ارزياب هاي يونسكو در راه جنگل هاي ارسباران

تبريز- ايرنا - فرماندار شهرستان خداآفرين از حضور ارزيابان يونسكو به منظور ثبت جهاني جنگل هاي ارسباران به عنوان دومين ميراث طبيعي كشور در روز 22مهر ماه جاري در اين منطقه خبر داد.

امين امينيان روز پنجشنبه در آخرين جلسه هماهنگي ثبت جهاني جنگل هاي ارسباران، وجود اين جنگل ها براي مردم منطقه را يك سرمايه بزرگ دانست و افزود: جنگل هاي ارسباران به لحاظ تنوع گياهي و جانوري جزو 15منطقه غني جهان محسوب مي شود كه وجود مزيت ها و پتانسيل هاي غني آن موجب توسعه و بهبود وضعيت اقتصادي و معيشتي مردم مي شود.
وي بر لزوم تغيير نگرش استفاده از مزيت هاي اين جنگل ها و گسترش مشاغل سازگار با محيط تاكيد كرد و افزود: ادامه روش زندگي كشاورزي و دامداري در اين محدوده به صلاح نيست و بايد با توسعه مشاغل سازگار با محيط از جمله زنبورداري و كشت گياهان دارويي و فرآوري آنها به بهره مندي بهتر و بيشتر از محيط اقدام شود.
امينيان ادامه داد: بايد با احساس مسئوليت بيشتر در راستاي حفظ و صيانت از جنگل ها و نيز احياي طبيعت به عنوان ثروت ماندگار براي آيندگان و منبع تامين اكسيژن حيات بشري اقدام شود.
وي با بيان اينكه صنعت گردشگري در سال 2025اولين صنعت پردرآمد جهان خواهد بود، گفت: بايد از اين ثروت خدادادي در جهت بهره مندي بهتر و بيشتر و بهبود وضعيت اشتغال و معيشت اهالي منطقه استفاده كنيم.
امينيان با اشاره به اينكه اين جنگل ها در سال 1354 به عنوان ذخيره گاه زيست كره و منطقه حفاظت شده ثبت شده است، اظهار كرد: طرح توسعه روستايي در اين مناطق محدوديت قانوني محسوب مي شود كه ثبت جهاني اين جنگل ها هيچ تاثيري در تغيير اين قانون نخواهد داشت.
وي از پاكسازي طبيعت و جمع آوري زباله در مسيرهاي گردشگري در مناطق حفاظت شده در آستانه ثبت جنگل ها در هفته آينده با همكاري شوراها و اهالي منطقه خبر داد و گفت: بايد در مسيرهاي گردشگري تابلوهاي اضافي جمع آوري شود و با انجام ملاحظات لازم در راستاي نتيجه مثبت ارزيابي هاي يونسكو تلاش كنيم.
به گزارش ايرنا، مشاور پرونده ثبت جهاني جنگل هاي ارسباران و عضو كميته ثبت ميراث طبيعي كشور نيز در اين جلسه، گفت: ثبت جهاني جنگل هاي ارسباران از اهميت بيشتري برخوردار است و درآمد مالي از طريق توريست براي مردم منطقه خواهد داشت.
انوشيروان شيرواني يكي از شاخص هاي جنگل هاي ارسباران براي ثبت يونسكو وجود 23گونه گياهي منحصر به فرد عنوان كرد و گفت: 13گونه اين گياهان در كل ايران وجود دارد اما 10گونه آن منحصر به ارسباران است كه يك ويژگي متمايز است.
وي ادامه داد: اين جنگل ها از نظر حيات وحش غني بوده و 25 درصد پستانداران كل كشور و 17 درصد آبزيان و تعداد زياد پرندگان را داراست.
شيرواني با بيان اينكه توسعه بدون امكانات زيربنايي ممكن نخواهد بود، بر مديريت صحيح منابع و اختصاص بودجه لازم براي استفاده از منابع داخلي و خارجي به ويژه در روستاهاي هدف گردشگري تاكيد كرد و افزود: در صورت ثبت جهاني اين جنگل ها از اعتبارات ملي براي تغيير نظام معيشتي كشاورزي و دامداري و تامين علوفه براي دام عشاير به منظور حفظ مراتع استفاده مي شود.
شيرواني با تاكيد بر اينكه در مناطق حفاظت شده امكان تبديل روستا به شهر وجود ندارد، گفت: وجود روستاها گوياي فرهنگ و تمدن و ويژگي هاي انساني است كه براي گردشگران ارزشمند است.
مسئول ثبت آثار طبيعي اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري آذربايجان شرقي نيز در اين جلسه، گفت: يكصد اثر ناملموس و 50 اثر طبيعي استان در فهرست آثار ملي ثبت شده و اين استان جزو استان هاي برتر كشور است.
محمد رحمت پور با بيان اينكه شهرستان هاي خداآفرين و كليبر از نظر ثبت آثار ملي سيزدهمين شهرستان استان است، گفت: در حوزه ثبت معنوي در روستاها از جمله مراسم تاسوعاي حسيني در روستاهاي مردانقم و كلوانق خداآفرين و نيز نان سنتي عشاير ارسباران در فهرست آثار ملي اقداماتي انجام شده است.
شهرستان خداآفرين با جمعيت 30 هزار نفر در 210 كيلومتري تبريز مركز استان آذربايجان شرقي قرار دارد.
خبرنگار: الهام جوادزاده** تنظيم: مرتضائي ** انتشار: رستگار
7468/3038/6183

سرخط اخبار استان‌ها