بازديد رئيس دفتر منطقه اي يونسكو از بافت تاريخي يزد و مسير قنات زارچ

يزد - ايرنا - استر لاروش رييس دفتر منطقه اي سازمان علمي، فرهنگي و تربيتي ملل متحد (يونسكو) در تهران از اماكن و بافت تاريخي شهر يزد و مسير قنات زارچ بازديد كرد.

به گزارش روز چهارشنبه اداره كل ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري استان يزد، لاروش كه براي شركت در نشست تخصصي سازگاري با تغيير اقليم و دانش بومي منابع آب، به شهر تاريخي جهاني يزد سفر كرده بود پس از شركت در اين نشست تخصصي به همراه جمعي از مسئولان ميراث فرهنگي استان از مسير قنات زارچ و اماكن و بافت تاريخي يزد بازديد به عمل آورد.
مسجد جامع، محله شاه ابوالقاسم، مدرسه شهاب الدين قاسم طراز، آسياب هاي كوشكنو و وزير، پاياب هاي مسجد جامع، شاه كمال و حاجي عباس كه در مسير قنات زارچ و بافت تاريخي يزد واقع شده از جمله مكان هايي بود كه مورد بازديد رييس دفتر منطقه اي يونسكو در تهران قرار گرفت.
قنات زارچ نمادي از فرهنگ، تمدن و هويت مردم سختكوش خطه كوير مركزي ايران است كه در چهلمين اجلاس كميته ثبت ميراث جهاني در استانبول تركيه به ثبت جهاني رسيد.
بافت تاريخي و منحصر به فرد يزد نيز تيرماه امسال به عنوان نخستين بافت تاريخي شهري ايران، در چهل و يكمين اجلاس كميته ميراث بشري سازمان علمي، فرهنگي و تربيتي ملل متحد (يونسكو) در شهر كراكوف لهستان ثبت جهاني شد.
يزد گنجينه اي از هنر، فرهنگ و تمدني ايراني را در خود دارد كه از آن جمله مي توان به بناهاي مذهبي، بقعه، مساجد، حسينيه ها، زيارتگاههاي زرتشتيان، خانه هاي تاريخي، آب انبارها، باغ هاي تاريخي، بادگيرها و بازارچه ها اشاره كرد.
اين استان 2270 هكتار بافت تاريخي دارد و شهر يزد به عنوان نخستين شهر خشت خام و دومين شهر تاريخي جهان داراي بافت تاريخي به مساحت عرصه 743 هكتار و مساحت حريم پنج هزار هكتار در فهرست آثار ملي كشور به ثبت رسيده است.
يزد با عناويني همچون شهر بادگيرها، شهر كار و كاريز و كاهگل، دارالعباده، دارالعلم و دارالعمل، حسينيه ايران، شهر دوچرخه ها، شيريني، شهر قنات و قنوت و قناعت و شهر آتش و آفتاب شناخته مي شود.
7532 / 6197 تنظيم كننده: سعيد صادقي مقدم** انتشار: فلاح
irnayazdd@