تكميل طرح ديواره سازي رودخانه مرزي آستاراچاي خواسته مرزنشينان است

آستارا - ايرنا - فرمانده هنگ مرزي آستارا گفت: تكميل طرح ديواره سازي رودخانه مرزي آستاراچاي به منظور جلوگيري از طغيان اين رودخانه، خواسته اصلي مرزنشينان اين شهرستان است.

به گزارش خبرنگار ايرنا سرهنگ نوذر مرادي عصر شنبه به مناسبت هفته نيروي انتظامي در جريان بازديد خبرنگاران از نوار مرزي ايران و جمهوري آذربايجان و پل ريلي آستارا - آستارا افزود: به دنبال بارش باران و طغيان رودخانه مرزي آستاراچاي، خسارت هايي به بخشي از انسداد مرزي اين شهرستان وارد شد كه ميزان آن، برآورد خواهد شد.
وي با اشاره به اينكه لايروبي رودخانه مرزي آستارا چاي با هماهنگي مرزباني كشور جمهوري آذربايجان انجام مي شود، اضافه كرد: به منظور برنامه ريزي براي انجام عمليات لايروبي، مكاتباتي با استانداري گيلان انجام شده تا پس از ملاقات با مرزبانان كشور مقابل، اين طرح اجرايي شود.
وي اظهار كرد: طغيان رودخانه مرزي آستاراچاي در فصل هاي باراني سال، خانه هاي مسكوني و اراضي كشاورزي مرزنشينان روستاهاي باغچه سرا، خشكه دهنه و جلال آباد آستارا را در معرض تهديد قرار داده و لايروبي و تكميل طرح ديواره سازي اين رودخانه ضروري است.
سرهنگ مرادي در ادامه با بيان اينكه امنيت كامل در نوار مرزي آستارا حاصل تعامل مرزنشينان و مرزبانان و اشرافيت مرزبانان در مرزهاي منطقه است، گفت: آمادگي و توان رزمي مرزبانان در حفظ و كنترل مرزهاي كشور ستودني است و در اين ميان مرزبانان و مرزنشينان مكمل هم در تامين امنيت پايدار و آرامش در مرزها هستند.
رودخانه مرزي آستاراچاي شهرستان مرزي بندر آستارا از ارتفاعات كوهستان حيران و دامنه شيندان آن سرچشمه مي گيرد و به طول 38 كيلومتر در مرز ايران و جمهوري آذربايجان جريان دارد و طرح ديواره بتني حاشيه رودخانه آستاراچاي به منظوري جلوگيري از طغيان آن به امتداد پنج و نيم كيلومتر نيمه كاره مانده و 50 درصد آن اجرا شده است.
شهرستان آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در منتهي اليه غرب استان گيلان و در همسايگي جمهوري آذربايجان واقع است.
خبرنگار: يوسف هدايتي ** انتشاردهنده: كبيري
7105/2007