سرمايه گذاري در حوزه گردشگري، معضل بيكاري آستارا را رفع مي كند

آستارا - ايرنا - رئيس اداره ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آستارا گفت: تاكنون در حوزه گردشگري اين شهرستان سرمايه گذاري مناسبي نشده و از بخش خصوصي براي سرمايه گذاري در اين حوزه با هدف رفع معضل بيكاري جوانان دعوت مي كنيم.

به گزارش خبرنگار ايرنا داريوش ملك زاده روز شنبه در كارگاه آموزشي كسب و كار فناورانه در حوزه گردشگري در دانشگاه آزاد اسلامي آستارا افزود: از تمامي فصول سال بايد براي جذب گردشگر در شهرستان آستارا استفاده كرد و يكي از راه هاي آن توسعه زيرساخت ها در حوزه گردشگري است.
وي با اشاره به اينكه رونق گردشگري، پويايي اقتصاد كشور را به دنبال خواهد داشت، اضافه كرد: اجراي طرح هاي گردشگري در آبشار لاتون، گردنه حيران و نوار ساحلي آستارا مي تواند به جذب و ماندگاري گردشگران كمك كند.
ملك زاده بيان كرد: شكوفايي گردشگري كشور منجر به ايجاد اشتغال به ويژه در شهرهايي نظير آستارا مي شود و غفلت از اين سرمايه عظيم و ناديده گرفتن ظرفيت هاي آن قابل گذشت نيست.
وي اظهار كرد: ابزار معرفي ميراث فرهنگي غني كشور، توسعه گردشگري است و براي اينكه ميراث و آثار ملموس و غير ملموس معرفي و حفاظت شوند بايد تسهيلات گردشگري و اقتصادي را توسعه بدهيم.
وي افزود: انجام اين كار با تكيه بر توانمندي هاي بخش خصوصي و مشاركت با آنها و همچنين همكاري ساير دستگاه ها و نهادها باعث ايجاد اشتغال و درآمد پايدار مي شود و مي توان بخشي از درآمدها را هم صرف نگهداري و حفاظت آثار كرد.
ملك زاده در ادامه از فعال شدن موزه فرهنگ و آموزش مدرسه حكيم نظامي آستارا در روزهاي آينده خبر داد و بيان كرد: از ظرفيت هاي اين موزه براي معرفي توانمندي هاي علمي، فرهنگي و آموزشي شهرستان آستارا استفاده خواهد شد.
رئيس مركز رشد واحدهاي فناور آستارا نيز در ادامه گفت: با توجه به تردد روزانه بيش از دو هزار تبعه خارجي از طريق مرز آستارا، تاكنون از اين ظرفيت براي توسعه گردشگري درماني استفاده نشده است.
اورنگ استقامت با اشاره به اينكه مركز رشد واحدهاي فناور در آستارا بيش از هشت سال سابقه دارد، افزود: از طرح ها و ايده هاي نو مبتني بر پايه هاي علمي در حوزه گردشگري آستارا استقبال مي كنيم و اميدواريم با اجرايي شدن اين طرح ها كسب و كار در اين شهرستان مرزي رونق پيدا كند.
مهديس نجف زاده استاد باستان شناسي دانشگاه هاي آستارا نيز گفت: با توجه به ظرفيت هاي ايران در حيطه گردشگري، نرخ بالاي بيكاري و لزوم افزايش درآمد ارزي و سرمايه گذاري خارجي در كشور، توجه بيش از پيش به اين صنعت مي تواند علاوه بر افزايش زمينه هاي تعامل با كشورهاي مختلف، اشتغال و ارزآوري براي كشور را به همراه داشته باشد.
وي با اشاره به اينكه نوار ساحلي در غرب استان گيلان بهترين فرصت براي رونق صنعت گردشكري است، خاطرنشان كرد: تاكنون در زمينه گردشگري دريايي اقدامات موثري در شهرستان آستارا نشده و اميدواريم با ايجاد شبكه سفر دريايي انزلي، آستارا و باكو بخشي از اين ظرفيت هاي پنهان شكل عملي پيدا كند.
وي با اشاره به اينكه در كنار ظرفيت هاي تجاري اهميت دادن به گردشگري غذا نيز به پويايي اقتصاد اين شهرستان كمك خواهد كرد، تصريح كرد: راه اندازي تورهاي آستاراگردي، برپايي نمايشگاه هاي صنايع دستي، جشنواره هاي بومي محلي براي احياء و معرفي سنت ها و پوشش لباس هاي محلي در اعياد و مناسبت ها از ديگر الزامات براي توسعه گردشگري در اين شهرستان است.
شهرستان مرزي بندر آستارا با 91 هزار نفر جمعيت در غرب استان گيلان و همسايگي جمهوري آذربايجان، جزو يكي از 20 شهر گردشگرپذير كشور است.
خبرنگار: يوسف هدايتي ** انتشاردهنده: كبيري
7105/2007