پيوند دنياي پاك كودكان آستارا با كارگاه هاي قصه گويي

آستارا - ايرنا - پيوند دنياي پاك كودكان آستارا با كارگاه قصه گويي اتفاق مباركي است كه اين روزها در كتابخانه هاي عمومي اين شهرستان شاهدش هستيم.

به گزارش روز يكشنبه خبرنگار ايرنا ، كودكان سرزمين مان در دهه هاي گذشته اوقات تفريح شان يا در زمين هاي خاكي و سرگرم شدن با بازي هاي محلي سپري مي شد و يا در خانه با تلويزيون و كتاب هاي رنگارنگ قصه دنياي خود را ورق مي زدند.
اما اين روزها ديگر از شور و حال بي بهانه كودكان در حياط خانه ها خبري نيست و كتاب نيز به عنوان يك كالاي مظلوم فرهنگي در بيشتر مواقع جاي خود را به تبلت و بازي هاي رايانه اي داده است.
آشنا كردن كودكان با كتاب مقوله اي است كه اين روزها كمتر مورد توجه والدين قرار مي گيرد؛ ولي در ميان افرادي نيز هستند كه دل در گرو كتاب دارند و اوقات فراغت كودكان را با حضور در كارگاه هاي قصه گويي پر مي كنند.
كتابداران كتابخانه هاي آستارا با ادبيات و لحن مخصوص كودكان قصه هاي زيبايي نظير كفشدوزك و دوستانش را براي كودكان مي خوانند و در خلال داستان، سوالات كودكان بر اساس حس كنجكاوي شان رونق مضاعفي به اين كارگاه مي بخشد.
مريم علي پور مادر دو عضو كودك در حاشيه كارگاه قصه گويي به خبرنگار ايرنا گفت: حدود يك سال مي شود كه كودكان خود را در كارگاه هاي قصه گويي اين كتابخانه عضو كرده ام .
وي افزود: با توجه به اينكه لحظات فراغت كودكان خود را با خواندن كتاب برايشان پر مي كنم، اين امر باعث علاقمندي آنها به كتاب هاي قصه شده است.
ساناز رزاق پور كتابدار كتابخانه شهيد داوود نشاطي در ادامه گفت: قصه ها به كودكان ياري مي رسانند تا ارتباط ها را درك كنند و رابطه بين شخصيت هاي يك قصه و خودشان را در زندگي رعايت كنند.
وي با اشاره به اينكه كتاب هاي قصه تاثير زيادي بر فرايند اجتماعي شدن كودك دارد، اضافه كرد: قصه ها پيامها و ارزش هايي را به مخاطب خود منتقل مي كنند و كودك در اثر شنيدن و حتي فكر كردن به قصه مي تواند اين پيامها را جذب كند و ارزشهاي خانوادگي، اجتماعي و انساني را فرا بگيرد.
وي با بيان اينكه داستان و قصه نقش بسيار مهمي در تكوين شخصيت كودك دارد، اظهار كرد: كودكان از آن جا كه هنوز تجربه گسترده اي در شناخت دنيا ندارند، با ارتباط دادن بين آموخته هاي قبلي و موضوعهاي جديد در داستان مي توانند در ذهن خود به تعادل برسند و اين روند معمولا با تقويت تخيل كودكان و شناخت آنها از محيط پيرامون كمك مي كند.
رئيس اداره كتابخانه هاي عمومي شهرستان آستارا در ادامه گفت: از اوايل سال 94 تاكنون كارگاه هاي قصه گويي در بخش هاي كودك كتابخانه هاي عمومي اين شهرستان برگزار مي شود.
قاسم خسروي با اشاره به اينكه هر كدام از كتابخانه ها يك بار در ماه اقدام به برگزاري اين كارگاه ها مي كنند، افزود: در هر كدام از اين نشست ها 20 تا 30 نفر از كودكان گروه سني ب و ج در مقطع ابتدايي در اين كارگاه ها حضور يافته و علاوه بر شنيدن قصه هاي مختلف از جنبه هاي آموزشي اين كارگاه شامل نحوه تلفظ واژگان و تحليل موضوع داستان برخوردار مي شوند.
وي با بيان اينكه تمامي كتابخانه هاي شهرستان آستارا داراي بخش كودك هستند، اضافه كرد: با توجه به برنامه ها و سياستهاي نهاد كتابخانه هاي عمومي كشور در ايجاد بستر مناسب جهت حضور كودكان در كتابخانه هاي عمومي، امروز بخش كودك به عنوان يكي از مهمترين بخشهاي كتابخانه ها در سراسر كشور شناخته مي شود و نهاد كتابخانه هاي عمومي سرمايه گذاري خوبي در اين حوزه داشته است.
وي يكي از راههاي جذب كودكان به كتابخانه هاي عمومي و انس با كتاب را برگزاري برنامه هاي مفرح در قالب كتابخواني عنوان كرد و گفت: تقويت باورهاي ذهني كودكان در رشد شخصيتي آن ها بسيار موثر است و يكي از راه هاي دستيابي به اين امر كتابخواني و خواندن و شنيدن قصه هاي جذاب و تاثير گذار توسط كودكان است.
از 15 تا 21 مهرماه هفته ملي كودك نامگذاري شده است.
چهار كتابخانه شهرستان آستارا يك هزار و 500 متر مربع مساحت و دو هزار نفر عضو فعال دارند و در حال حاضر، 47 هزار و 729 جلد كتاب با 40 هزار و 818 عنوان در قفسه هاي كتابخانه هاي آستارا موجود است.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان واقع شده است.
گزارش: يوسف هدايتي**انتشار دهنده: بابايي
7105 /6030