آمادگي دولت آذربايجان براي سرمايه گذاري 100 ميليون دلاري در راه آهن گيلان

انزلي - ايرنا - سفير جمهوري آذربايجان در ايران از اعلام آمادگي كشورش براي سرمايه گذاري 100 ميليون دلاري در پروژه راه آهن آستارا - انزلي - رشت خبر داد.

بنياد حسين اف بعدازظهر چهارشنبه در حاشيه ديدار با مديرعامل سازمان منطقه آزاد انزلي در گفت و گو با خبرنگار ايرنا اظهار كرد: طرح سرمايه گذاري راه آهن از سوي دولت آذربايجان به دولت ايران، ارائه شده و تا چند روز آينده نهايي مي شود.
وي با اشاره به طرح تشويقي معافيت مالياتي سه ساله دولت آذربايجان براي انتقال كالا از آخرين نقطه راه آهن اين كشور تا اولين ايستگاه مرزي با ايران افزود: در راستاي تكميل كريدور شمال - جنوب، علاوه بر ورود راه آهن آذربايجان به خاك ايران، از سوي دولت ايران 35 هكتار زمين براي ايجاد اسكله به آذربايجان واگذار شده و سيلوها و انبارها و زير ساخت هاي مورد نياز بندري در آن منطقه در حال ساخت و تكميل است.
حسين اف به پيشرفت روابط همه جانبه دو كشور ايران و آذربايجان طي سال هاي اخير اشاره و اضافه كرد: علاوه بر رشد 75 درصدي مبادلات تجاري آذربايجان در سال گذشته، سالانه يك ميليون نفر به ايران مسافرت مي كنند كه بيشتر اين سفرها به قصد درمان و استفاده از امكانات پزشكي ايران است.
وي با اشاره به ثبت 27 نوع داروي توليدي ايران در كشور آذربايجان از ابتداي امسال تصريح كرد: دولت آذربايجان زمينه تسهيل دريافت روايد اين كشور را با الكترونيكي كردن صدور روايد فراهم كرده كه طي سال جاري تنها در دو كلانشهر تهران و تبريز، افزون بر 70 هزار روايد صادر شده در حاليكه تا قبل از اين، ساليانه 25 هزار روايد صادر مي شد.
حسين اف افزود: در سال هاي گذشته هزينه صدور رواديد آذربايجان براي هر نفر 35 يورو بود كه علاوه بر كاهش مبلغ هزينه صدور آن به 20 دلار، صدور رواديد نيز حداكثر در مدت زمان سه ساعت، انجام مي شود.
سفير آذربايجان در ايران با تاكيد بر لزوم افزايش حمل و نقل هوايي بين دو كشور ادامه داد: در خصوص سفرهاي دريايي بين دو كشور نيز با توجه به انجام مذاكرات لازم با وزارت امور خارجه و سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري ايران، در تلاشيم كشتي مسافربري با قابليت دارا بودن سرعت و استحكام لازم براي تردد در درياي خزر به عنوان دريايي با ويژگي هاي خاص، ساخته شود كه در اين راستا سازمان كشتيراني جمهوري آذربايجان آمادگي لازم براي همكاري هاي همه جانبه را دارد.
حسين اف به شناسايي زمينه هاي فعاليت هاي همه جانبه با ايران از سوي دولت آذربايجان اشاره و اضافه كرد: مهمترين اولويت دولت آذربايجان، واردات دارو از ايران است درحاليكه بيشترين صادرات ايران به آذربايجان شامل كالاهايي نظير سنگ هاي ساختماني ، كاشي و سنگ هاي تزييني است .
وي خاطرنشان كرد: طي چهار سال گذشته، رئيسان جمهوري دو كشو 9 بار با يكديگر ملاقات داشتند و دهمين ملاقات رييس جمهوري ايران و آذربايجان نيز به زودي انجام مي شود.
به گزارش خبرنگار ايرنا جمهوري آذربايجان بزرگترين كشور حوزه قفقاز و در گذرگاه اروپا و آسياي شمال غربي و در كنار درياي خزر است كه با كشورهاي تركمنستان و قزاقستان نيز داراي مرز آبي در درياي خزر است.
منطقه آزاد انزلي تنها منطقه آزاد شمال كشور است و در شمال غرب استان گيلان قرار دارد.
خبرنگار:رضا اكبري**انتشاردهنده: اميرحسين كبيري
7471/2007