوفاك و بيگ هد عنوان و خاطرنشان كرد: پيش بيني مي شود تا پايان آذرماه حدود 250 تن انواع ماهي گرمابي در آب بندان ها و مزارع پرورش ماهي آستارا توليد و به بازار عرضه شود.
به گفته رئيس شيلات آستارا هركيلو ماهي گرمابي به صورت ميانگين به قيمت 55 هزار ريال در بازار اين شهرستان عرضه مي شود.
وي در ادامه از فعاليت 9 مزرعه پرورش ماهي سردابي(قزل آلا) در مجموع با ظرفيت توليد سالانه 180 تن در آستارا خبر داد و بيان كرد: ماهي قزل آلا اوايل اسفندماه به بازار مصرف عرضه خواهد شد.
شهرستان آستارا با 91 هزارنفرجمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان واقع شده و جزو مناطق مستعد پرورش انواع آبزيان است.
خبرنگار: يوسف هدايتي**انتشار دهنده: بابايي
7105 /6030