الجزیره: رژیم صهیونیستی برای ناظر شدن در اتحادیه آفریقا تلاش می كند

تهران- ایرنا- شبكه خبری الجزیره به نقل از سفیر فلسطین در اتیوپی گزارش داد كه رژیم صهیونیستی در تلاش است تا به عنوان ناظر در اتحادیه آفریقا تعیین شود.

به گزارش روز شنبه این شكه خبری، 'ناصر ابوالجیش' سفیر فلسطین در اتیوپی و نماینده آن در اتحادیه آفریقا گفت: یك هیات از اسرائیل در اتیوپی بسر می برد تا درخواست این رژیم برای تعیین شدن به عنوان ناظر را به مسئولان اتحادیه آفریقا ارایه دهد.
وی افزود: اسرائیل در چهار سال گذشته بیش از دهها بار درخواست عضویت در این اتحادیه را ارایه داده، اما هر بار این اقدام ناكام مانده است.
وزرات خارجه رژیم صهیونیستی پیشتر از به تعویق افتادن نشست مشترك آفریقا و این رژیم كه قرار بود در ماه اكتبر جاری برگزار شود، خبر داده بود.
وزارت خارجه فلسطین هم اعلام كرد كه به تاخیر افتادن این نشست به دلیل فشارهای فلسطین بوده است و از نظر آنها این نشست با هدف تقویت نفوذ رژیم صهیونیستی در قاره آفریقا صورت می گیرد.
بر اساس این گزارش،'بنیامین نتانیاهو' نخست وزیر رژیم صهیونیستی یكی از اهداف سیاست خارجی خود را نفوذ در قاره آفریقا تعیین كرده و در ماه های گذشته به چند كشور آفریقایی سفر كرده است.
ناظران هدف رژیم صهیونیستی از تلاش برای گسترش نفوذ خود در قاره آفریقا را توقف حمایت كشورهای این قاره از فلسطین در محافل بین المللی و به رسمیت شناختن این رژیم اشغالگر دانسته اند.
طبق این گزارش، مقابله شدیدی در برابر تلاش های این رژیم برای نفوذ به اتحادیه آفریقا و كسب عنوان ناظر در این اتحادیه وجود دارد. در این بین آفریقای جنوبی بیشتر از همه در تلاش برای جلوگیری نفوذ این رژیم به قاره آفریقاست و پس از آن كشورهای عربی قرار دارند.
یك مسئول آفریقای جنوبی پیش از این گفته بود: نشست سران آفریقا را كه قرار است اواخر ماه اكتبر در جمهوری 'توگو' برگزار شود ، تحریم خواهیم كرد، زیرا هدف از این نشست، بهبود روابط با اسرائیل است.
وی تاكید كرده بود: آفریقای جنوبی در مبارزه با این تلاش‌های اسرائیل تنها نیست و در این زمینه كشورهایی چون مغرب، الجزایر، تونس و موریتانی به آن كمك می‌كنند.
سازمان وحدت آفریقا به عنوان سلف اتحادیه آفریقا در سال ۱۹۶۳ و پس از آنكه در روند استعمارزدایی پس از جنگ جهانی دوم تعداد كشورهای مستقل آفریقا رو به افزایش بود، با عضویت ۳۲ كشور در آدیس آبابا پایتخت اتیوپی تشكیل شد.
خاورم**9366**1144
مترجم:صغری رحیمی * انتشار دهنده: علیرضا جباری

سرخط اخبار جهان