۱۲ مهر ۱۳۹۶،‏ ۲۳:۳۹
کد خبر: 82685620
۰ نفر
مجمع ایران و اروپا در زوریخ به كار خود پایان داد

زوریخ - ایرنا - چهارمین مجمع ایران و اروپا پس از دو روز بحث و بررسی راههای ارتقای روابط اقتصادی و تجاری، عصر چهارشنبه در زوریخ سوئیس به كار خود پایان داد و به گفته موسس این مجمع ، چندین شركت ایرانی جلسات خصوصی مهمی با شریكان خارجی برگزار كردند.

به گزارش خبرنگار اعزامی ایرنا از زوریخ، 'اسفندیار باتمانقلیج' موسس مجمع ایران و اروپا در پایان این همایش دو روزه، گفت: در حاشیه همایش امسال زوریخ ، چندین جلسه بسیار اساسی بین شركتهای ایرانی و خارجی برگزار شد .
وی افزود: در همایش امسال نزدیك به 450 نفر از حدود 150 شركت ایرانی و خارجی از جمله 25 شركت بزرگ و شناخته شده حضور داشتند.
موسس مجمع ایران و اروپا خاطرنشان كرد: هیاتهای خارجی با حضور در این همایش استراتژی تجارت در ایران را بهتر می شناسند و با شریكان ایرانی آشنا می شوند. از هیاتهای كه آمده بودند چندین شركت بزرگ ایران توانستند با شریكان اروپایی جلسات خصوصی مهمی داشته باشند اما بهتر است فعلا اسم شركتها را ذكر نكنیم.
باتمانقلیج در خصوص دورنمای فعالیت ها و همكاری های اقتصادی ایران و اروپا گفت: در كل كار زیاد مانده اما خوشبختانه مشكلات موجود را می توانیم حل كنیم. وی همچنین گفت كه ممكن است در آینده علاوه بر همایش سالانه مجمع ایران و اروپا، جلسات كوچكتری در برخی شهرهای اروپا از جمله وین برگزار شود.
گفتنی است، در دومین از چهارمین مجمع ایران و اروپا در زوریخ ، صبح چهارشنبه هلگا اشمید به نمایندگی از اتحادیه اروپا درباره تعهد این اتحادیه به برجام سخنرانی كرد و سپس میزگردی با حضور سفیران كشورهای انگلیس، بلژیك ، دانمارك ، لهستان و هلند برگزار شد. امروز همچنین میزگرد دیگری با حضور 'باربارا اسلاوین' عضو ارشد اندیشكده شورای آتلانتیك و 'جارت بلانك' عضو ارشد اندیشكده 'كارنگی' و باتمانقلیج با موضوع سیاست دولت آمریكا در قبال برجام برگزار شد. در جلسه امروز همچنین محمد سعیدی مدیر عامل كشتیرانی جمهوری اسلامی ایران درباره تقویت و توسعه ظرفیت های لجستیك ایران سخنرانی كرد. در ادامه میزگردی با موضوع ایجاد شبكه هوشمند حمل و نقل و لجستیك برگزار شد و
'امیر فرمنش' مدیر موسسه نظرسنجی 'ایران پل' درباره نتایج نظرسنجی با موضوع اعتماد تجاری و فعالیت های اقتصادی توضیحاتی ارائه داد. ظهر امروز نیز دو میزگرد یكی با موضوع معادن و فلزات و دیگری با موضوع بیمه برگزار شد. در جلسه بعدازظهر چهارشنبه نیز دو میزگرد با موضوع گردشگری و سرمایه گذاری خصوصی (private equity) برگزار شد.
به گزارش ایرنا ، مجمع ایران و اروپا (EIF) چهار سال پیش با هدف تقویت و حمایت از دیپلماسی تجاری بین ایران و غرب تاسیس شد. این مجمع فرصت مهمی برای تبادل اطلاعات، شبكه سازی و ایجاد روابط كاری بین مقامات و مدیران بخشهای مختلف تجاری و صنعتی با سیاستگذاران، و همچنین فرصتی برای گردهمایی سالانه مقامات ارشد تجاری، دولتی و جامعه مدنی متعهد به توسعه اقتصادی ایران فراهم می سازد.
بحث ها و رایزنی های فشرده و رو در روی این هفته اصحاب صنعت، تجارت و سیاست از ایران و اروپا در چهارمین نشست مجمع ایران و اروپا در 'دولدر گراند هتل' زوریخ ، می تواند راه‌ را برای گسترش و تعمیق همكاری‌های پایدار آینده هموار سازد.
اروپام**1078**3404** خبرنگار: بابك جعفری**انتشار: محسن اسماعیلی