وین - ایرنا - راهكارهای جذب سرمایه گذاری و مشاركت خارجی از طریق اصلاحات داخلی در كنار جلب اعتماد بین المللی با پشتوانه برجام، در مجمع ایران و اروپا در زوریخ بررسی شد و اتحادیه اروپا بار دیگر با تكرار پیام محكم حمایت از برجام تاكید كرد كه مردم ایران باید نتایج آن را حس كنند.

به گزارش روز شنبه ایرنا، همایش دو روزه چهارمین مجمع ایران - اروپا (EIF4) سه شنبه و چهارشنبه هفته گذشته در 'دولدر گراند هتل' زوریخ برگزار شد. حمایت قاطع اروپا از برجام و تاكید بر اینكه مردم و شركتهای ایرانی باید نتایج برجام را حس كنند، یكی از مهمترین خبرها بود كه مورد توجه رسانه ها قرار گرفت. در كنار آن لزوم اصلاح ساختارهای اقتصادی و بانكی و افزایش شفافیت بانكی و مالی نیز از مسائل مطرح شده بود.
'اسفندیار باتمانقلیج' موسس مجمع ایران و اروپا در پایان این همایش در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اعلام كرد كه چندین جلسه بسیار مهم و اساسی در حاشیه همایش امسال زوریخ بین شركتهای ایرانی و خارجی برگزار شد .
وی با بیان اینكه در همایش امسال نزدیك به 450 نفر از حدود 150 شركت ایرانی و خارجی از جمله 25 شركت بزرگ و شناخته شده حضور داشتند، گفت: هیاتهای خارجی با حضور در این همایش استراتژی تجارت در ایران را بهتر می شناسند و با شریكان ایرانی آشنا می شوند و امسال از هیاتهای كه آمده بودند چندین شركت بزرگ ایران توانستند با شریكان اروپایی جلسات خصوصی مهمی داشته باشند اما بهتر است فعلا اسم شركتها را ذكر نكنیم.
باتمانقلیج در خصوص دورنمای فعالیت ها و همكاری های اقتصادی ایران و اروپا گفت: در كل ، كار زیاد مانده اما خوشبختانه مشكلات موجود را می توانیم حل كنیم.

** پیام قاطع اتحادیه اروپا در حمایت از برجام
سخنرانی 'هلگا اشمید' دبیر كل بخش روابط خارجی اتحادیه اروپا (EEAS) در دومین روز از این همایش توجه بسیاری از رسانه ها را به خود جلب كرد. اشمید در این سخنرانی بطور تلویحی ادعاهای آمریكا را درباره ارتباط برجام با مسائل منطقه ای رد كرد و گفت: برجام توافق صلح یا توافق منطقه ای نبوده بلكه یك توافق عدم اشاعه هسته ای بود و مهم است كه توافق هسته ای مقصر مسائلی كه قرار نبوده به آنها بپردازد، شناخته نشود .
وی با بیان اینكه 'مهم است كه مردم و شركتهای ایران بطور مستقیم مزایای توافق هسته ای را احساس كنند'، افزود: ما در اتحادیه اروپا از همكاری اقتصادی بین ایران و اروپا در تمام سطوح سیاسی و در سطح سیاست گذاری حمایت می كنیم .
اشمید گفت: ما در اتحادیه اروپا هر كاری می توانیم برای توضیح چارچوب قانونی موجود در ایران برای نظام مالی و بانكی اروپا انجام می دهیم و یك راهنمای 50 صفحه ای درباره اوضاع پس از برداشته شدن تحریم ها ارائه كرده ایم و همچنین در این زمینه با بخش خصوصی و شریكانمان در جهان تعامل می كنیم.
وی در عین حال افزود: مسلم است كه اتحادیه اروپا یا كشورهای عضو نمی توانند بانكها یا شركتهای دیگر را به اتخاذ تضمیمی وادار كنند اما ما همچنان به تعامل با بخش مالی و نظام بانكی برای تشویق آنها به كار ایران ادامه می دهیم.
دبیر كل بخش روابط خارجی اتحادیه اروپا در بخش دیگری از سخنانش گفت: همچنین كارهایی هم هست كه ایران لازم است انجام دهد. ما از تلاشهای ایران برای پرداختن به موضوع مقابله با پولشویی و مبارزه با تامین مالی تروریسم استقبال می كنیم . تطبیق یافتن با استانداردهای بانكی بین المللی و تبعیت از استانداردهای قانونی بین المللی در بخش خدمات مالی بسیار مهم است. ایران را تشویق می كنیم به این تلاشها ادامه دهد.
اشمید گفت: پس از منقطع شدن طولانی مدت ایران از نظام بانكی و تجاری بین المللی، روشن بود كه تطبیق یافتن جامعه تجاری بین المللی با واقعیت جدید پس از اجرای برجام زمان می برد.
وی خاطرنشان كرد : كمیسیون اروپا به عنوان نشانه ای از اعتماد به روابط مالی و اقتصادی آینده با ایران، پیشنهاد كرده كه به 'بانك سرمایه گذاری اروپا' اجازه كار در ایران در آینده داده بشود. تمام 28 دولت عضو اتحادیه اروپا در شورای اروپا از توسعه روابط اقتصادی با ایران و همچنین از عضویت ایران در سازمان تجارت جهانی حمایت می كنند.
'اولریش فان زانتیر' مدیر شركت مشاوره بانكی آلمانی «KPMG» یكی دیگر از مقامات اروپایی بود كه در مجمع ایران و اروپا سخنرانی كرد و گفت: ایران گامهای مهمی در مسیر جذب فاینانس و منابع مالی خارجی برداشته و بانكهای بسیاری در اروپا آماده همكاری با ایران هستند. پس از برداشته شدن تحریم ها اقدامات خوبی در مسیر بهبود اقتصادی ایران انجام شده هر چند هنوز انتظارات بطور كامل محقق نشده و كارهای بیشتری باید انجام شود.
فان زانتیر گفت: فاینانس و جذب اعتبار خارجی از چالش های مهم بوده است و ایران گامهای خوبی در این مسیر برداشته اما لازم است كه اقدامات بیشتری انجام شود. توصیه ما به شركتها و بانكهای اروپایی این است كه جلو بروید و با ایران كار كنید؛ اگر شركتها جلو بروند به تبع آنها دولتها نیز خود را تطبیق خواهند داد زیرا كار با ایران منافع زیادی برای تجارت بین المللی دارد.
این مدیر شركت مشاوره بانكی آلمانی در پاسخ به سوال یكی از حاضران درباره موضوع خطر 'بازگشت تحریم ها' (snap back) گفت: من سیاستمدار نیستم اما برداشت من این است كه خارج از آمریكا همه خواستار كار با ایران هستند. اروپایی ها خواستار بازگشت تحریمها نیستند. من خوشبین هستم؛ هر چند موضوع بازگشت تحریمها یك نگرانی است و موجب اكراه برخی شركتها از كار با ایران می شود، اما با اطمینان می گویم كه هزاران بانك و شركت متوسط و كوچك و شماری از شركتهای بزرگ هستند كه آماده كار با ایران هستند.
مدیر این موسسه مشاوره بانكی آلمانی همچنین گفت كه بانكهای ایرانی باید ساختار مالكیتی خود را اعلام (disclose) كنند تا موسسات مالی خارجی بهتر بتوانند فرایند بررسی حقوقی (Due Diligence) پیش از ایجاد روابط كاری را انجام دهند.

** تاكید سفیران 5 كشور اروپایی بر همكاری اقتصادی با ایران
سفیران پنج كشور اروپایی در ایران نیز چهارشنبه هفته گذشته در دومین روز از مجمع ایران و اروپا بر اهمیت تداوم برجام به عنوان یك توافق بین المللی و توسعه زمینه های همكاری با ایران تاكید كردند.
'دنی عنان' سفیر دانمارك با اشاره ارقام و آمار افزایش مراودات تجاری ایران با دانمارك و سایر كشورهای اروپایی، این مساله را یكی از نتایج برجام دانست و گفت: برجام مزایای بسیار دیگری هم داشته است اما در این مجمع تجاری بیشتر مورد توجه است.
'فرانسوا دلایه' سفیر بلژیك نیز با اشاره به سخنان اشمید گفت: ما 100 درصد از اظهارات اشمید حمایت می كنیم و ما 100 درصد به دنبال اجرای این توافق هستیم.
'سوزانا ترستال' سفیر هلند نیز در این میزگرد گفت: دو سال پیش در آغاز كار خودم در ایران پیش از روز اجرای برجام در وزارت امور خارجه ایران با مقامات ایران صحبت كردم و آنان تاكید داشتند كه شركتهای شل ، ك . ال . ام باید بازگردند و شما امروز می بینید كه این شركتها در حال كار در ایران هستند و در این همایش حضور دارند اما كارهای بسیار بیشتری باید در زمینه های مختلف انجام شود. از روز اجرای برجام تا كنون اتفاقات زیادی روی داده و تا زمانی كه برجام پا بر جا است و همه ما به آن متعهد هستیم ، این روند ادامه خواهد داشت.
'جولیوس گویلو' سفیر لهستان اظهار داشت: برداشت من این است كه افرادی در دولت روحانی هستند كه به روشنی درك می كنند بدون برخی تغییرات عمیق در سیستم اقتصادی وضعیت خیلی پیشرفت نخواهد كرد و به نظر من نیاز است كه ایران تغییراتی ساختاری در اقتصاد انجام دهد و شفافیت را افزایش دهد. اروپا و جامعه بین المللی در این مسیر باید به ایران كمك كنند و كمك به ایران به معنی پایبند بودن به توافق هسته ای است ؛ به نظر من راه دیگری وجود ندارد ما باید گفت وگو داشته باشیم و اگر این توافق را نداشته باشیم گفت وگویی هم نیست.

** بررسی رویكرد آمریكا به برجام
میزگرد (پنل) دیگری برای بررسی سیاست دولت آمریكا در قبال برجام روز چهارشنبه با حضور 'باربارا اسلاوین' كارشناس شورای آتلانتیك و 'جارت بلانك' عضو موسسه 'كارنگی' و از مقامهای سابق وزارت امور خارجه آمریكا در دولت باراك اوباما برگزار شد.
اسلاوین در این میزگرد گفت: تصور من این است كه ترامپ بار دیگر اجرای برجام توسط ایران را تایید نمی كند اما این مساله الزاما به معنی بازگشت تحریمها نیست. البته در مورد ترامپ هیچ وقت نمی شود گفت كه مساله ای قطعی و نهایی است زیرا او آدمی دمدمی مزاج است.
اسلاوین در گفت و گو با خبرنگار ایرنا در پایان جلسه گفت: مقامات آمریكا از تبعات لغو برجام و منزوی شدن آمریكا آگاه هستند اما ترامپ هم دوست ندارد هر 90 روز یكبار این توافق را تایید كند و به دنبال سازوكاری با كنگره هستند كه ترامپ از شر این الزام رها شود اما گمان نمی كنم كه آمریكا با بازگرداندن تحریمهای هسته ای توافق را نقض كند اما تحریم های جدیدی وضع خواهد شد تا آمریكا در توافق باقی بماند.

** تاكید بر تحول نظام بانكی در میزگرد مسائل بانكی و خدمات مالی
در روز اول همایش ، میزگردی در خصوص مسائل بانكی و خدمات مالی با حضور 'پرویز عقیلی' مدیر بانك خاورمیانه ، 'مصطفی بهشتی روی' عضو هیات مدیره بانك پاسارگاد ، 'مهدی سیف اللهی' مدیر موسسه مالی 'پویا' و 'یورن سورنسن' از مدیران ارشد موسسه اعتبار صادراتی 'ای كی اف' دانمارك برگزار شد. سورسن در این میزگرد بر بهبود شرایط كاری با ایران پس از برجام تاكید و خاطرنشان كرد كه بانكها و موسسات مالی اروپایی بیشتری درصدد كار با ایران هستند. وی با اشاره به امضای قرارداد ای كی اف و 'دانسكه بانك' دانمارك و 'اوبربانك' اتریش با ایران گفت: این قراردادها بسیار مهم هستند و ما خطر ناشی از بازگشت احتمالی تحریمها را پوشش می دهیم .
وی خاطرنشان كرد كه بانكهایی از ایتالیا، انگلیس و دیگر كشورهایی اروپایی نیز با ایران همكاری می كنند.
موضوع تحول نظام بانكی در ایران نیز در این میزگرد مطرح شد و در این ارتباط اظهارات پرویز عقیلی مدیر بانك خاورمیانه مبنی بر لزوم تعطیلی یا ادغام تعدادی از بانكهای ایران در 6 سال آینده ، مورد توجه برخی رسانه ها از جمله رویترز قرار گرفت. عقیلی لزوم اجرای یك برنامه چند مرحله ای برای تطابق نظام بانكی ایران با استانداردهای جهانی 'بازل 3' را مورد تاكید قرارداد.
برخی رسانه ها از جمله 'المانیتور' نیز این صحبت عقیلی را مورد توجه قرار دادند كه حدود 20 درصد از وامهای بانكی در در ایران وام سررسید گذشته هستند (non-performing loan NPL) هستند. وی خاطرنشان كرد كه دولت نمی تواند در یك مرحله 180 تا 200 میلیارد دلار هزینه تجدیدساختار بانكی را متحمل شود و این كار را در مراحلی در 6 سال آینده انجام خواهد داد تا بانكها فرصت افزایش سرمایه یا ادغام با بانكهای دیگر را داشته باشند یا تعطیل شوند.
مدیر موسسه اعتبار صادراتی دانمارك نیز با تایید اظهارات مدیر بانك خاورمیانه ، گفت كه تجدیدساختار بانكی در ایران برای جلب اعتماد شریكان بین المللی مهم است و تاكید كرد كه اصلاحاتی به شیوه منظم و آرام باید صورت گیرد.
بهبود استانداردهای نظارتی بانكی
مهدی سیف اللهی مدیر موسسه مالی پویا خاطرنشان كرد كه بانكهای ایران استانداردهای خود در زمینه گزارش دهی از عملكرد را بهبود بخشیده اند و ارائه گزارشهای در فواصل كوتاهتر موجب افزایش شفافیت و قابلیت اعتماد می شود.

** تاكید بر اهمیت بخش انرژی ایران در میزگرد انرژی
در روز اول همایش چهارمین مجمع ایران و اروپا همچنین میزگردی فرعی درباره انرژی با حضور مقاماتی از چند شركت خارجی برگزار شد كه 'هانس نیكامپ' معاون امور ایران در شركت انگلیسی- هلندی 'شل' چهره شاخص آن بود.
این مقام شركت شل با تاكید بر اهمیت ایران برای بازار جهانی انرژی گفت: ایران یكی از آخرین كشورهایی در جهان است كه امكان دسترسی به نفت و گاز با هزینه پایین در آن وجود دارد و این موجب جذابیت ایران برای شركتهایی مانند شل ، توتال و بسیاری از دیگر شركت های بین المللی نفت (IOCs) می شود. در این میزگرد 'ساریم شیخ' مدیر بخش پاكستان و آسیای مركزی شركت 'جنرال الكتریك' و عضو هیات مدیره یك شركت ژاپنی نیز در خصوص همكاری در بخش انرژی ایران مطالبی بیان كردند.
اهمیت بخش انرژی ایران ساعتی پس از این میزگرد، در سخنرانی مهدی كرباسیان معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت و رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) نیز مورد تاكید قرار گرفت . كرباسیان با بیان این مطلب كه ایران خواستار گسترش بیش از پیش روابط تجاری با اروپاست، بر اهمیت صادرات ایران برای امنیت انرژی اروپا، تاكید كرد.
كرباسیان با اشاره به روابط چند صد ساله ایران با اروپا از زمان شاه عباس تاكنون، گفت: اروپا همواره پیش از تحریم ها، بزرگ ترین شریك تجاری ایران محسوب می شد و اكنون در دوره پساتحریم نیز نه تنها به دنبال آن هستیم كه روابطی عادی داشته باشیم، بلكه درصدد گسترش بیش از پیش روابط هستیم.
وی افزود: ما با داشتن ذخایر عظیم نفت و گاز درصدد افزایش ظرفیت برای صادرات به اروپا به عنوان یكی از واردكنندگان اصلی انرژی هستیم و این مساله موجب افزایش امنیت انرژی اروپا خواهد شد. از سوی دیگر، ایران نیز به دنبال جذب 250 میلیارد دلار سرمایه گذاری در زیرساخت ها، نفت و گاز و صنایع مختلف است.

** ظرفیت رقابت ایران با امارات در میزگرد حمل و نقل
میزگردی با عنوان 'ایجاد شبكه هوشمند حمل و نقل' نیز در روز چهارشنبه برگزار شد كه در آن ظرفیتهای ایران برای توسعه بنادر و شبكه های حمل و نقل منطقه ای بررسی شد. 'ویم دیلن' رییس بخش توسعه تجاری بندر آنتورپ بلژیك گفت كه مشكلات زیرساختی و همچنین تحریمها موجب عدم توسعه در این زمینه شده اما تاكید كرد همانطور كه در شمال غربی اروپا بنادر بزرگ نزدیك به هم وجود دارند. ایران نیز می تواند در خلیج فارس قطب تجاری در كنار بندر 'جبل علی' امارات داشته باشد.

** ظرفیت های سرمایه گذاری در بخش بیمه ایران
یكی از میزگردهای فرعی روز دوم مجمع با موضوع بیمه بود كه در آن ظرفیت های سرمایه گذاری در بخش بیمه ایران مورد بررسی قرار گرفت.
احسان همتی مدیر بیمه های اتكایی و امور بین الملل 'بیمه ما' نیز در سخنان خود گفت: به لطف دكتر روحانی و به لطف برجام ما این فرصت را به دست آوردیم كه بار دیگر با شركتهای بزرگ بیمه در كشورهای اروپایی بخصوص در فرانسه ، آلمان ، سوئیس و انگلیس دوباره مرتبط شویم و همكاری كنیم.
در این میزگرد از جمله مطرح شد كه 11 درصد واحدهای مسكونی ایران بیمه دارند و حدود 90 درصد بیمه آتش سوزی ندارند. در ایران حدود 25 میلیون خودرو وجود كه حدود 87 درصد آن پوشش بیمه ای ندارند. همچنین در خصوص بیمه عمر تنها 14 میلیون نفر بیمه عمر دارند و اینها نشان دهنده ظرفیت كار در بخش بیمه ایران است.
پرویز خسروشاهی معاون بیمه مركزی در این میزگرد گفت: با شرط رعایت استانداردهای نظارتی ، ما تمام تلاشمان را به كار می گیریم كه سرمایه گذار خارجی در صنعت بیمه ایران حضور داشته باشد.
وی به عنوان مثال گفت: در ایران از زمانی كه صنعت بیمه شكل گرفته در حوزه بیمه های عمر واگذاری بیمه اتكایی وجود نداشته اما در یكی دو سال اخیر برای تقویت ارتباط شركتهای بیمه با شركتهای خارجی و انتقال دانش فنی ، برای اولین بار مجوزهای لازم به یكی از شركتهای بیمه داده شد كه بتواند قرارداد واگذاری اتكایی داشته باشد.

** میزگرد معادن و فلزات
'سلمان نصر' از كارشناسان سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در یكی از میزگردهای فرعی روز چهارشنبه با موضوع سرمایه گذاری در معادن و فلزات ایران ، فرصتهای سرمایه گذاری را در این بخش تشریح كرد. وی در پاسخ به یكی از حاضران در خصوص محدودیت قانونی برای خصوصی سازی در ایران، گفت: محدودیت قانونی برای خصوصی سازی در ایران حرف درستی نیست. در بخش معادن هیچ محدودیتی وجود ندارد . برخی اوقات شما تبلیغات یا مطالب اغراق شده درباره ایران می شنوید اما باید حقایق را پیدا كنید.

** ارائه فرصت های همكاری در معادن ایران به شركت های گلنكور و ABB
مهدی كرباسیان رئیس هیات عامل سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در حاشیه مجمع ایران و اروپا ، در دیدارهای جداگانه ای با مدیرعامل شركت معدنی انگلیسی - سوئیسی 'گِلنكور' و معاون شركت ABB سوئیس به معرفی فرصت های همكاری و سرمایه گذاری در بخش معدن ایران پرداخت. كرباسیان در دیدار با 'ایوان گلسنبرگ' (Ivan Glasenberg) مدیر عامل شركت گلنكور زمینه های سرمایه گذاری مستقیم در طرح های مس، سرب و روی و سنگ آهن ایران را تشریح كرد.
همچنین در نشست كرباسیان با معاون شركت ABB سوئیس كه به صورت یك كارگاه آموزشی برگزار شد همكاری بیشتر ایمیدرو و ABBدر افزایش بهره وری و صرفه جویی در مصرف انرژی با رویكرد استفاده از فناوری های نو در كاهش مصرف و بهره وری انرژی در طرح های معدنی و صنایع معدنی برای كاهش قیمت تمام شده محصولات معدنی و فلزی مورد بررسی قرارگرفت.

** تاكید بر جذابیت های گردشگری ایران
موضوع یكی دیگر از میزگردهای روز چهارشنبه گردشگری بود. در این میزگرد 'دیرك بولیتار' مدیر بخش ایران در شركت هواپیمایی فرانسوی - هلندی 'ایرفرانس - كی ال ام' و همچنین مجید حسینی نژاد مدیر 'علی بابا' و مجید مشكینی رییس شركت 'پارسیان پرواز مهر' وابسته به بریتیش ایرویز در ایران حضور داشتند و مسائل مربوط به توسعه گردشگری را مورد بررسی قرار دادند. مدیر بخش ایران شركت ایرفرانس-كی.ال.ام با تمجید از جاذبه های گردشگری در ایران به افرادی كه تا كنون از ایران دیدن نكرده اند توصیه كرد كه حتما به ایران سفر كنند. وی در پاسخ به سوالی درباره مشتریان هدف این شركت با توجه به برخی محدودیتهای گردشگری در ایران گفت: مشتریهای هدف ما كسانی هستند كه می خواهند ایران را آنگونه كه امروز هست ببینند.

** میزگرد خرده فروشی (retail) و بازار مصرفی
در یكی از میزگردهای برگزار شده در روز اول این همایش دو روزه مسائل مرتبط با بازار مصرفی و خرده فروشی در ایران با حضور 'مهدی فیروزان' مدیر عامل شهر كتاب ، علی شكفتی مدیر دیجی استایل و علیرضا حقدوست مدیر 'روشا' برگزار شد.
در این میزگرد مدیر عامل شهر كتاب با اشاره به نیروی انسانی خوب و پایین بودن هزینه انرژی در ایران نسبت به اروپا ، بر انتقال دانش فنی و سرمایه به ایران تاكید كرد و گفت ایران با كشورهای پیرامون بازاری 600 میلیونی است و ایران می تواند قطب خرده فروشی و فروشگاهی در منطقه باشد.
وی گفت كه سرمایه گذارهای خارجی می توانند شركتهای موجود را خریداری كنند یا شركتهای سرمایه گذاری مشترك تاسیس كنند و از این طریق با انتقال سرمایه و دانش خارجی كالای ایرانی با كیفیت خارجی تولید شود. وی همچنین در بخشی از سخنانش از ظرفیت توسعه كتابهای الكترونیك در ایران سخن گفت. دیگر كارشناسان نیز درباره ظرفیتهای تجارت الكترونیك در ایران مطالبی بیان كردند.

** میزگرد سرمایه گذاری خصوصی و تحول اقتصادی
آخرین میزگرد (پنل) همایش دو روزه چهارمین مجمع ایران و اروپا عصر چهارشنبه با موضوع سرمایه گذاری خصوصی و تحول اقتصادی برگزار شد.
'مجید زمانی' عضو هیات مدیره و مدیر عامل شركت مدیریت سرمایه 'كیان' در گفتگو با خبرنگار ایرنا در خصوص مباحث این میزگرد گفت: بحث این میزگرد راجع به این بود كه چگونه می توانیم سرمایه خارجی را برای سرمایه گذاری در بخش خصوصی و شركتهای خصوصی ایران كه در بورس نیستند بیاوریم و باعث رشد و توسعه این شركتها از طریق انتقال فناوری و انتقال پول بشویم كه مسائل مختلف بررسی شد و نتیجه این بود كه ایران از لحاظ این نوع سرمایه گذاری موقعیت خوبی دارد و بازده سرمایه گذاری بسیار بالا است اما كسانی هم كه می آیند باید تجربه و تخصص این كار را داشته باشند و بتوانند بجز پولی كه می آورند ، برای شركتها ارزش افزوده ایجاد كنند .
وی در توضیح'سرمایه گذاری خصوصی' (private equity) گفت: این یك نوعی از سرمایه گذاری است معمولا از طریق خرید سهام ، كنترل شركتی را به دست می گیرند و از طریق تقویت مدیریت، تغییر مدل تجاری ، تغییر ساختارها و ارتقای سطح كیفی محصولات سعی می كنند رشد سریعی به شركت مربوط بدهند. یعنی آوردن تخصص و مدیریت به شركتی كه در حال كار است.
زمانی در خصوص پیشنهاد خود درباره ایجاد سیاست واحد اقتصادی كه در میزگرد هم مطرح كرده بود گفت: اگر یك نفر یا یك نهاد مسئول همه سیاست های اقتصادی باشد فكر می كنیم كه نتیجه بسیار بهتر خواهد بود از اینكه بانك مركزی ، وزارت اقتصاد ، سازمان حمایت از مصرف كننده و نهادهای دیگر هر كدام یك حرف بزنند. واقعا تجربه خوبی را نداریم اگر بتوانیم مثل سیاست خارجی تمركز ایجاد كنیم بهتر خواهد بود.

** ارائه نتایج نظرسنجی ها در حمایت از برجام و تعامل با خارج
امیر فرمنش از موسسه نظرسنجی 'ایران پل' (Iran Poll) به تشریح نتایج یكی از نظرسنجیهای اخیر این موسسه پرداخت و خاطرنشان كرد كه ایرانیان به موفقیت برجام و همچنین تجارت خارجی خوشبین هستند.
همایش دو روزه مجمع ایران و اروپا در زوریخ با تاكید مقام های ارشد جمهوری اسلامی ایران بر تعامل گسترده با دنیا و ارتباطات وسیع با ملت ها و دولت های جهان، تبلور خوبی از تعامل گسترده اقتصادی و تجاری ایران بود كه با توجه به رایزنی ها و بحث ها و دیدارهای انجام شده انتظار می رود در آینده شاهد نتایج عملی و خوبی از این نشست در قالب توافقها و قراردادهای همكاری مختلف باشیم.
سفیر انگلیس در ایران در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، این همایش را بسیار خوب ارزیابی كرد و گفت مهم است كه اثبات شود برجام افرادی را كنار هم می آورد و كارهایی در حال انجام شدن است. سفیر هلند در ایران نیز برگزاری چهارمین همایش ایران و اروپا را بسیار مفید ارزیابی كرد و گفت: شركت های هلندی علاقه وافری به كار در ایران دارند و من خبرهای خوبی از شركت های هلندی شنیدم. مجید زمانی از شركت كیان نیز گفت: برگزاری سالانه چنین همایشی با توجه به بازتابی كه در رسانه های خارجی دارد و همچنین ایجاد فرصتهای كاری بسیار خوب است.
اروپام**1078**1479
گزارش از: بابك جعفری **ناشر:حسن سالك رضائی