نمايشگاه نقاشي هنرمند 75 ساله خود آموخته در خانه هنرمندان ايران

تهران- ايرنا- نمايشگاه نقاشي ‌هاي ذبيح ‌الله محمدي با عنوان «از آوردگاه و از بزم و از داستان» در نگارخانه زمستان خانه هنرمندان ايران برپا مي‌ شود.

به گزارش روز چهارشنبه خبرنگار گروه فرهنگي ايرنا از خانه هنرمندان ايران، ذبيح‌الله محمدي از جمله نقاشان خودآموخته‌ اي است كه از كودكي دلبسته داستان‌ هاي شاهنامه شده است.
اين هنرمند 75 ساله سالهاست كه با تكنيك خودكار، داستان ‌هاي شاهنامه و داستان‌ هايي كه از كودكي به نقل از ديگران شنيده و در خاطرش مانده است را به تصوير مي ‌كشد.
وي در اين نمايشگاه كه نخستين تجربه نمايشگاه انفرادي ‌اش نيز به شمار مي ‌رود، مجموعه‌اي از 50 نقاشي در ابعاد كوچك را با تكنيك خودكار به نمايش مي‌گذارد كه بخشي از آثار او تك‌رنگ و برخي نيز رنگي كار شده‌اند.
نمايشگاه نقاشي ‌هاي ذبيح ‌الله محمدي، از 14 تا 25 مهرماه در خانه هنرمندان برپا خواهد بود.

**نمايشگاه‌ هاي «من» با عنوان هم‌فشردگي در گالري چهار
نمايشگاه «من» با عنوان هم‌فشردگي مجموعه آثار 16 هنرمند در زمينه هاي مختلف در گالري چهار برپا مي شود.
موضوع محوري همه آثار نمايشگاه، هم‌فشردگي است و هركدام از هنرمندان در مورد رابطه خود و هم‌فشردگي، اثري را ارائه داده‌ است.
مديوم آثار متفاوت بوده و آثاري در گستره، عكس، نقاشي، چيدمان، طراحي و چاپ در اين كارنما ارائه خواهند شد.
جاويد رمضاني هنربان در بيانيه اين نمايشگاه در توضيح هم‌فشردگي (Density) مي‌گويد: «جهان ما از فوتونها، الكترونها و هسته اتم تشكيل شده است. فوتون ‌ها ذراتي هستند كه گذر زمان بر روي آنان صفر مي ‌باشد، بنابراين فشرده ترين ذرات در جهان فوتون ‌ها هستند. اين اثر جرم آنها، باعث به وجود آمدن يك گذر زمان صفر بر روي فوتون ‌ها است. با افزايش سرعت ذهن، چگالي بالا رفته و احساسات انساني مسدود مي‌شود. نبرد‌ها، خشم‌ها و رفتارهاي سر نموني تماماً در حال فروپاشي و انفجار است. جرم به جاي زمان قرار مي گيرد.
فوتون ‌ها نيروي حركت را از گذر زمان به دست مي‌آورند. اتساع زمان فوتون‌ها را به سمت محيط‌هاي متحرك مي‌كشاند و هستي نيروي خود را از اين منطق كسب مي كند.
زماني كه سرعت يك جامعه با قدرت ذهن انساني افزايش مي‌يابد، به طور همزمان جرم آنها هم افزايش يافته و اصطكاك پديد مي‌آيد. فروپاشي آنچه معيارهاي زيستن است؛ و تنش‌ها و درگيري هاي حاصل اين فرآيند هستند.»
منطق حاكم بر اين نمايشگاه بررسي اين فعل و انفعالات در حوزه‌ هنر و با ابزار هنر است.
نمايشگاه من6، همفشردگي، از 14 تا 24 مهرماه در گالري چهار برپا است.

**نمايشگاه نقاشي آثار داريوش زاهدي در نياوران
نمايشگاه نقاشي آثار داريوش زاهدي با عنوان «هديه مهر» و با هدف حمايت از كودكان كم بضاعت ايراني جمعه 14 مهرماه در فرهنگسراي نياوران برپا مي شود.
در اين نمايشگاه آثار نقاشي هنرمند معاصر، داريوش زاهدي كه به همت «بنياد فرهنگي صبح قريب» در فرهنگسراي نياوران برپا مي‎شود 50 اثر از داريوش زاهدي با موضوع طبيعت و سبك رنگ روغن در معرض ديد علاقه مندان قرار خواهد گرفت.
نمايشگاه نقاشي و فروش آثار داريوش زاهدي از 14 تا 20 مهر در گالري شماره 2 فرهنگسراي نياوران برگزار خواهد شد.

**نمايشگاه نقاشي استاد نصرت الله مسلميان در گالري ايرانشهر
نمايشگاه نقاشي هاي استاد نصرت الله مسلميان و مراسم رونمايي از كتاب صدنسخه اي اين هنرمند در گالري ايرانشهر برگزار مي شود.
در اين نمايشگاه 13 اثر به نمايش گذاشته مي شود و رونمايي از كتاب صد نسخه اي از آثار نصرت الله مسلميان نيز از ديگر برنامه هاي جنبي مراسم افتتاحيه خواهد بود.
آئين گشايش اين مراسم روز جمعه 14 مهرماه با حضور مسئولان، هنرمندان و هنردوستان برگزار خواهد شد و نمايشگاه همه روزه (به غير از شنبه ها) تا روز دوم آبان ماه در گالري ايرانشهر برپا خواهد بود.
فراهنگ**9338**خبرنگار:صديقه بهارلو