ایران و لهستان یادداشت تفاهم همكاری بانكی، بیمه ای و تجاری امضا كردند

تهران- ایرنا- «سیدكمال سیدعلی» مدیرعامل صندوق ضمانت صادرات ایران و «پیتر استولرسكی» رییس هیات مدیره شركت بیمه اعتباری لهستان (كا.یو.كا.ییKUKE) در حاشیه نشست اتحادیه برن در بلگراد صربستان، یادداشت تفاهم همكاری بانكی، بیمه ای و تجاری امضا كردند.

به گزارش سه شنبه تارنمای صندوق ضمانت صادرات ایران، در این تفاهمنامه 2 طرف در زمینه همكاری بانكی و بیمه ای و همچنین تبادل اطلاعات اعتباری تجاری و سایر بخش های تسهیل كننده تجارت به توافق رسیدند.
سیدعلی توسعه روابط تجاری جمهوری اسلامی ایران با كشورهای اروپایی مانند لهستان در فرصت ایجاد شده درشرایط پسابرجام را یادآوری و ابراز امیدواری كرد همكاری های بیمه ای و بانكی 2كشور در آینده نزدیك گسترش یابد.
امضای چنین یادداشت های تفاهم با دیگر كشورها بویژه كشورهای اروپایی می تواند موجب بهبود رتبه ریسك اعتباری كشور در آینده نزدیك شود.
به گزارش ایرنا، لهستان با 38 میلیون نفر جمعیت به پایتختی «ورشو» یكی از اعضای اتحادیه اروپاست و در شرق قاره سبز قرار دارد.
لهستان با آلمان، جمهوری چك، اسلوواكی، لیتوانی، روسیه، بلاروس و اوكراین همسایه است و در شمال این كشور دریای بالتیك قرار دارد.
بیست و ششم اردیبهشت ماه و سوم خردادماه نیز یادداشت تفاهم صندوق ضمانت صادرات ایران به ترتیب با موسسه بیمه اعتبار صادراتی فنلاند* و اگزیم بانك (بانك صادرات واردات) اسلواكی در حاشیه نشست اتحادیه برن امضا شد.
اتحادیه بیمه‌گران اعتبار صادراتی و سرمایه‌گذاری موسم به اتحادیه برن از سال 1934 توسط ایتالیا، اسپانیا، فرانسه و انگلیس در شهر برن سوییس تشكیل شد.
مجموعه دیگری در این زمینه به نام كلوپ پراگ نیز از سال 1993 با حضور چند عضو از اروپای شرقی آغاز به كار كرد. ایران نیز از سال 1999 با هدف گسترش فعالیت‌های بیمه اعتبار صادراتی و تبادل اطلاعات و دانش فنی به عضویت این اتحادیه درآمد.
البته صندوق ضمانت صادرات صندوق ایران پیش از انقلاب اسلامی در اتحادیه برن عضو بود و پس از تاسیس دوباره در سال 1375، موضوع عضویت رسمی در اتحادیه برن دوباره در سال 1381 به تصویب مجلس شورای اسلامی رسید اما اجرایی نشد تا اینكه اردیبهشت ماه 1395 در پی ادغام كلوپ پراگ در اتحادیه برن، ایران به این اتحادیه پیوست.
اعضای اتحادیه برن با ادغام كلوپ پراگ به 81 موسسه از 73 كشور افزایش یافت.
از مزایای عضویت كامل در اتحادیه برن می توان به دسترسی به اطلاعات تخصصی اعضا و به تبع آن دسترسی به آخرین تحولات و دستاوردهای صنعت بیمه اعتبار صادرات در دنیا اشاره كرد.
................
* Finnvera

برای آگاهی از آخرین اخبار اقتصادی ایران و جهان با كانال اقتصادی ایرنا در تلگرام همراه شوید:
@IRNAeco
https://t.me/irnaeco
اقتصام* 3065*1961* تنظیم: محمد ملك دار* انتشار: مریم مسعود