جایزه نوبل پزشكی به سه پژوهشگر آمریكایی تعلق گرفت

تهران- ایرنا- فصل جدید جوایز نوبل امروز (دوشنبه) با اعطای جایزه پزشكی آغاز شد، جایزه امسال به سه پژوهشگر آمریكایی به خاطر تحقیقات آنان درباره عملكرد و كنترل 'ساعت درونی' تعلق گرفت.

به گزارش گروه علمی ایرنا از پایگاه اطلاع رسانی نوبل پرایز، جایزه نوبل پزشكی و فیزیولوژی سال 2017 به جفری هال، مایكل رُسباش و مایكل یانگ، سه پژوهشگر آمریكایی تعلق گرفت.
برنده نوبل پزشكی سال 2016 یوشینوری اُسومی، پروفسور ژاپنی بود كه به خاطر 'كشف مكانیسم خودخواری (اتوفاژی)' برنده این جایزه شده بود.
اكتشافات برندگان امسال توضیح می دهد كه گیاهان، حیوانات و انسان ها با تنظیم ریتم بیولوژیكی خود، با گردش های (شبانه روزی) زمین هماهنگ می شود.
برندگان امسال جایزه نوبل پزشكی با استفاده از مگس های میوه به عنوان یك الگوی ارگانیسم موفق به جداسازی ژنی شدند كه این ریتم بیولوژیكی نرمال روزانه را كنترل می كند.
آنها نشان دادند كه این ژن باعث رمزگشایی پروتیینی می شود كه در طول شب در سلول جمع می شود و سپس در طول روز از بین می رود.
این محققان سپس با شناسایی اجزای پروتیینی اضافی این سیستم، سازوكار حاكم بر ساعت طبیعی درون سلول را نشان دادند.
بر این اساس مشخص است كه ساعت های بیولوژیكی از طریق اصول مشابه در سلول های سایر ارگانیسم های چند سلولی، از جمله انسان ها، عمل می كنند.
ساعت درونی بدن ما با دقت بسیار زیاد، فیزیولوژی ما را با برهه های زمانی مختلف روز سازگار می سازد.
این ساعت عملكردهای مهمی را مانند رفتار، سطح هورمون، خواب، دمای بدن و سوخت و ساز تنظیم می كند.
زمانی كه اختلال موقت در تطابق محیط بیرونی و این ساعت بیولوژیكی درونی بروز می كند، سلامتی تحت تاثیر قرار می گیرد.
همچنین نشانه هایی وجود دارد كه براساس آنها، هماهنگ نبودن شیوه زندگی و این ریتم كه توسط ساعت درونی بدن ما تعیین می شود، با افزایش خطر ابتلا به بیماری های مختلف همراه است.

علمی 2038
مترجم : درنا محمدیان* انتشار: محتشمی پور