صادرات كالا از بندر آستارا 63 درصد افزايش يافت

آستارا-ايرنا- رئيس اداره بندر و دريانوردي آستارا گفت: در نيمه نخست سال جاري 29 هزار و 906 تن كالا توسط 53 فروند كشتي از بندر آستارا صادر شده كه اين آمار نشان دهنده افزايش 63 درصدي نسبت به مدت مشابه سال قبل است.

محمود ميرنبي لي روز يكشنبه در مصاحبه با خبرنگار ايرنا اظهار داشت: در اين مدت 53 فروند كشتي در بندر آستارا تخليه ، 53 فروند هم بارگيري و 29 هزار و 906 تن كالا صادر و 59 هزار و 695 تن كالا وارد شده است.
وي افزود: در اين مدت تعداد كشتي هاي پهلو گرفته در بندر آستارا نسبت به مدت مشابه سال قبل، حدود 15 درصد افزايش يافت و ميزان تخليه و بارگيري كالا در اين واحد بندري برابر با مدت مشابه سال قبل است.
وي ادامه داد: با احداث پايانه غلات تا اواسط سال آينده، ميزان تخليه و بارگيري كالا در بندر آستارا رشد چشمگيري خواهد يافت.
به گفته رئيس اداره بندر آستارا انواع چوب، تخته ام دي اف، كربنات كلسيم، سيمان، كاشي و سراميك، گچ ساختماني، رول آهن، شمش آهن، انواع پلي اتيلن و سنگ گرانيت مهمترين كالاهاي جابجا شده در اين بندر محسوب مي شود.
بندر چند منظوره آستارا با 60 هكتار وسعت به عنوان نخستين بندر بخش خصوصي كشور نزديك ترين و مقرون به صرفه ترين مسير تجارت و ترانزيت كالا بين سه قاره آسيا، آفريقا و اروپاست و براي تخليه و بارگيري كشتي هاي 2 هزار و 500 تني پيش بيني و طراحي شده است و بعد از تكميل، يك ميليون و 500 هزار تن از ظرفيت آن با يك اسكله اختصاصي به تخليه و بارگيري سوخت و مواد نفتي مربوط خواهد بود و 2 ميليون تن ديگر نيز به تخليه و بارگيري ساير كالاها اختصاص خواهد يافت و ظرفيت پذيرش همزمان پنج كشتي در پنج اسكله اختصاصي را خواهد داشت.
شهرستان مرزي بندر آستارا در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان قرار دارد.
خبرنگار: يوسف هدايتي**انتشار دهنده: بابايي
7105 /6030