فارس ، پیشتاز درارائه خدمات بهورزی به مناطق عشایری

شیراز - ایرنا - استان فارس برای نخستین بار در سطح كشور ایده ارائه خدمات بهورزی در مناطق ییلاقی و قشلاقی عشایر را كلید زده است و با شروع آموزش 20 بهورز عشایری افق جدیدی در توسعه خدمات سلامت در مناطق محروم این استان گشوده است.

به گزارش خبرنگار ایرنا ، استان فارس از جمله استان هایی از كشور است كه جمعیت قابل توجهی از عشایر در فصول گرم و سرد سال در مناطق ییلاقی و قشلاق این استان سكنی دارند، كوچ به عنوان شاخصه اصلی زندگی عشایری همچنان دراین مناطق جریان دارد.
دوری از مناطق شهری و مراكز عرضه خدمات سلامت برای این قشر زحمتكش شائبه های فراوان در مفهوم عدالت در سلامت به وجود می آورد، از این رو دانشگاه علوم پزشكی شیراز با اجرای طرح بهورزی عشایری برای نخستین بار در كشور مفهوم عدالت را به سلامت نزدیك كرده و فصل جدیدی در توسعه خدمات بهداشتی درمانی دراین مناطق گشوده است.
مدیر توسعه شبكه و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی شیراز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا درباره به كارگیری نیروی بهورزان عشایر دراستان فارس بیان داشت : در مرحله نخست ٢٠بهورز كه 19 نفر از آنان زن و یك نفر مرد است برای فعالیت در ١٩ خانه بهداشت عشایری استان فارس برگزیده شده اند كه آموزش های تخصصی را دراین زمینه خواهند دید.
دكتر سیروس وجدانیان با بیان اینكه خانه های بهداشت با حضور بهورزان به كانون اصلی ارائه خدمات سلامت تبدیل شده است گفت: دراستان فارس بیش از 900 خانه بهداشت فعال وجود دارد ، یك سوم از این خانه های بهداشت تك بهورزی، یك سوم دو بهورزی و یك سوم آنها بیش از دو بهورز دارند، استان فارس بیشترین عشایر را دارد و برای نخستین بار در كشور خانه های بهداشت ویژه عشایر مستقر شده است.
وی با بیان اینكه گروه نخست بهورزان عشایر به تعداد 20 نفر آموزش های بهورزی را گذرانده اند گفت: حدود 100 هزار نفر عشایر از جمعیت عشایری استان فارس از خدمات این بهورزان برخوردار می شوند ، این عشایر با كمك بهورزان خدمات بهداشتی مناسبی دریافت می كنند.
مدیر توسعه شبكه و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی شیراز ادامه داد: با زحمات بهورزان، مرگ نوزادان كاهش یافته است؛ در بحث بیماری های واگیر، زحمات بهورزان قابل مشاهده است؛ بهورز محور سلامت و امید به زندگی مردم است.
دكتر وجدانیان همچنین با بیان اینكه استان فارس با داشتن 27 هزار خانوار و148 هزار نفر جمعیت عشایر یكی از قطب های بزرگ عشایر كشور محسوب می شود ارائه خدمات بهورزی عشایری به این قشر از جامعه را ضرورتی انكار ناپذیر دانست و گفت : فعال سازی تعدد 287 خانه بهداشت از 922 خانه بهداشت در سطح استان برای ارائه خدمات بهداشتی درمانی به عشایر سیار در استان در زمان كوچ انجام شده است.
وی با اشاره به وجود ایل خمسه، ایل قشقایی و ایل ممسنی و طوایف مستقل در مناطق عشایری استان فارس گفت : شهرستان های اقلید، آباده، خرمبید،سپیدان، بوانات، ارسنجان، پاسارگاد، مرودشت وشیراز در فصول ییلاق و شهرستان های داراب ، زرین دشت ، لامرد ، مهر ، خنج ، قیرو كارزین ، كازرون ، لارستان ، جهرم و فسا در فصول قشلاق و مناطقی از ممسنی ، فیروزآباد ، كوار ، خرامه ، سروستان و ارسنجان در دو فصل گرم و سرد سال از خدمات بهورزان عشایری برخوردارند.
مدیر توسعه شبكه و ارتقای سلامت معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشكی شیراز همچنین گفت : 49 خانه بهداشت عشایری برای ارائه خدمات بهداشتی درمانی به عشایر سیار در ییلاق وقشلاق توسط 87 بهورز عشایر در استان فارس پیش بینی ومصوب شده است.
وی اضافه كرد : همچنین پیگیری های لازم برای دریافت مجوز پذیرش تعداد 20 نفر بهورز عشایر برای خدمت در خانه های بهداشت عشایر انجام شده و آموزش تخصصی آنها كلید خورده است.
مهندس فرانك فتحی كارشناس مسئول امور بهورزی دانشگاه علوم پزشكی شیراز نیز در گفت و گو با خبرنگار ایرنا به كار گیری بهورزان عشایری را گامی برای توسعه خدمات سلامت در این مناطق دانست و گفت: مراقبت های ویژه برای زنان باردار، مراقبت های كودكان، مراقبت های سالمندان، مراقبت های میانسالان ، مراقبت های نوجوانان و جوانان، بهداشت محیط و حرفه ای، واكسیناسیون و خدمات مجاز درمانی و خدمات و مراقبت های نظام شبكه و خدماتی كه در خانه بهداشت ها توسط بهورز ارایه می شود ، توسط بهورز عشایر ارایه می شود.
كارشناس مسئول امور بهورزی دانشگاه علوم پزشكی شیراز اضافه كرد : 19 بهورز زن و یك بهورز مرد از آبان سال ١٣٩٥ آموزشهای تخصصی را برای عزیمت به مناطق عشایری آغاز كرده اند و تا آبان ١٣٩٧ آموزش آنها تمام می شود و شروع به كار تخصصی خواهند كرد.
فتحی با بیان اینكه بهورزان عشایر جزو ایل و طایفه عشایری هستند گفت : آنها با ایل كوچ می كنند به ییلاق و قشلاق می روند و همراهی آنها با عشایر موجب می شود كه خللی در ارائه خدمات به وجود نیاید.
مصاحبه كننده: نیكنام خشنودی ** انتشار دهنده:‌غلامرضا مالك زاده
6113 /1876