ششمین همایش و نمایشگاه سالیانه فرصت های سرمایه گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران برگزار می شود

تهران- ایرنا- رئیس سازمان نظام مهندسی معدن از برگزاری ششمین همایش و نمایشگاه سالیانه فرصت های سرمایه گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران (MINEX 2017) با حضور 200 شركت و موسسه داخلی و 55 شركت خارجی از 15 كشور جهان در 18 لغایت 20 مهرماه خبر داد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایرنا، «نادعلی اسماعیلی دهج» امروز (شنبه) در نشست خبری ششمین همایش و نمایشگاه سالیانه فرصت های سرمایه گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران (MINEX 2017) در محل سازمان نظام مهندسی معدن افزود: شركت های بزرگی نظیر فولاد مباركه، ذوب آهن، قرارگاه خاتم الانبیا، سرب و روی ایران، زغال سنگ كرمان، شركت تهیه و تولید، سازمان زمین شناسی، جهاد دانشگاهی و ... همچنین شركت هایی از آلمان، فرانسه، چین، استرالی، دانمارك، سوئد، آفیقای جنوبی، تركیه، روسیه، لهستان، هلند و ایتالیا در این نمایشگاه حضور دارند.
به گفته این مقام مسئول، شناسایی توانمندی های معدن و صنایع معدنی ایران، معرفی آخرین دستاوردها، تجهیزات، خدمات معدنی و فناوری های نوین از سوی شركت های داخلی و خارجی و معرفی طرح ها و پروژه های قابل همكاری و سرمایه گذاری از جمله اهداف این همایش و نمایشگاه است.
وی با اشاره به لزوم جلب سرمایه گذاری در بخش معدن و معرفی آن به عنوان یكی از اولویت های كشور، تصریح كرد: بیش از 66 نوع ماده معدنی و 54 میلیارد تن ذخیره كشف شده معدنی در كشور وجود دارد و معتقدم در این عرصه هنوز كشور بكر مانده است.
اسماعیلی خاطرنشان كرد: امروز سرمایه گذاری در معادن بزرگ با ذخایر بزرگ و عیار پایین مانند معدن انگوران یا معدن تیتان كهنوج باید در دستور كار قرار بگیرد.
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران تصریح كرد: پس از اجرایی شدن برجام، بستر و زمینه جلب و جذب سرمایه گذاری خارجی در كشور فراهم شد كه می تواند نقش مهمی در توسعه معادن و صنایع معدنی كشور داشته باشد؛ در این پیوند سرمایه گذاران زیادی به وزارت صنعت، معدن و تجارت، ایمیدرو و حتی سازمان نظام مهندسی معدن ایران مراجعه كردند، اما تاكنون هیچ قراردادی در این زمینه به امضا نرسیده است.
وی خاطرنشان كرد: با اقدامات انجام شده در سال های گذشته، اكنون فرصت برای رفع موانع پیش رو در دولت دوازدهم فراهم شده است؛ هرچند برخی شركت های خارجی هم اكنون نیز در برخی استان ها نظیر آذربایجان شرقی و همچنین بعضی معادن طلای كشور در حال فعالیت اند.

** استفاده از سرمایه ایرانیان مقیم خارج
اسماعیلی همچنین در پاسخ به خبرنگار ایرنا در خصوص استفاده از توانمندی سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج فعال در عرصه معدن، یادآوری كرد: برخی مراجعات انجام شده از سوی سرمایه گذاران خارجی با همراهی سرمایه گذاران ایرانی مقیم خارج بوده كه هیچ منع قانونی ندارد و در شرایط كنونی می تواند بهترین راهكار برای جذب سرمایه گذاری خارجی باشد.
وی گفت: این افراد می توانند در ایران به ثبت شركت پرداخته و سرمایه گذاری كنند، هرچند باید وزارت صنعت، معدن و تجارت و سازمان توسعه معادن در این عرصه فعالیت بیشتری انجام دهند.

** ژئوتوریسم معدنی
رئیس سازمان نظام مهندسی معدن ایران در ادامه از قابلیت بسیار بالای كشور برای به نمایش گذاشتن جاذبه های معدنی كشور به خارجی ها تحت عنوان ژئوتوریسم معدنی خبر داد و گفت: پدیده های زمین شناسی بسیاری در جای جای كشور وجود دارد و باید بتوانم با برنامه ریزی مناسب با همكاری سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و همچنین وزارت امور خارجه به این مهم بپردازیم.
به گزارش ایرنا، این نمایشگاه با همكاری سازمان نظام مهندسی معدن ایران توسط شركت «آركا همایش پارس» و با حمایت سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو)، سازمان زمین شناسی و اكتشافات معدنی كشور و سازمان حفاظت محیط زیس برگزار می شود.
برگزاری 20 همایش و كارگاه آموزشی علمی، نشسست های تخصصی با حضور متخصصان، اساتید دانشگاه ها و با مشاركت و همكاری سازمان ها و تشكل های معدنی كشور و همچنین بازدید سفرا و هیات های تجاری بخشی از برنامه های جنبی ماینكس 2017 است.
به گزارش ایرنا، ششمین نمایشگاه سالیانه فرصت های سرمایه گذاری در معدن و صنایع معدنی ایران (MINEX 2017) در مصلای امام خمینی(ه) برگزار می شود.

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام* 3065* 6075*خبرنگار: محمد ملك دار * انتشار: زهرا هجینی نژاد

سرخط اخبار اقتصاد