همه زیر پرچم جمهوری اسلامی در نمایشگاه فرانكفورت شركت می كنیم

تهران - ایرنا - مدیرعامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران گفت: رویكرد حضور در نمایشگاه كتاب فرانكفورت طی چهار سال گذشته به شكل غرفه ملی است، از این رو همه زیر پرچم جمهوری اسلامی ایران در این نمایشگاه شركت می كنیم.

به گزارش خبرنگار فرهنگی ایرنا، امیرمسعود شهرام نیا روز یكشنبه در نشست خبری تشریح برنامه های حضور ایران در نمایشگاه كتاب فرانكفورت، این نمایشگاه را میعادگاه سالانه اهالی نشر دانست و اظهار داشت: آمارهای این نمایشگاه در سال گذشته نشان می دهد، 7 هزار و 106 غرفه در 192 هزار متر مربع برپا بوده است.
وی با بیان اینكه نمایشگاه كتاب تهران در مساحت 130 هزار مترمربع برپا می شود، این نمایشگاه را از بزرگترین نمایشگاه های كتاب دنیا دانست.
مدیرعامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران با بیان اینكه امسال فرانسه میهمان ویژه این نمایشگاه است كه با دست پر نیز به فرانكفورت می‌آید، ادامه داد: این كشور در یك غرفه 2 دو هزار و 500 متری با حضور 136 نویسنده فرانسوی 200 رمان برجسته را عرضه می‌كند.
شهرام نیا با بیان اینكه غرفه ایران امسال در بخش بزرگسال 210 متر و غرفه بخش كودك 40 مترمربع است، افزود: در بخش بزرگسال 5 تشكل، 16 ناشر و دو آژانس ادبی حضور دارند، فضایی را نیز برای معرفی نمایشگاه كتاب تهران كه جزو برنامه‌های معمول ما در نمایشگاه‌های خارجی و معرفی گرنت است، تدارك دیده‌ایم.
به گفته وی، سال گذشته برای اولین بار طرح «گرنت» (طرح حمایت از ترجمه كتاب های ایرانی به زبان های خارجی) در فرانكفورت رونمایی شد كه كمك كرد آ‌یین‌نامه این طرح بازبینی شده و تغییرات لازم در آن اعمال شود.
مدیرعامل موسسه نمایشگاه های فرهنگی ایران با بیان اینكه امسال جدیدترین اثر استاد فرشچیان در غرفه ایران در فرانكفورت رونمایی می‌شود و از تصاویر و نقاشی‌های او نیز در غرفه استفاده شده، اضافه كرد: مانند هر سال روز ایران را با برنامه‌های مختلف هنری و موسیقی میزبان حاضران هستیم، در مورد نویسندگان نیز الهام فلاح از بخش بزرگسال و محمدرضا شمس از بخش كودك حضور دارند و نویسندگان دیگری نیز با حمایت تشكل‌ها یا ناشرشان به فرانكفورت می‌آیند.
وی از دعوت از یورگن باس رییس نمایشگاه بین المللی كتاب فرانكفورت برای حضور در غرفه ایران خبر داد و گفت: وی در روز ملی ایران در غرفه جمهوری اسلامی حاضر می شود هرچند حضور در غرفه ایتالیا، دیدار با انجمن نویسندگانی مثل صربستان، چین، ایتالیا و فرانسه از دیگر برنامه‌های ما است.
شهرام نیا با اشاره ب اینكه ناشران ایرانی در بخش خصوصی طی این سالها حرفه‌ای‌تر شده اند، گفت: امسال قرارهای مذاكره و دیدارها از ماه‌ها قبل هماهنگ شده بنابراین ناشران و آژانس‌های ادبی با دست پر به فرانكفورت می‌آیند.
وی اظهار امیدواری كرد، غرفه ایران پایگاهی برای تمام علاقه‌مندان به كتاب و نشر ایرانی باشد.

** افتتاحیه با حضور رییس جمهور فرانسه و صدر اعظم آلمان
شهرام نیا با بیان اینكه مراسم افتتاحیه نمایگاه با حضور آنگلا مركل صدر اعظم آلمان و امانول مكران روز چهارشنبه 11 اكتبر (19 مهرماه) برگزار می شود، گفت: امسال 80 تا 85 كشور دراین رویداد فرهنگی حضور دارند.
وی با اشاره به برنامه های غرفه ملی ایران در این نمایشگاه ادامه داد: اهدای جایزه به خانم فریبا وفی از طرف بنیاد لیتپروم، داستان خوانی نویسندگان ایرانی، رونمایی از آخرین اثر استاد فرشچیان، نشست تخصصی معرفی ترجمه آلمانی مقتل الحسین(ع) همراه با اجرای تعزیه به زبان آلمانی و رونمایی از مجموعه مكاشفه و تماشا سفر به درون دنیای شیعی از جمل این برنامه هاست.
به گزارش خبرنگار ایرنا در این ننشست محمد سلگی سرپرست معاونت امور فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد نیز توضیحاتی درباره این نمایشگاه و برنامه های غرفه جمهوری اسلامی ارائه كرد.
نمایشگاه كتاب فرانكفورت از بزرگترین، با سابقه ترین و معتبرترین نمایشگاه‌های كتاب در جهان است كه همه ساله زمینه‌های حضور، ملاقات و گفت وگو های دهها هزار نفر از عوامل نشر را فراهم می آورد و در آن هزاران قرارداد كپی رایت و ترجمه منعقد و انواع همكاری های حرفه ای در نشر بین الملل پی‌ریزی و رویدادهای مهم فرهنگی و ادبی برنامه ریزی و اجرا می شود.
این نمایشگاه بیش از هر چیز یك گردهمایی جهانی برای عرضه حقوق و امتیاز كتاب ها برای ترجمه به زبان‌های دیگر است كه به عنوان نماد نمایشگاه‌های كتاب معرفی شده و هر ساله فعالان نشر در جهان از آن استقبال گسترده ای می كنند.
نمایشگاه كتاب فرانكفورت مهمترین نمایشگاه تجاری از لحاظ محتوایی و مركز رسانه‌های جهانی و یك رویداد فرهنگی عمده محسوب می‌شود.
شصت و نهمین نمایشگاه بین‌المللی كتاب فرانكفورت از 11 تا 15 اكتبر 2017 ( 19 تا 23 مهر) برگزار می‌شود.
فراهنگ ** 1880 ** عكس و خبر: پروین اروجی * انتشار: امید غیاثوند