آيين سوگواري و نخل‌گرداني روز يازدهم محرم در دامغان برگزار شد

دامغان- ايرنا- آئين نخل‌گرداني و عزاداري همزمان با يازدهم ماه محرم، بر اساس يك رسم كهن با حضور خيل عزاداران حسيني روز دوشنبه در شهر دامغان برگزار شد.

به گزارش ايرنا، اين آيين ديرين همه ساله در يازدهمين روز ماه محرم در شهرستان دامغان برگزار مي شود كه طي آن هيات هاي بيش از 80 روستاي اين شهرستان، به ياد مظلوميت اباعبدالله و 72شهيد كربلا عزاداري كردند.
اين آيين با حركت هيات هاي عزاداري از دو مكان امامزاده علي و ولي (ع)و حسينيه حضرت ابوالفضل (ع) آغاز و در محل زيارتگاه بكيربن اعين به اجتماع و اقامه نماز ظهر و عصر مي پردازند، سوگواري يازدهم محرم دامغان با حضور هيات هاي عزاداري از ساعت هشت صبح حركت خود را به سمت بكيربن اعين آغاز كردند و در مركز شهر به يكديگر ملحق شده و به ادامه مسير پرداختند.
80 هيات عزاداري روستاهاي دامغان با حضور خود در اين عزاداري در عزاي شهيدان دشت كربلا نخل گرداني، سينه زني، حركت كاروان اسرا و تعزيه خواني، زنجيرزني و سنج زني كردند .
آيين سوگواري يازدهم محرم ،ريشه اي بيش از 100 ساله دارد كه اهالي شهرستان دامغان در كنار استقبال از هيات هاي روستاهاي اين شهرستان، با برپايي ايستگاه هاي صلواتي، اطعام و دادن نذورات از عزاداران حسيني پذيرايي مي كنند.
با آغاز اذان ظهر به وقت دامغان، هيات هاي مذهبي كه هنوز به اجتماع نرسيده اند از خيابان خارج شده و فضا را براي حركت نخل مهيا مي كنند، اين آيين سنتي با سابقه تاريخي، علاوه بر شهرستان دامغان در كشور تنها در شهر يزد همه ساله اجرا مي شود.
شهرستان دامغان در بخش مركزي داراي 60 روستا و در بخش اميرآباد داراي 37 روستا است، اين شهرستان 56 دهياري مصوب دارد.
9856/6103 خبرنگار: ميثم اسماعيلي ** انتشاردهنده: مصطفي دهقان
براي آگاهي از تازه‌ترين اخبار و رويدادهاي استان سمنان به نشاني IRNASEMNAN@كانال اخبار ايرنا سمنان مراجعه كنيد.