رقابتهای مقدماتی جام جهانی/ آرژانتین بدنبال كسب سهمیه جام جهانی

تهران- ایرنا- تیم ملی فوتبال آرژانتین در حالی كه دو بازی تا پایان رقابت های مقدماتی جام جهانی در منطقه آمریكای جنوبی دارد، برای كسب سهمیه مستقیم جام جهانی سال آینده رقابت دشواری پیش رو دارد.

به گزارش روز چهارشنبه خبرگزاری آسوشیتدپرس، تیم ملی فوتبال برزیل از منطقه آمریكای جنوبی به جام جهانی راه یافته است و تا چند روز آینده سه كشور دیگر آمریكای جنوبی به قهرمان پنج دوره جام جهانی ملحق می شوند و به تورنمنت سال آینده روسیه راه می یابند.
رقابت های مقدماتی جام جهانی در آمریكای جنوبی از فردا از سرگرفته می شود. از این كنفدراسیون چهار تیم به طور مستقیم به جام جهانی می روند. تیم پنجم كنفدراسیون فوتبال آمریكای جنوبی باید در مرحله پلی آف به مصاف نیوزیلند نماینده كنفدراسیون اقیانوسیه برود. برنده این مرحله به جام جهانی 2018 صعود می كند.
در حالی كه دو بازی تا پایان مسابقات باقی مانده است، اروگوئه و كلمبیا بهترین شرایط را برای ملحق شدن به برزیل دارند. بزرگترین شوك این رقابت ها می تواند حذف آرژانتین قهرمان دو دوره جام جهانی باشد. آرژانتین برای تصاحب بلیت جام جهانی با پرو، شیلی، پاراگوئه و اكوادور رقابت می كند. بولیوی و ونزوئلا هم حذف شده اند.
آخرین رقابت های مقدماتی جام جهانی در كنفدراسیون فوتبال آمریكای جنوبی فردا پنجشنبه و سه شنبه آینده برگزار می شود.
آرژانتین نایب قهرمان جام جهانی 2014 از سال 1970 در همه ادوار جام جهانی شركت كرده است. آلبی سلسته فردا پنجشنبه در استادیوم لا بومبونرا (متعلق به باشگاه بوكا جونیورز) كه جزو وحشتناك ترین استادیوم ها برای تیم های مهمان است، از تیم پرو میزبانی می كند. این بازی نخستین دیدار مقدماتی جام جهانی در این استادیوم در 20 سال گذشته است.
هر دو كشور 24 امتیازی هستند و پیروزی هر كدام گام بزرگی به سوی صعود است. آرژانتین در آخرین بازی خود مقابل اكوادور كه در كیتو در ارتفاع 2 هزار و 850 متری، برگزاری می شود، به میدان می رود. برد در هر دو بازی صعود آلبی سلسته را قطعی می كند.
پرو تحت سرمربیگری ریكاردو گاركا آرژانتینی در آخرین بازی خود در خانه میزبان كلمبیا است.
آرژانتین سرخیو آگوئرو را در دو بازی آینده خود در اختیار ندارد. آگوئرو در سانحه رانندگی مصدوم شد.خورخه سامپائولی سرمربی جدید آرژانتین در دو بازی آخر این تیم دو تساوی مقابل اروگوئه و ونزوئلا كسب كرد.
اروگوئه در شرایط عالی قرار دارد. این تیم با 27 امتیاز و 10 امتیاز كمتر از برزیل در رده دوم گروه قرار دارد. این تیم خارج از خانه به مصاف ونزوئلا می رود و در خانه میزبان بولیوی است. دو حریف اروگوئه از گردونه رقابت ها كنار رفته اند.
در صورتی كه نتایج سایر مسابقات گروه به نفع اروگوئه رقم بخورد، تساوی این تیم برابر ونزوئلا در دیدار فردا برای تضمین سومین صعود متوالی به جام جهانی كافی است.
كلمبیا با 26 امتیاز در رده سوم قرار دارد. كلمبیا در صورت شكست پاراگوئه می تواند برای دومین دوره متوالی به جام جهانی صعود كند. پاراگوئه در صورت شكست حذف می شود.
شیلی كه دو بار قهرمان كوپا آمریكا (جام ملت های آمریكای جنوبی) شده است، با 23 امتیاز در جایگاه ششم قرار دارد. شیلی فردا در خانه میزبان اكوادور است و هفته آینده باید برزیل را در سائوپولو شكست دهد.
شیلی در دو بازی قبلی خود مقابل پاراگوئه و بولیوی شكست خورده است و در شرایط حساسی قرار دارد.
پرو با 24 امتیاز در رده چهارم گروه است و با كسب سه برد متوالی به گردونه رقابت ها بازگشته است. بولیوی بعد از دیدار در بوئنوس آیرس پایتخت آرژانتین در آخرین بازی خود در خانه میزبان كلمبیا است. پرو آخرین بار در سال 1982 در جام جهانی شركت كرد.
برزیل پیشتر صعود خود را قطعی كرده است. این تیم روز پنجشنبه در لاپاز بازیكنان ذخیره را محك می زند و در دیدار بعدی خود مقابل شیلی در سائوپائولو بازیكنان ثابت را به میدان می فرستد.
تیته سرمربی برزیل در 10 بازی این تیم در رقابت های مقدماتی جام جهانی شكست نخورده است و در 9 بازی به پیروزی دست یافته است.
پاراگوئه با 21 امتیاز و اكوادور با 20 امتیاز باید در دو بازی نهایی خود پیروز شوند تا شانس صعود داشته باشد، مشروط بر آنكه نتایج سایر مسابقات هم به نفع آنها باشد. بولیوی و ونزوئلا هم حذف شده اند.
ورزشی**1584
مترجم:مولوی انتشاردهنده:علی خورسندی

سرخط اخبار ورزش